Tripod Monster - recenze

Zpět na Testy a recenze
8. 8. 2013 - Při lovu ryb na položenou je třeba pruty někam odložit a jednou z možností je stojan. Někdo si lov kaprů neumí bez stojanu ani představit, jiní ho berou jako nutnost v případě, že terén neumožňuje zapíchnout klasické rybářské vidličky, ale stojany jsou rozhodně rozšířené a mezi rybáři velmi oblíbené. Předmětem této recenze je tripod Monster, tedy třínohý stojan na pruty společnosti Mivardi. Základem tohoto tripodu je trojnožka s pevným úhlem postavení nohou v úhlu cca 45°. Nohy se aretují do pracovní polohy pomocí plastového kříže, který se dotáhne velkou maticí. Jsou teleskopické a dají se v případě potřeby roztáhnout téměř na dvojnásobek své délky. Délka složených nožiček je 62 cm, roztáhnout se dají maximálně na 104 cm. Vysouvání nožiček se aretuje klipem, který drží pevně, takže nohy se nezasouvají, ani když je stojan zatížený. Nohy jsou zhotoveny z tuhých duralových profilů, které jsou zakončeny ostrými ocelovými hroty.
01_fw-2.jpg

Při lovu ryb na položenou je třeba pruty někam odložit a jednou z možností je stojan. Někdo si lov kaprů neumí bez stojanu ani představit, jiní ho berou jako nutnost v případě, že terén neumožňuje zapíchnout klasické rybářské vidličky, ale stojany jsou rozhodně rozšířené a mezi rybáři velmi oblíbené. Předmětem této recenze je tripod Monster, tedy třínohý stojan na pruty společnosti Mivardi. Základem tohoto tripodu je trojnožka s pevným úhlem postavení nohou v úhlu cca 45°. Nohy se aretují do pracovní polohy pomocí plastového kříže, který se dotáhne velkou maticí. Jsou teleskopické a dají se v případě potřeby roztáhnout téměř na dvojnásobek své délky. Délka složených nožiček je 62 cm, roztáhnout se dají maximálně na 104 cm. Vysouvání nožiček se aretuje klipem, který drží pevně, takže nohy se nezasouvají, ani když je stojan zatížený. Nohy jsou zhotoveny z tuhých duralových profilů, které jsou zakončeny ostrými ocelovými hroty.

Nohy jsou upevněny k masivnímu kovovému středu. Střed má na spodní straně závit pro aretaci nohou a ocelový hák k upevnění nebo zatížení stojanu v případě potřeby. Horní část středu je ke spodní přivařena a je na ní kloub na naklápění hlavního ramene. Kloub má třecí plochy s hrubším ozubením, takže se naklápí v krocích přibližně po 18-20°. Úhel naklopení tedy nelze nastavit přesně, ale na druhou stranu se nemůže stát, že by se stojan sám sklopil, což je problém některých obdobných stojanů. Dotahování kloubu zajištují dva protilehlé šrouby s velkou kovovou pákou na hlavičce, které dotažení usnadňují.

02_fw-2.jpg
03_fw-2.jpg
04_fw-2.jpg

Hlavní rameno je tvořeno dvěma profily, které jsou na koncích spojeny. Je teleskopické a profily lze natáhnout ze 79 cm až na 148 cm. Těžiště (upnutí ke středu) se dá posouvat po celé délce ramene. Toto řešení umožňuje téměř svislé uložení prutů při zachování stability celého stojanu. Neznám jiný stojan, který by to umožňoval. Na obou koncích ramene jsou profily spojeny a je zde uchycení sloupků hrazd. Sloupky se zasouvají skrz zakončení ramene a dotahují se pomocí dvou šroubků s velkou kulatou hlavou.

05_fw-2.jpg
06_fw-2.jpg
07_fw-2.jpg

Na sloupcích jsou našroubovány hrazdy, které mají opravdu velkou šíři (první 62 cm a druhá 72 cm). Na stojan se bez problémů vejdou dva, tři nebo i čtyři pruty s velkokapacitními navijáky. Závity na hrazdě jsou mosazné a jsou uložené v masivních plastových pouzdrech. Hrazda je z trubky o průměru 16 mm a díky tomu se vůbec neprohýbá. Vzhledem k tomu, že hrazda nemá žádné dotahovací matice u závitů na hlásiče a rohatinky, je třeba řešit to na závitu rohatinky nebo hlásiče. Při testování tohoto stojanu jsem souběžně zkoušel i signalizátory Mivardi, které mají na závitu gumový kroužek, který případnou mezeru vyplní. Stejně tak tomu bylo u rohatinek - s gumovým kroužkem se dají dotáhnout, takže se nehýbou a drží v potřebné poloze.


Z materiálů byl při výrobě použit především dural, a to na trubky, profily a střed. Šrouby a závity jsou ocelové s chromovou, nebo zinkovou ochranou proti korozi. Závity na hrazdě jsou mosazné a u dotahování sloupků jsou v plastu zality mosazné matice. Šrouby na dotahování sloupků mají na koncích plastové polštářky, aby nešel kov na kov a nedocházelo k narušení laku (škrábancům od dotahování). Aretační klipy na nohách a hlavním rameni jsou spolu s uchycením hlavního ramene ke kloubu vyrobeny ze silného plastu. Celý stojan je v tmavší zelené barvě a plastové části v černé barvě. Vzhled stojanu se mi hodnotí těžko, protože mám rád své pruty pěkně nízko a blízko u sebe, ale to především kvůli tomu, kde a jak ryby chytám. Pokud se na to podívám bez ohledu na své vlastní preference, vypadá stojan pěkně a složený do nejmenší možné podoby není ani moc velký. Na druhou stranu se dá „roztáhnout“ do obřích rozměrů a svému jménu nedělá žádnou ostudu. Zpracování je velmi dobré, jen na některých plastových částech jsou vidět nezahlazené spoje vzniklé při odlévání do forem. Stojan je uložen v pěkném polstrovaném pouzdře, které má na všechny díly zvláštní kapsičky. Rozměr pouzdra se složeným stojanem je 88 x 19 x 12 cm.

08_fw-2.jpg
09_fw-2.jpg
10_fw-2.jpg


Stojan je velmi stabilní ve všech polohách, a to i při záběru, když chytáte takzvaně do strany nebo se špičkami vzhůru k nebi. Díky masivnímu provedení je i velmi pevný a ani zatížený se nekroutí, jak se to stává u některých menších stojanů. Z toho ale plyne asi největší nevýhoda tohoto stojanu a zároveň i výhoda: váha, která činí 4,5 kila včetně pouzdra. To není zrovna málo a při procházce k vodě se to pěkně pronese, ale větší hmotnost stojanu přináší výhodu v jeho stabilitě.

11_fw-2.jpg

Hlavní předností tohoto stojanu je jeho variabilita a stabilita, díky které můžete mít pruty špičkami vzhůru, což je potřeba na velkých řekách, nebo naopak sklopené dolů, aby vlasec šel co nejvíce po dně. Postavit se dá téměř všude a díky ostrým hrotům na nohách se ani nehne na různých površích. Pro ještě lepší stabilitu se dá zatížit zavěšením něčeho těžkého na hák uprostřed trojnožky. To se hodí hlavně na velkých přehradách, kde panují extrémní podmínky. Další neopomenutelnou výhodou je nízká cena, která je pár stovek přes dva tisíce.

 

Technická data
Typ stojanu tripod
Použitý materiál dural (většina části), plast (některé spoje a klipy), ocel a mosaz (šrouby a závity)
Hmotnost 4,5 kg (včetně pouzdra)
Barva tmavě zelená + černé plastové části
Přepravní obal polstrovaný obal na zip s ušima na nošení. Uvnitř mají všechny součástky své kapsičky.
Výška výška středu hrazdy 60cm - 90cm
Počet prutů až čtyři s velkokapacitními navijáky
 
Klady a zápory

+ Nízká cena

+ Vysoká variabilita

+ Výborná stabilita

- Větší hmotnost (nevýhoda jen při transportu)

- Na některých plastových částech jsou vidět spoje forem z výroby

Jiří Jakeš

01_fw-2.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.