V polovině měsíce srpna se již tradičně konal závod Velká Cena Hané. Tento závod se těší každoročně hojné účasti, neboť se soutěží o velice pěkné a hodnotné ceny, které do závodu věnuje firma MIVARDI a také proto, že se tento závod odehrává na chovném rybníce v Mohelnici a na menší soukromé přehradě v Rohli, což slibuje nadstandardně zarybněné závodní úseky. Dalším důvodem oblíbenosti tohoto závodu je možnost srovnat svoje závodní umění se závodníky ze Slovenska, Maďarska nebo Polska, kteří se tohoto závodu pravidelně účastní.
Zhruba polovina závodníků přijíždí již v pátek na trénink. Účelem tréninku je zjištění, jak jsou ryby, hlavně tedy kapři, při chuti, na co nejlépe berou a dále potom jak jsou velcí. Na chovném rybníku v Mohelnici se velikost rybí obsádky mění podle toho, jak velká násada se na jaře do rybníka dává. Většinou se ale loví kapři do 1 kg a občas se dá chytit i větší, až 2 kg těžký jedinec. Na přehradě v Rohli se loví každoročně téměř stejně velcí kapři, jejichž váha se pohybuje od 1,5 kg do 3 kg. Občas se objeví i těžší kapr a vzácností nejsou amuři o váze 5 a více kg. Téměř každý si chce vyzkoušet lov těžších ryb, a proto odjíždí větší část závodníků na trénink do Rohle a menší část zůstává v Mohelnici.
V sobotu ráno se již všichni sjíždějí na parkoviště u čerpací stanice, kde proběhne zahájení závodů a losování závodních míst. Jedna polovina závodníků si vylosuje svá místa na křemačovském rybníce v Mohelnici a druhá na přehradě v Rohli. V neděli si závodní tratě vymění, takže si každý zachytá jeden den v Mohelnici a druhý den v Rohli nebo naopak. Závodní místa jsou rozdělena do šesti sektorů. Sektory A, B, C jsou v Mohelnici a sektory D, E, F jsou v Rohli. Po desáté hodině dopoledne je ukončeno losování a všichni se pomalu rozjíždějí na svá vylosované místa. Po nanošení veškerých věcí je ještě před začátkem přípravy dostatek času na občerstvení, čehož téměř všichni využívají. Na obou tratích je připraven stánek s velice slušnou nabídkou jídla i pití.
Příprava na sobotní závod začala po dvanácté hodině a deset minut před druhou hodinou zazněl signál k hlavnímu vnadění. Všichni byli plni očekávání, jak budou ryby při chuti a tajně doufali, že si pěkně zachytají. Základní vnadící koule padaly jak na vzdálenost děliček, tak i dál na odhoz. V Rohli ve většině případů do prostředka přehrady, v Mohelnici do vzdálenosti cca 35 m, na horších místech, mezi něž patří středy sektorů, se vnadilo i dále. Po základním krmení zazněl signál k začátku závodu a mohlo se začít chytat. Někde se chytalo více, někde méně a takhle to dopadlo na jednotlivých úsecích. V Mohelnici se chytalo nejméně v sektoru A. Na tomto sektoru platí, že čím blíže sedí závodník k výpusti, tím je to horší, což se i potvrdilo a „tutové“ místo, kterým je forhont na opačné straně než je výpusť, zcela jistě využil Szlachta Pawel z Polska, který tento sektor vyhrál s váhou přes 16 kg. V tomto sektoru to byl zřejmě jediný závodník, který chytal ryby trošku pravidelně, protože u ostatních se jednalo spíše o náhodné ryby častokrát ulovené i mimo zakrmené místo. V sektoru B platí téměř stejné pravidlo jako v sektoru A. V sobotním závodu toto pravidlo zřejmě trošku ovlivnil páteční trénink, protože se první místa nepodařila udělat z pravé strany, ale vyhrávalo se z prostředku. Suverénně vyhrál skoro z prostředního místa Petr Klásek, který zhodnotil své zkušenosti a um z kaprových závodů a s váhou necelých 58 kg udělal jedničku s náskokem přes 18,5 kg před druhým Petrem Navrátilem, který seděl právě v té části sektoru, kde se většinou obsazují nejhorší umístění v sektoru. Nejlepším sektorem z tohoto úseku je sektor C, který je zároveň nejlepším téměř vždy i z obou tratí. Pořádně se zde zapotil Roman Foret, který musel na jedničku v sektoru nachytat přes 72 kg. Na tuto neskutečnou váhu je na tomto rybníku potřeba nachytat něco málo přes 100 ks kapříků J. Jen pro zajímavost zmíním o tomto sektoru ještě to, že váha necelých 27 kg stačila „pouze“ na poslední místo v sektoru.
Na závodním úseku v Rohli začnu sektorem F, který zde patří k nejlepším a místo nejblíže k hrázi je místem, kde se pravidelně vyhrává. Forhontové místo u hráze si vylosoval Karel Skalický, který toto místo také s váhou 25,5 kg proměnil. Druhé místo zde ale překvapivě obsadila Termina Borzena z Polska, která seděla na opačné straně sektoru. Zřejmě přišla na apetit velkým amurům, kterých chytla několik a ještě jeden větší amur by ji zajistil sektorové vítězství. Naproti sektoru F jsou zbývající sektory D a E, kde se mezi nejlepší místa řadila ta krajní. Letos se ale trošku změnila situace a myslím si, že příčinou toho byl taktéž páteční trénink, po kterém se ryba soustředila více do středu těchto sektorů. V sektoru E vyhrál s váhou přes 33 kg Kruk Adam z Polska, který seděl až na čtvrtém místě od forhontu a na místě nacházejícím se blízko tzv. antiforhontu dělal Míra Kolínek krásnou dvojku s váhou přes 27 kg. V sektoru D zvítězil sice z krajního místa asi nejmladší účastník tohoto závodu Adam Čapek, ale druhé a třetí místo se opět dělalo z míst blízko antiforhontu.
Sobotní den jsme ukončili přátelským posezením s dobrým jídlem, pitím, zábavou a zároveň se vyhlásily i sobotní výsledky. V neděli ráno se mohlo opět losovat. Letos poprvé se losování trochu změnilo. Ti co seděli na lepších místech, si losovali z míst, která jsou horší a naopak. Losování tak bylo spravedlivější a na výsledky zajímavější. Po losování se všichni rozjeli na svoje vylosovaná místa a nezbývalo nic jiného, než čekat, jak se lepší závodníci ze soboty poperou se sobotním místem a jak dopadne nedělní závod a závod poté celkově.
Druhý den bývá na úlovky většinou slabší, což se také téměř na všech sektorech potvrdilo kromě sektoru A, kde se nalovilo víc než v neděli. Tento sektor vyhrál Gašpar Jozef ze Slovenska s váhou přes 21 kg, ale druhé místo s váhou necelých 20 kg zde udělal Adam Kruk z Polska, který se tak stal horkým kandidátem na vítězství, protože v sobotním závodě dělal umístění 1. V sektoru B se chytalo již méně a na jedničku v tomto sektoru stačilo „jen“ necelých 24 kg. Navíc se v tomto sektoru jednomu závodníkovi nepodařilo chytnout ani jednu rybu a výjimkou zde nebyly váhy jako jsou 570 g nebo 1470 g. Sektor C byl opět nejlepším z obou tratí a oproti sobotě, kdy se vyhrávalo směrem od chaty, se v neděli pro změnu vyhrávalo z opačné strany. Sektorovou jedničku zde udělal Martin Valda s váhou přes 53 kg a dvojku Miroslav Kolínek, který dělal v sobotním závodě taktéž dvojku, čímž měl velice slušnou šanci na „bednu“. Sektor D v Rohli vyhrál znovu z forhontového místa Martin Zrůstek s váhou necelých 13 kg a zajímavé opět bylo, že druhé místo se podařilo udělat Petrovi Chválovi z opačné strany sektoru. Sektor E naopak oproti sobotě vyhrál z opačného místa David Šrajer s váhou 26,5 kg. V sektoru F se netrpělivě čekalo, jak dopadne Roman Foret, který dělal v sobotním závodě jedničku a byl tak jediný, který by ještě mohl vzít celkové první místo Adamovi Krukovi. Tento sektor vyhrál opět z forhontu David Kolařík s váhou něco málo přes 20 kg. Roman s váhou necelých 13 kg obsadil druhé místo v sektoru. Měl tak stejný součet umístění jako Adam Kruk, ale celkovým vítězem se stal nakonec Roman Foret, jehož celková váha ulovených ryb za dva závody přesahovala 86 kg a Adamova byla „jen“ 52 kg, což ho odsunulo na celkové druhé místo. Celkové třetí místo obsadil Miroslav Kolínek se součtem umístění 4 a celkovou váhou přes 74 kg. Největším překvapením z celkových výsledků bylo 4. místo, které obsadil Adam Čapek řadící se do skupiny U14. Docela mě udivilo, jak se tento malý klučina dokázal poprat s tímto ne zcela lehkým závodem.
O celkových vítězích se tedy rozhodlo, počasí nám přálo, poháry a bohaté ceny byly rozdány. Myslím si, že se závod Velká Cena Hané vydařil, a že se i příští rok opět na těchto závodech setkáme.
Ještě mi zbývá poděkovat jak pořadatelům MO ČRS Mohelnice a Spolku rybářů Rohle, tak i sponzorům
- generální sponzor VC Hané
FISH - PRO s.r.o.
MERKURIUS a. s.
HOLBA a.s., pivovar Hanušovice
DARKA s.r.o. Mohelnice
RASTR ELEKTRO s. r. o.
Rudolf a Jana Hanákovi – žaluzie, nábytek, cukrárna