Letošní ročník Mistrovství České republiky kategorií U14, U18, U23 se konal na řece Orlici přímo v Hradci Králové o víkendu 15. a 16. června. Celkem se závodu zúčastnilo 54 závodníků. Generálním sponzorem tohoto mistrovství byla firma MIVARDI. Když se řekne Orlice v Hradci Králové, tak si mnozí rybáři vybaví řeku, ve které je veliká hloubka, která v Česku nemá obdoby. Závodní trať byla posunuta oproti závodům, které se zde konají po proudu dolů. Sektory pro kategorie U14 a U18 byly až pod silničním mostem a hloubka zde byla okolo 5,5m. Sektory pro nejstarší kategorie U23 byly umístěny nad silničním mostem, kde hloubka je o něco málo větší okolo 6-6,5m. Břeh, který byl na páteční oficiální trénink upravený, je dobře přístupný, avšak v sobotu a v neděli si museli někteří závodníci upravit ještě větve stromů nad jejich hlavami, neboť manipulace se 6ti- dílnými topsety nebyla nejjednodušší.
Průtok byl o něco málo větší než obvykle a splávky se používali od 1,5gr – 5gr. Orlice byla ještě díky dřívějším dešťům zabarvená do hněda, avšak každým dnem se čistila do své přirozené barvy. Ještě zmíním, že se závodníkům často zamotávaly udice při nahazování či přehazování v oblasti broků i splávku a závodník tak ztrácel drahocenný čas. Tyto problémy se daly částečně eliminovat nahrazením torpilek větším počtem broků či rozložením zátěže. Převažoval lov na děličku 10m – 13m u nejstarší kategorie popř. lov na dlouhý 10m bič v případě, kdy ryb na lovném místě bylo hojně. Druhou technikou, jak uspět na této trati, byl v minulosti lov ouklejí. Tento způsob mohl být úspěšný v případě, když by se chytalo kolem 3000gr neboť jedna ouklej váží kolem 15gr, což znamená 200ks ouklejí. Hlavní lovnou rybou byl však menší cejn, cejnek, plotice a podoustev. Ryby se chytali spíše menší kolem 300gr.
V pátečním tréninku se zas tolik ryb nenachytalo. Bylo zřejmé, že po nakrmení se muselo chvilku čekat, než ryba do krmení přijede. V kategorii U23 trénovala zhruba polovina závodníků, a tak byla nakrmena pouze polovina tratě, což v sobotu ukázalo to, že závodníci sedící v horním sektoru museli daleko více čekat na záběr než závodníci sedící v dolním sektoru. V tréninku se také přišlo na to, že dno řeky Orlice je daleko více zanesené různými nečistotami a bylo zapotřebí vynechat některá místa na trati. Ještě zmíním, že závod pro všechny kategorie trval 3 hodiny, i když pro kategorii U23 se na letošním Mistrovství světa konaném ve Francii bude chytat 4 hodiny.
Sobotní sraz, následná příprava krmení a živé nástrahy probíhala velice rychle. Nástup všech závodníků před samotným zahájením MiČR byl povinností, kde Láďa Jakubský promluvil ke všem závodníkům. Samotné krmení na tuto řeku je velice jednoduché, kdo se rozhodl namíchat např. MIVARDI Řeka a MIVARDI Cejn nemohl udělat chybu. S přidáním černé navlhčené a lepivé hlíny bylo dosaženo, aby krmení dopadlo na dno v celku. Někteří závodníci měli připraveno i ouklejové krmení, neboť i páteční trénink neukázal jasně, na kterou variantu lovu ryb je lepší se zaměřit. Ze živých nástrah se používali všechny možné variantu – patentky, žížaly, kukly, mrtvé červy, živé červy i pinkies. Už od prvních minut závodu bylo zřejmé na nakrmených místech, že závod bude ve znamení chytání na děličku spíše menších ryb, a tak bylo jen na závodnících, jak se vyrovnají s velkou hloubkou a s častými záběry. Pokud se tolik ryb ze začátku nechytalo, tak závodníci zkoušeli chytat na biče okolo 4m pod nohami menší plotičky u dna popř. oukleje pod hladinou. Dle mého bylo také potřeba krmit na každé nahození jednu až dvě kuličky, neboť ryby kladně reagovali na krmení či samotnou hlínu s malými patentkami. Občasným úlovkem byl i kapr o váze kolem 1,5kg.
Do nedělního závodu se řeka ještě více vyčistila, průtok byl víceméně stejný, a tak nic nebránilo závodníkům zopakovat nebo zlepšit své výsledky ze sobotního závodu. Závodníci už zcela vyloučili oukleje a zaměřovali se především na přesné chytání na děličku. MiČR je závodem jednotlivců, ale i závodem družstev. Model tříčlenných družstev složených závodníky napříč jednotlivými kategoriemi (tzn. jeden závodník z každé kategorie) dle mého názoru není optimální. Dřívější model, kdy družstva složená ze dvou závodníků v té samé kategorii byl více soutěživý a vyhecovaný v dané kategorii, neboť se závodníci více znají ve své kategorii než mezi kategoriemi. Výsledky těch nejlepších závodníků i družstev najdete v níže v přehledném seznamu.
Jirka Bartoš
Celkové výsledky kategorie U14 (5 nejlepších)
1. místo Miroslav Polívka MO Stod ZČÚS sou. 3 CIPS 12280
2. místo Vojtěch Horký ÚSMP sou. 3 CIPS 10210
3. místo Tomáš Krištof MO Třebechovice sou. 4 CIPS 7280
4. místo Luděk Ševčík StČÚS sou. 5 CIPS 10740
5. místo Šimon Svatek StČÚS sou. 6 CIPS 5340
Celkové výsledky kategorie U18 (5 nejlepších)
1. místo Martin Bárta MO Choceň- Přeštice Mivardi sou. 3 CIPS 23030
2. místo Václav Vavřín sou. 3 CIPS 20440
3. místo Jan Baloun MO Strašecí sou. 6 CIPS 17580
4. místo Jakub Toužimský MO Strašecí sou. 6 CIPS 16540
5. místo Jan Maroušek ÚSMP sou. 7 CIPS 13240
Celkové výsledky kategorie U23 (5 nejlepších)
1. místo Ondřej Pokorný StÚS sou. 2 CIPS 22600
2. místo Jakub Bárta MO Choceň - Přeštice Mivardi sou. 4 CIPS 21830
3. místo Barbora Bačinová MO Třebechovice sou. 5 CIPS 16400
4. místo Jan Bartoš RSK Třebechovice sou. 5 CIPS 16340
5. místo Pavel Hurdálek MO Hradec Králové sou. 5 CIPS 15940
Celkové výsledky tříčlenných družstev (5 nejlepších)
1. místo StČÚS II Šimon Svatek, Jakub Toužimský, Ondřej Pokorný sou. 14 CIPS 44480
2. místo VČÚS I Miroslav Polívka, Jiří Dvořák, Barbora Bačinová sou. 15 CIPS 40870
3. místo VČÚS III Tomáš Krištof, Nikola Grulichová, Pavel Hurdálek sou. 16 CIPS 34980
4. místo ÚSMP B Vojtěch Horký, Petr Pospíšil, Michal Kladrubský sou. 19 CIPS 35130
5. místo Tvrdé párky Alena Škubalová, Martin Bárta, Jakub Bárta sou. 20 CIPS 46940