2. kolo 1. ligy plavaná aneb trochu netradiční Pasohlávky

Zpět na Závody
3. 6. 2013 - O víkendu 25. a 26. května se konalo druhé kolo I. ligy na Novomlýnských nádržích na jižní Moravě konkrétně nedaleko obce Pasohlávek. Tato závodní trať známá především díky velkým zlatým cejnům a přesnému chytání na odhoz letos nenabídla tak velké váhy jako v minulosti. Reportáž a další zajímavé informace najdete v tomto článku.
Mirek

O víkendu 25. a 26. května se konalo druhé kolo I. ligy na Novomlýnských nádržích na jižní Moravě konkrétně nedaleko obce Pasohlávek. Tato závodní trať známá především díky velkým zlatým cejnům a přesnému chytání na odhoz letos nenabídla tak velké váhy jako v minulosti. Reportáž a další zajímavé informace najdete v tomto článku.

V minulých letech se z důvodu rekonstrukce změnila asfaltová cesta na koruně hráze, a tak auta musela stát pod hrází, kde bylo možné zaparkovat téměř k polovině trati, zbytek si závodníci museli odnést či odvézt na kolečkách a vozících sami. Páteční pořadí tréninkových boxů určuje průběžné pořadí v daném ročníku první ligy z předchozího kola, a tak pro některé bylo překvapení, že se k tomuto pořadí přičítalo číslo 5. Tréninku se bohužel nezúčastnili všichni závodníci, a tudíž na trati zůstalo hodně nenakrmených míst, což mohlo mít i za následek, že v sobotu na těchto místech nebylo tolik lovné ryby. O tréninku se ve spodní polovině tratě na sektorech A i B ryba moc nechytala, a pokud nějaká chytla, tak to byly spíše plotice či perlíni. Voda v nádrži je ještě poměrně studená a tak velcí cejni do této části nádrže ještě nepřiplavaly z míst, kde se třeli.

brácha
Jirka v akci
krmení

Hlavní lovnou technikou je lov na odhozové pruty s anglickými splávky. Využívají se dva styly a to lov na propadový způsob s anglický splávkem o hmotnosti 12-18gr s menšími rozloženými bročky pod splávkem nebo lov na klouzavý způsob s anglickým splávkem o hmotnosti cca 10gr přičemž zátěž na vlasci je daleko větší okolo 3gr než v prvním případě. První výše zmíněný styl lovu je vhodnější do bezvětří popř. pro lov ryb, které žijí ve sloupci, jako jsou plotice, perlíni atd. Druhý styl lovu s klouzavým splávkem je ideální do větrného počasí, kdy voda ,,táhne,, a je zapotřebí mít háček s nástrahou u dna či na dně. V pátek jsem občas viděl i lov na bolognézové pruty s pevnými splávky okolo 8gr. Možnou nevýhodou tohoto stylu je však nemožnost náhozu na delší vzdálenost při silním větru či dešti. Rozdělanou děličku jsem snad za celý víkend neviděl. Je to také podmíněno tím, že ryby k břehu moc nenajíždějí a pokud ano, tak spíše menší plotičky či oukleje. Jak už jsem zmínil, tak lovnou rybou byly v tomto závodě spíše menší ryby jako plotice, perlíni či menší cejni okolo 600gr. Ojediněle se na některých místech chytali klasičtí velcí cejni i přes 2 kila. Komu se podařilo chytit více těchto velkých ryb, byl na tom v celkovém sektorovém pořadí velmi dobře. Pokud zmíním průměrnou váhu v sobotu tak ta byla téměř 6000gr a v neděli se mírně zvýšila na 9500gr, avšak sektor B, který byl po oba dva dny na úlovky nejslabší, se chytalo v průměru pouze cca 3500gr.

Plukovník
Línek
Ondra

Sobotní ranní vytrvalý déšť opět přivítal závodníky při srazu pod hrází, obavy z promočení příjezdové louky a silnice se nepotvrdily, neboť odpoledne se počasí umoudřilo a už dále nepršelo. Příprava krmení a živých nástrah proběhla rychle a tak asi nejvyšší časový úsek zabral závodníkům přesun věcí na vylosovaná místa. Místa se losovala pomocí tabulky, která byla velice jednoduchá a to, že na každém sektoru měla družstva stejná čísla např. A1, B1, C1 a D1. Krmení většiny družstev měla spíše tmavší barvu. Úspěšně se dá zde použít krmení MIVARDI M1 řeka spolu s MIVARDI M1 cejn, je to krmení spíše tmavší barvy – tmavě hnědou až černou vhodné pro lov zejména cejnů na tekoucích či hlubších vodách, kde je zapotřebí, aby krmení dobře lepilo. Kýžené barvy krmení se dá docílit i přidáním dostatečným množstvím hlíny popř. barviva. Samotnou hlínu jako nosič živé nástrahy – patentky, kukel atd. měli závodníci připravenou zvlášť, některá družstva měla dokonce pouze jen hlínu na celý 4 hodinový závod. Pro informaci ještě zmíním, že maximální povolené množství krmení včetně hlíny je 20 litrů na celý závod. Nejvyšší váhu na sektoru A nachytal Martin Valda a to 9650gr. Na sektoru B, kde v sobotu byly i dvě nuly a průměrná váha byla nejnižší, nachytal nejvyšší váhu a to konkrétně Oldřich Žalud 10360gr. Na úlovky po oba dva dny nejbohatší sektor C vyhrál i díky skvělému finiši Radek Hron s váhou 19530gr. I díky nízkému startovnímu číslu na sektoru D vyhrál Ondra Pokorný s váhou 18940gr, neboť závodníci, kteří seděli na vyšších místech blíže k hornímu forhontu, trpěli tím, že se v rohu nádrže tolik ryb nevyskytovalo. Výborným týmovým výkonem se prezentovalo družstvo MO Choceň – Přeštice Mivardi, které se součtem 18 vyhrálo sobotní závod. Za ním skončilo družstvo RSK Pardubice ,,A,, Colmic s odstupem 4 bodů. A o další bod zpět skončilo družstvo MO MRS Třebíč Sensas.

štička z tréninku
Pohled na trať
Slušný cejn

Nedělní ráno už k úlevě snad všech závodníků nebylo deštivé a místy prosvítalo slunce. Začátek přípravy byl naplánován na obvyklou 9tou hodinu. Díky rychlejšímu losování se vše stihlo podle plánu a závodníci i po nanošení všech věcí i na sektory A a B měli i čas na oddychnutí. Dle meteorologických předpovědí měl foukat daleko silnější vítr, což se i potvrdilo. V nedělních úlovcích už více převažovali cejni, kteří dle mého v daleko větším počtu najížděli k lovným místům z nádrže. Ještě bych zmínil, že ve většině případů se chytalo na velké patentky popř. na žížaly. Základem dobrého výsledku, zde bývá přesnější krmení ať už samotného krmení či hlíny. I s těmito nástrahami si nejlépe dokázal na sektoru A poradit Míra Blecha, který i díky několika doopravdy zlatým mušovským cejnům nachytal váhu 25000gr. Na sektoru B dominoval Martin Valda s váhou 11250gr a navázal tak na svůj perfektní výkon ze sobotního závodu. Sektor C vyhrál s nejvyšší váhou 28370gr za oba dva víkendové dny Aleš Flanderka. Na sektoru D se opakovala situace ze soboty, kdy u forhontu blízko rohu nádrže ryb tolik nebylo, a tak nejvyšší váhu a to 17160gr ulovil Jiří Bartoš sedící na D2. Nedělní závod vyhrálo družstvo RSK Pardubice ,,A,, Colmic se součtem 12. Na druhém místě skončil tým MIVARDI CZ se součtem 18 a na třetím místě skončilo družstvo MO ČRS Nové Strašecí Colmic se součtem 19. V součtu sobotního a nedělního závodu vyhrálo družstvo RSK Pardubice ,,A,, Colmic se součtem 34. Druhé místo obsadil tým MO Choceň – Přeštice Mivardi se součtem 43 bodů a o další 4 body zpět se na třetím místě umístilo družstvo MIVARDI CZ. Jak se výsledky z druhého kola I. ligy promítly do průběžného pořadí po dvou kolech, můžete najít v následující tabulce. Další kolo v pořadí třetí se koná na konci prázdnin na Labi v Sedlčánkách.

Vítězové 2.kola

Vítězové 2.kola

MO Choceň-Přeštice Mivardi

MO Choceň-Přeštice Mivardi

Mivardi CZ

Mivardi CZ

1. místo RSK Pardubice ,,A,, Colmic sou. 71
2. místo RSK Crazy Boys MO Hustopeče Sensas sou. 95,5
3. místo MO ČRS Choceň – Přeštice Mivardi sou. 102
4. místo MIVARDI CZ sou. 104
5. místo MO ČRS Jindřichův Hradec ,,B sou. 118
6. místo MO MRS Třebíč Sensas sou. 119
7. místo ČRS MO Česká Lípa Mivardi sou. 124
8. místo RSK Cortina Sensas sou. 125,5
9. místo MO ČRS Nové Strašecí Colmic sou. 127
10. místo Pardubice Begastav MO MRS Hrušovany nad Jevišovkou sou. 128
11. místo MO ČRS Jinřichův Hradec ,,A,, Sensas sou. 133
12. místo RSK LIPANI - Mivardi Třebechovice p.O. sou. 143
13. místo MO ČRS Praha 10 –Vinohrady – Mivardi sou. 144,5
14. místo Milo Loštice sou.  145,5

Přiložené obrázky

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.