Před několika lety zmizela poměrně v tichosti z rybářského řádu poznámka o zákazu lovu ryb ze sportovních plavidel. Kajak, ačkoli je rybářský, lze z jednoho úhlu pohledu chápat jako sportovní plavidlo, proto jsme se dříve s tímto stylem rybolovu u nás nemohli potkat. V České republice je rybolov z kajaku velmi mladým, avšak velmi rychle rozvíjejícím se rybářským sportem. Například v USA, v kolébce kajakorybaření, tímto stylem loví desetitisíce až statisíce rybářů již mnoho let. Rybolov z kajaku je velmi specifický, zajímavý a hlavně krásný pro absolutní kontakt s vodou a přiblížení se rybám. V Čechách ještě mnoho kajakorybářů nepotkáte, ale vzhledem k neustále narůstajícímu zájmu je možné, že během několika dalších let bude rybář lovící z kajaku běžnou záležitostí. Ono jakmile do něj jednou sednete, povozíte se malebnými zákoutími řek a jezer, do kterých se ze břehu nedostanete, tak už vám nebude pomoci. Já i přes svůj velký respekt k vodě a počáteční nedůvěru, jsem jeho kouzlu propadl při první ulovené rybě.
Rybářské kajaky jsou ve světě využívány především k lovu přívlačí či příbřežnímu lovu mořských ryb. Kde je ale psáno, že bychom jej u nás nemohli použít i k dalším zajímavým technikám jako je plavaná, feeder, lov kaprů či sumců? Posledních několik let se nejvíce věnuji přívlači a právě s ní jsem na kajaku strávil své první dva roky. V první polovině sezóny jsou ale dravci na svazových vodách hájeni, a to je ten nejlepší čas vyzkoušet kajak k další rybolovné technice. Spolu s probouzející jarní přírodou jsem se rozhodl, že po zimě oprášíme plavačkové pruty a vyrazíme za rybami se splávkem.
Rybolov z kajaku má svá specifika a zákonitosti, která platí pro všechny techniky a je potřeba je dodržovat. Základním pravidlem číslo jedna, je nevyjíždět na vodu bez záchranné vesty. Druhé pravidlo praví: Nebrat na loď nic zbytečného a výbavu zredukovat na to nejnutnější, tak aby při lovu nedošlo ke ztrátám na materiálu, protože nepřivázané věci rády vyskakují za jízdy. Také je potřeba všechny pohyby dělat s rozmyslem a potichu, abychom o sobě dávali rybám co nejméně vědět.
Plavaná je sama o sobě krásná a jemná technika, kterou využijeme především na menších tocích, pod jezy ale i na velkých řekách, kde ale většinou potřebujeme speciální vybavení v podobě boloňézky nebo děličky, abychom se dostali do vhodnějších partií řeky a efektivně lovili i větší ryby typu cejn, plotice, karas nebo menší kapr. Pokud nám ale fouká silný vítr nebo je řeka příliš teče, potom je klasická plavačka ze břehu poměrně v nevýhodě. V těchto situacích nám skvěle vypomůže kajak. Dostaneme se s ním prakticky kamkoli, můžeme se zakotvit poblíž překážek, keřů, stulíků nebo třeba uprostřed řeky na korytě, kde by byl lov se splávkem ze břehu nemožný.
Výběr místa pro lov z kajaku na velké řece je dobré nepodcenit. Ryby se v tomto období připravují ke tření a postupně vyjíždějí proti proudu do mělčích a proudnějších partií. Na jaře tedy raději chytám v relativní blízkosti jezů, avšak ne příliš blízko, protože kotvení ve velkém proudu na kajaku je poměrně specifické a trochu i nebezpečné díky možným plovoucím předmětům po hladině, které by se mohli zamotat do kotevního lana a převrátit nás. Ideální partie řeky je pro mě okolo 500m až kilometru od jezu. Echolotem si najdu buď koryto řeky, kudy ryby proplouvají, a nebo hlubší úseky kolem zatopených keřů a padlých stromů, kde se rády zdržují. Důležité je dbát také na to, abychom našli relativně rovný úsek bez vázek na dně. Alfou a omegou úspěšného lovu je dobré zakotvení, protože budeme vnadit kousek od lodě a není nic horšího, než když se vám kotva uvolní. Potom je prakticky nemožné se znovu zakotvit do stejného místa. Pro bezpečné zakotvení je potřeba mít na kajaku udělanou trolejku s karabinou, do které připneme kotevní lano, které je možné v případě potřeby kdykoli uvolnit a nechat kotvu na místě. Samozřejmě musíme mít konec kotevního lana opatřen např. plovoucí pěnou. Pro kotvení v proudu je potřeba klasická kotva o minimální hmotnosti 2,5kg, klidně i více. Dle typu dna je potřeba kotvu na dně zaseknout, aby vás proud, vlny nebo vítr neodkotvili. Při poslední vycházce v silném protivětru bylo nutné použít kotvy dvě, jednu klasicky za záď a druhou do přední poloviny, aby nás vítr netočil proti proudu. Takto zakotvený je potom možné lovit, pokud to loď dovolí, i ze stoje.
Na plavanou z kajaku s sebou vozím vždy jeden třídílný match prut o délce max. 420cm opatřený navijákem s kmenovým vlascem 0,18mm. Víc prutů na lodi překáží a s delším se hůře manipuluje. Krmení si připravím stejné jako pro lov ze břehu v množství okolo 12litrů na 3 hodinový lov. Míchám jej vždy na břehu a na loď vyjedu, až když je vše nachystané. S sebou ještě zavíratelné krabičky s červy, žížalami a plechovku kukuřice a případně rohlík. Nesmím zapomenout na náhradní návazce, bročky a alespoň jeden splávek. Podstatnou a nepostradatelnou věcí je podběrák. Díky dlouhému prutu není snadné větší rybu navést až k lodi, proto vozím alespoň 2m plavačkový podběrák. Na kajaku není příliš místa, proto je potřeba mít vše správně rozmístěné.
Po volbě místa a zakotvení přichází na řadu zakrmení. Zde opět přichází na řadu efektivita lovu z lodě. Krmím vždy na špičku prutu, tj. 4m bokem od lodě mírně po proudu. Krmení kousíček splave a bude nám po proudu tvořit pachovou stopu, kterou budeme nechávat splavávat naši montáž. Na začátek několik dobře umačkaných koulí a poté již dokrmuji menšími kuličkami, které ryby udrží na místě, ale nebudou plašit. V menších hloubkách, do 2m, je velmi efektivní přihazovat volné červi vedle lodě, které budou volně unášené proudem lákat ryby na naše místo. Na velké řece s větší hloubkou dávám červy přímo do krmení, aby se dostali rychle ke dnu.
Není potřeba nahazovat, stačí spustit splávek pod špičku a uvolnit vlasec. Pokud nebudeme na lodi dupat, ryby dojedou až k nám. Pro lov větších ryb je potřeba nástrahu u dna přidržet a zpomalit. Proto používám těžší splávky kapkovitého tvaru, které v proudu dobře drží. Gramáž podle hloubky a proudu od cca 3g po klidně 8g. Sestava je jednoduchá. Pro splavávání a nadržování používám hlavní zátěž z torpilky a pod ní v rozestupech několik bročků, které nám budou přirozeně udržovat nástrahu u dna a signalizovat záběr. Na cejny a kapry se mi osvědčilo vždy celou montáž přehloubit alespoň o 40cm a celý návazec, který dělám teď na jaře ve studené vodě z vlasce 0,12mm, vláčet po dně.
Po zakrmení vždy přicházejí záběry poměrně rychle zprvu od menších ryb, jako jsou všudy přítomní skaláci. Po nějaké době na krmné místo dorazí i cejni. Na ty je potřeba použít větší sousto v podobě zrnka kukuřice a červů, nebo hnojáka. Pro přilákání větších ryb používám do krmení větší množství sterilované kukuřice a také malé 4mm peletky, které spolu s červy udrží rybu delší dobu v krmení. Pokud jsme vybrali vhodné místo a dobře se zakotvili, zakrmili, tak není výjimkou záběr na každé proplutí. Baví mě bezprostřední kontakt, který máme s rybou hned po záseku. Ono takové zdolávání kapříka ve stoje na kajaku je opravdu zážitek a pořádný adrenalin. Může se samozřejmě stát, že zapřáhneme nějakou ponorku a budeme ji muset následovat. Jednoduše se odepneme z kotvy, tu necháme s plovoucí pěnou na místě, a frčíme plni adrenalinu za rybou. Na slabém forpasu mnoho šancí nemáme, ale díky lodi ji můžeme alespoň částečně, co nám jedna ruka stačí, pronásledovat.
Plavačka z kajaku mě v tomto jarním období opravdu nadchnula. Užívám si pohody zakotvený mimo civilizaci a břehy obklopené rybáři. Plnými doušky nasávám vůně jarní přírody, kvetoucích stromů a poslouchám švitořením ptáků, které mi celou zimu chybělo. Na rybách je krásně a na kajaku dvojnásob. Přeji všem slušným rybářům mnoho úspěchů a krásných úlovků, třeba právě z rybářského kajaku.
Doporučené vybavení:
- Match prut od délce 3,60m - 4,20m s gramáží do 20g, např. Mivardi Easy Match
- Naviják velikosti 3000 s jemnou brzdou a návinem vlasce 0,18mm např. Mivardi Aeron
- Splávky kapkovitého tvaru 3g - 8g
- Torpilky, bročky, obratlíky a navázané návazce z vlasce 0,10mm - 0,14mm, háček vel. 12-16
- Kratší plavačkový podběrák, pean, echolot
- Nádobu na krmení a krabičky s víčkem na živé nástrahy
- Kotvu s provazem délky 15m
Recept na jarní krmení - sladká verze:
- 2kg krmení V1 - Extreme Scopex-Vanilka
- 2kg krmení D1 - Double Power Kapr ořech
- 0,5 kg 4mm peletek Rapid Cherry
- Pražené arašídy a barevná vločka
- 2 plechovky sterilované kukuřice
- Přesátá hlína na zatížení
- 0,5l barevných červů
Tento recept je vhodný především pro velké řeky, kde se nachází více větších ryb, jako je kapr, karas a cejn velký. Je velmi hrubé, krásně lepí a dobře pracuje. Drobné částečky jsou unášeny proudem, ale velké kusy pečiva a sušenek zůstávají na krmném místě.
Recept na jarní krmení - masová verze:
- 2kg krmení D1 - Double Power Kapr Halibut
- 2 kg krmení D1 - Double Power Feeder řeka
- 0,5 kg 4mm feeder peletek Rapid classic halibut
- 2 plechovky sterilované kukuřice
- Přesátá hlína na zatížení
- 0,5l barevných červů
Tento recept je vhodný pro vody, kde se nachází více skaláků, tloušťů a parem, které milují masové moučky. Krmení je hrubé a dobře lepí.
Skalda