Dnešní rozhovor nás blíže seznámí s nejmladším juniorem, který v českých barvách chytal na Mistrovství světa v Pardubicích. Perfektní připravenost na tento závod předvedl už na Mistrovství republiky juniorů, které vyhrál v jednotlivcích i družstvech. Na Pardubické trati tedy získal tento rok titul Mistra světa a dvakrát Mistra republiky!
Ahoj Honzo, mohl by ses čtenářům představit?
Ahoj, jmenuji se Jan Bartoš a bydlím v Hradci Králové. Je mi 17 let a chodím na Střední průmyslovou školu v Hradci Králové.
Kdy a jak ses dostal k závodní plavané?
Už od 4 třídy jsem navštěvoval rybářský kroužek v Jeníkovicích, kde jsem dřív bydlel. Rybářský kroužek vedl Zbyněk Bačina a Libor Penker. V kroužku jsem se pravidelně účastnil Zlaté udice a závodů v rybolovné technice. V 11 letech jsem se začal více věnovat plavané a začal jsem chodit do Třebechovického kroužku Lipani, který vedl Marcel Kubík společně s Janem Jarkovským.
Je podle tebe plavaná sport jako každý jiný? V čem si myslíš, že se liší?
Podle mě je to sport, ale není tak známý jako například fotbal, hokej nebo basketbal. Já si myslím, že je to velká škoda, že tento sport není tak známý, protože je to velice krásný sport, kterému se v České republice věnuje nemalá část rybářů a tak by zasluhoval větší pozornost.
Jak často chodíš trénovat a podle čeho si sestavuješ tréninkový plán?
Trénovat chodím pouze ve volném čase a nebo když se dohodnu s více lidmi. Tréninkový plán si nesestavuji, ale trénuji vždy techniku, kterou si myslím, že budu nejvíc využívat při dalším závodě.
Jaký je tvůj nejoblíbenější způsob lovu na plavanou a v čem vidíš jeho přednosti?
Můj nejoblíbenější způsob je lov na děličku. Jak už jsem v předchozím dotazníku před Mistrovstvím světa uváděl (pozn. vyšel v časopise Rybářství), myslím si že je to způsob, který není nikdy vypilovaný. Je stále co zdokonalovat, ať je to zaseknutí ryby, rychlé ale šetrné vytažení ryby atd.
Vzpomínáš na závod, kdy jsi nachytal svou největší hmotnost? Mohl bys nám tento závod popsat?
Ano vzpomínám. Bylo to minulý rok (2006) na Velké ceně Hané, kdy jsem první den seděl na Polickém rybníku a za tři hodiny nachytal něco okolo 50 kg kaprů, někdo by řekl že je to hodně ale to by vedle mě nemohl sedět velmi dobrý závodník Pepa Konopásek, který nachytal okolo 72 kg taky kaprů, ale to samozřejmě nestačilo na první místo, protože na druhé straně sektoru seděli vedle sebe Míra Melchr a Libor Sámlík. Mírovi po zdlouhavém vážení váha ukázala přes 90 kg kaprů a Liborovi neuvěřitelných 92 Kg kaprů za tři hodiny, což překonalo dosavadní rekord České republiky.
Jaké byly tvé největší úspěchy před Mistrovstvím světa v Pardubicích?
Mými největšími úspěchy bylo: MS v Srbsku a Černé hoře v roce 2005, kde jsem získali po vynikajícím výkonu stříbrné medaile ve družstvech, 2.místo ve II.lize skupiny B v roce 2006 s družstvem RSK LIPANI, 3.místo Pohár kněžny Ludmily ve dvojčlenných družstvech v roce 2006, 1.místo Mivardi Cup Májový přebor-junioři v roce 2007, 2.místo Hradecké juniorka 2007, 1. místo MeMiČR jednotlivci i dvojčlenná družstva,2007
Bylo těžké se na Mistrovství světa nominovat? Co vše nominace obnášela?
Podle mě byla nominace obzvláště těžká, protože obnášela mnoho nominačních závodů, které se započítávali už od roku 2006. Na konci roku 2006 trenéři vybrali 12-ti členné družstvo podle dosažených výsledků v nominačních závodech. Toto 12-ti členné družstvo se v příštím roce „popralo"o nominaci na MS, kde 6 členů týmu reprezentovalo Českou republiku. Dostat se do 6-ti členného týmu bylo velmi těžké, protože všichni předváděli vyrovnané výsledky v nominačních závodech.
Po kolikáté si startoval na Mistrovství světa? Můžeš Mistrovství světa v Pardubicích porovnat z těmi předchozími?
Potřetí a myslím si, že tento šampionát byl ze všech nejtěžší, ne proto, že by se právě konal na domácí vodě tedy v České republice, ale proto, že během týdenního tréninku se skoro každý den chytalo něco jiného, ať už to byl způsob lovu nebo skladba ryb.
Jakým způsobem a jak dlouho ses připravoval na Mistrovství světa v Pardubicích?
Já jsem se prakticky připravoval už v roce 2006 na každý nominační závod, který se počítal do nominace na MS v Pardubicích.
Jaké umístění družstva by si považoval za úspěch před Mistrovstvím světa?
Podle mě by bylo velmi dobrým výsledkem umístění do pátého místa, i když jsem tajně doufal z využití domácí vody na zisk nějaké medaile.
Co bylo pro tebe nejtěžší na Mistrovství světa v Pardubicích?
No pro mě bylo určitě nejtěžší, když jsem dostal v sobotu žlutou kartu za nadměrné krmení.
Chvíli jsem tomu nemohl uvěřit, protože jsem ještě nikdy nedostal žádné napomenutí nebo žlutou kartu, ale Vašek Freylich (to je ten, kdo mě tu žlutou kartu udělil) mi řekl, že to nevadí, že to na MS chodí jinak, protože kdybych dostal i v nedělním závodě žlutou kartu, znamenala by okamžitou diskvalifikaci. Ale podle českého závodního řádu bych dostal k výsledku + 5 bodů.
Co považuješ za klíč k vítězství Mistrovství světa v Pardubicích?
No především je to dobře zvolená taktika od trenérů, čili lov na odhoz a to především se soustředit na odchytávání drobné ryby, dále je to dobré krmení od Richarda Konopáska a v neposlední řadě i velmi dobrá práce břehu.
Dokážeš říci, co tě Mistrovství světa v Pardubicích naučilo nového o plavané?
No pro mě to je určitě chytání klouzáku na řece, klouzák jsem doposud chytal jenom na stojaté vodě, takže to bylo pro mě něco nového, ale za ten tréninkový týden před MS jsem si to vyzkoušel a tak trochu naučil.
Jaké máš další cíle v závodní plavané?
Chtěl bych v letošním roce postoupit s družstvem RSK LIPANI do I.ligy.
Honzo, děkuju ti za rozhovor. Věřím, že i ty následující sezóny, budeš mít tak úspěšné, jako tu letošní.