Žirovnický pohár

Zpět na Reportáže
30. 7. 2012 - Druhý ročník Žirovnického poháru se letos konal přímo ve městě Žirovnici na rybníce Hutní. Tento pohár je zařazen do nominačních závodů pro nadcházející MS v Itálii, a tak se zde sešla ta největší konkurence napříč všemi třemi katogoriemi. Vše pod dohledem těch nejvyšších, a tak se většina závodníků mohla představit v tom nejlepším světle.
17738.jpg

Druhý ročník Žirovnického poháru se letos konal přímo ve městě Žirovnici na rybníce Hutní. Tento pohár je zařazen do nominačních závodů pro nadcházející MS v Itálii, a tak se zde sešla ta největší konkurence napříč všemi třemi katogoriemi. Vše pod dohledem těch nejvyšších, a tak se většina závodníků mohla představit v tom nejlepším světle.

Jak už jsem zmínil chytalo se na rybníce jehož plocha činí několik hektarů. Mezi úlovky převažují malé plotice od 5 do 15 cm dále pak cejnci a perlíni. Výjimkou nejsou ani kapři od 400 do 1500g. Trať pro kategorii U14 a U18 byla nedaleko hráze, kde hloubka byla mezi 2 až 3,5 metry. Napříč rybníka proti těmto kategoriím seděla kategorie U 22, která chytala na podstatně mělčí části rybníka, ve které se hloubka pohybovala okolo 1,5m. Přístup k trati kategorie U22 byl po několika schodech od úzké silnice která vedla mezi domy. Naopak ostatní dvě kategorie přenášela své věci přes les, pod kterým chytala. Styl chytání byl dán státním trenérem, který naordinoval takový styl, který se nejvíce bude blížit stylu chytání v Itálii. Konkrétně jsme při tomto závodě museli chytat pouze na děličku a základní krmení jsme mohli podle uvážení, naházet rukou, avšak během závodu se mohlo jen dokrmovat kalíškem. Krmení bylo omezené na 10 litrů a živá na 1,5l z toho 0,5l patentky. Podle mého na jeden závod stačilo tak 4 litry krmení a 3 litry hlíny s půl litrem patentek a tak 0,75l červů. Kategorie U 22 měla v plánu na sobotu dva tří hodinové závody a v neděli klasický jeden, kategorie U 14 a U 18 měla tradičně jeden a jeden závod.

fotka

Páteční cesta byla klidná a ubíhala velice rychle. Až na jednu věc, kdy nás zastavili páni příslušníci s argumentem, že nám nesvítí levé přední světlo. Po krátké obhlídce a opravě jsme dále pokračovali v cestě. Přijeli jsme na trať lehce po dvanácté. Když jsme trefili tu správnou uličku, která nás zavedla nad rybník, tak jsme zastavili asi 50m od vody. V poklidu jsme nanosili věci dolů k vodě a začali se připravovat. Po chvilce přijeli i další závodníci, a tak nás na trati trénovalo 6 čili půlka z přihlášených z naší kategorie. Zkoušeli jsme různá krmení, avšak se nijak nepotvrdilo, že by nějaké fungovalo více či méně. Bylo za potřebí hlavně střílet červy a soustředit se na záseky od malých plotiček. Během tréninku nám ještě přivezl Dušan Bednařík živou nástrahu, kterou jsme uložili k ,,ledu,, . Po zhruba třech hodinách jsme se odebrali na ubytování. Bydleli jsme nedaleko Počátek v rekreačním zařízení. Byla pro nás připravena polopenze a bohatý nápojový lístek. Bohužel jsme nebydleli všichni pohromadě, protože většina lidí bydlela někde jinde.

fotka

Sobotní vstávání pro kategorii U22 bylo velice rané, protože nás čekaly dva tříhodinové závody, avšak tento den začal velice příjemnou věcí, a to snídaní ve formě švédských stolů. Na trať jsme přijeli okolo půl sedmé. Rychle jsme namíchali ty dva pytlíky krmení, navlhčili hlínu - jednu somku a jednu rivieru dohromady, nandali živou do krabiček a nanosili věci z auta dolů k vodě, kde bylo losování. Z tréninku se zdálo, že bude úplně jedno, kde si člověk vylosuje, protože podle hlavního organizátora těchto závodů Mirka Blechy, tu je pro každého tolik plotiček, že by je ani nedokázal spočítat. Na startu tohoto prvního nominačního závodu v tomto roce bylo 12 závodníků, kteří se s vervou pečlivě chystali na začátek závodu, který byl naplánován na 9 hodinu. Po 5-ti minutovém krmení, kde si každý zvolil, jakým stylem bude krmit, začal závod. Už od prvních sekund se závodníkům potápěly splávky, a začali postupně přidávat po gramech na své váze. Jak už jsem zmínil, v úlovcích dominovala malá plotice, doplněná o cejna či perlína. Sestava udice byla velice jednoduchá. Kmenový vlasec o průměru 0,10 nebo 0,12, na kterém byl lehký splávek od 0,2 do max. 1 gramu. Broky byly rozloženy také velice jednoduše. Při nejintenzivnějším braní stačilo mít u forpasu jeden malinký broček cca 15cm nad ním druhý a dalších 10cm ostatní pohromadě. V případě, kdy ryba tolik nebrala, se z broku udělal delší řetízek až o délce 70cm. Forpas o průměru 0,064, na kterém byl háček o velikosti 22 byl taktéž nutnou součástí celé udice.
Oba sobotní závody byly velice podobné. Ovšem v jednom se velice lišili a to v počtu chycených kaprů. Dopoledne se chytlo zhruba 10 kaprů, zatímco odpoledne žádný. V ranním závodě dominoval na forhontu sedící Jirka Matej, který chytil prvního kapra už po zhruba čtvrt hodině a během závodu přidal dalších 5, a k tomu měl i značný počet plotiček. Nakonec se jeho váha byla nejvyšší z těchto tří závodů a to 8600g. Vedle sedícímu Petru Šplíchalovi se také podařilo chytit dva kapry, které mu nemálo pomohli k druhému místu. Na třetím místě skončil Libor Jonáš. Odpolední závod, jak už jsem zmínil, nebyl poznamenám chycením kapra ovládl Tomáš Michálek s váhou 4430. Těsně za ním skončila Hanka Purkábková a na třetím místě skončil Pavel Hurdálek. Ještě jsem nezmínil, že celý den bylo nádherně, svítilo slunce, a tak se někteří i mírně spálili. Po příjezdu na ubytování, osprchování se podávala večeře, která byla výborná. Poté následovala rozprava mezi závodníky i doprovodem, kdo jak chytal, co míchal atd. a každý určitě spřádal plány na zítřek. Večer ještě proběhlo promítání videí z různých akcí ať už Mistrovství světa či jiných pohárových závodů.
fotka

Poprvé v životě se mi v neděli stalo, že jsem vstával déle než v sobotu a to v sedm hodin. Opět následovala výtečná snídaně a přejezd na trať. Krmení a živá nástraha byla v ,,cukuletu,, připravená, a mohlo se přistoupit k losování. Příprava byla po dohodě rozumně zkrácena na hodinu, která dostatečně stačila. Během přípravy, jak už to bývá u kategorie U22 probíhá neustálé hecování, kterým si závodníci často kompenzují přibývající nervozitu. Nedělní závod začal už v 10 hodin. Počasí se oproti sobotě výrazně změnilo. Začal foukat čerstvý nárazový vítr, který určitě hodně stěžoval jemné chytání malých rybiček. I když většina závodníků chytala na děličku 11,5m občas všichni měli problém udržet děličku přesně na místě, kde chtěli. Největší váhou se blýskl Petr Šplíchal, který nachytal 5410g. Druhou největší váhu 4770g nachytal výborně chytající Tomáš Michálek. Na třetím místě s 4550g skončil Miroslav Blecha. Po závodě jsme ještě stihli rychlý oběd v místní restauraci, protože ostatním dvou kategoriím se příprava nezkrátila. Přejeli jsme tedy na úsek našich mladších kolegů, kde se konalo závěrečné vyhodnocení. Než zde zmíním nejlepší ze všech kategorií, chtěl bych poděkovat hlavně Mirkovi Blechovi, že celý závod dokázal zorganizovat a zajistit. Určitě to je nádherná voda, na které by se i v budoucnu mohly uspořádat nějaké další závody.
Ještě bych chtěl upozornit, že součet umístění a vah u kategorie U22 je za 3 závody u ostatních pouze za 2 závody. Kompletní výsledky najdete na stránkách Českého rybářského svazu.

Kategorie U22
1. místo Petr Šplíchal RSK Crazy Boys Hustopeče - Sensas um. 12 cips 15160
2. místo Miroslav Blecha MO Loštice - Milo um. 13 cips 12740
3. místo Tomáš Michálek RSK Lipani Třebechovice - Mivardi um. 14 cips 12780

Kategorie U18
1. místo Miroslav Stuha MO Štětí um. 2 cips 10330
2. místo Barbora Bačinová MO Třebechovice - Colmic um. 4 cips 11280
3. místo Ondřej Pokorný MO Nové Strašecí - Colmic um. 5 cips 7740

Kategorie U14
1. místo Jakub Toužimský MO Nové Strašecí - Colmic um. 2 cips 8360
2. místo Zdeněk Polívka Přeštice um. 4 cips 6380
3. místo Tomáš Řehák Mivardi team Žižkov II um. 6 cips 5420

fotka

fotka

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.