Pohár kněžny Ludmily - Mělník 2013

Zpět na Reportáže
11. 11. 2013 - Každoročně poslední bodovaný a u závodníků velice oblíbený závod Pohár kněžny Ludmily se letos konal první říjnový víkend. Zúčastnilo se ho celkem 48 závodníků. Tento závod je také velice prestižní závod dvojic, kde již od prvního ročníku je pro vítěznou dvojici připraven putovní pohár - ,,sumeček,, a při letošním ročníku tomu nebylo jinak.
dscn1735.jpg

Každoročně poslední bodovaný a u závodníků velice oblíbený závod Pohár kněžny Ludmily se letos konal první říjnový víkend. Zúčastnilo se ho celkem 48 závodníků. Tento závod je také velice prestižní závod dvojic, kde již od prvního ročníku je pro vítěznou dvojici připraven putovní pohár - ,,sumeček,, a při letošním ročníku tomu nebylo jinak.

Mělnicko zasáhly během letošního roku opět povodně, které postihly i tuto trať. Přístav, který se nachází naproti závodní trati, byl naštěstí během povodní uchráněn pomocí nově vybudované ochranné protipovodňové zdi, avšak na straně, kde se nachází závodní úsek, se voda rozlila do větší šíře. I přes tuto nečekanou událost, se organizátorům podařilo závodní trať, která se nachází na řece Labi od nového silničního mostu v Mělníku po proudu dolů a příjezdovou cestu perfektně připravit, a tak se mohl další ročník tohoto pohárového závodu uskutečnit. Bohužel kvůli vybudované cyklostezce se povolení pro přejezd auty vyjednává pouze na víkendové závody, a tak při pátečním tréninku se prakticky nedá na závodní trati trénovat. Někteří závodníci využili toho, že na protějším břehu je dosti místa a trénovali a navazovali tam popř., kdo si našel místo u vody po proudu dolů, mohl si bez problému zatrénovat. Během celého víkendu panovalo krásné počasí, i když ráno se teploty přibližovaly až k nule. Bylo otázkou, co povodně udělají s rybí obsádkou na této trati. Dle mého se nic zásadního nestalo a v úlovcích převládali krásné plotice, perlíni a hlavně cejni v rozmezí od 0,5kg – 1,5kg.

dscn1714.jpg
dscn1725.jpg
dscn1726.jpg

Již od sobotního rána foukal silný nárazový vítr, který bohužel neměnil svoji intenzitu ani během závodu, a tak velice ztěžoval závodníkům především chytání na odhoz. Na sobotní závod jsme zvolili kombinaci krmení dobře odzkoušenou a to MIVARDI M1 Cejn 1,5kg a MIVARDI M1 Řeka 1,5kg s dostatkem kvalitní lepivé tmavé hlíny. K tomuto krmení jsme měli ještě 4l samotné lepivé tmavé hlíny na patentky a jinou živou nástrahu. Závodníci si především chystali odhozové pruty a boloňky i přes silný vítr, neboť v několika posledních letech se ryba chytá ne zcela u břehu, avšak na trati bylo několik děliček či dlouhých 10m bičů taktéž rozdělaných. Na odhoz se používali pevné splávky kolem 8-10gr popř. těžší klouzavé splávky s 6-8gr torpilkou. Na děličku závodníci používali především dva typy splávků a to lízátka od 4-10gr a klasické ,,kuláče,, od 2-6gr.

dscn1727.jpg
dscn1728.jpg
dscn1729.jpg

Po nakrmení základního krmení a prvních nahození do vody s nastraženým háčkem bylo jasné, že ryba na úseku není ve větším počtu. Chytali se spíše náhodné ryby. Postupem času se toto mírně zlepšovalo, avšak průměrná váha v sobotu, která činila něco málo přes 3 kila, nenasvědčovala masivnímu braní, které tu známe. Dle mého tato situace byla zapříčiněná tím, že se ryba v pátek nenakrmila během tréninku a tak neměla důvod se ve větším počtu zdržovat na našem úseku. Sobotní závod vyhrál na sektoru A Luca Pergreffi, který nachytal 13560gr. Sektor B vyhrál František Hanáček, který ulovil 4600gr ryb. Sektor C vyhrál Jan Novák, který nachytal 2580gr. A poslední sektor D vyhrál Radek Hron, který nachytal 8560gr ryb.

dscn1731.jpg
dscn1733.jpg
dscn1735.jpg

Nedělní počasí už více přálo závodníkům, kteří chtěli chytat na odhoz, protože už od rána bylo téměř bezvětří. Po ranním míchání krmení a rozdělávání živých nástrah ještě během svítání se po losování a roznošení věcí mohlo začít závodit. Už od prvních minut bylo jasné, že ryba bude brát daleko ve větší intenzitě než ve včerejším závodu. Během závodu závodnici daleko více chytali na děličky, i když rozhodnout se pro jednu techniku nebylo nijak jednoduché, neboť max. množství krmení je omezeno na 17l a závody na Labi se obecně vyznačují tím, že je potřeba hodně a často krmit. Ještě bych zmínil živé nástrahy. Na háček většina závodníků používala kombinaci velké patentky s červem popř. žížaly. Ale během závodu mi přišlo, že kdo chytal na velkou patentku s červem, měl daleko četnější záběry než ten, kdo chytal pouze na žížalu. Mezi další živé nástrahy, které závodníci používali ať už do krmení či samotné hlíny patřili kukly či spařené červy.  

dscn1746.jpg
dscn1749.jpg

Nedělní závod se nejlépe povedl na sektoru A Ondřeji Pokornému, který nachytal 15310gr ryb. Sektor B vyhrál Martin Kubík z týmu RUBIDEA MIVARDI, který ulovil 13970gr. Sektor C vyhrál Ladislav Šipoš, který nachytal 12570gr ryb. Sektor D vyhrál Jan Kostka, který nachytal vůbec největší váhu za celý víkend a to 26670gr ryb. Pro přehlednost ještě uvádím tabulku nejlepší závodníků, kde první čtyři závodníci měli součet 4, a tak musela rozhodovat nejvyšší nalovená váha. V následující tabulce jsou uvedena nejúspěšnější dvoučlenná družstva.

Jednotlivci:

1. místo           Luca Pergreffi          LUCA team                      sou.um. 4        CIPS 36260
2. místo           Aleš Flanderka        FLANDERTEAM              sou.um. 4        CIPS 28560
3. místo           Martin Kubík             RUBÍDEA MIVARDI         sou.um. 4        CIPS 16120
4. místo           Jan Novák                kundapárek                      sou.um. 4        CIPS 15430

Družstva:

1. místo           RUBÍDEA MIVARDI – Martin Kubík, Jiří Bartoš             sou.um. 12      CIPS 31940
2. místo           Štíhlá rota – Roman Foret, František Hanáček           sou.um. 13      CIPS 43040
3. místo           asi vopice – Hana Purkrábková, Jana Grešová          sou.um. 18      CIPS 27960

Jirka Bartoš

dscn1754.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.