MS ITÁLIE 2011 muži - očima Petra Kláska

Zpět na Reportáže
30. 7. 2012 - Rozhodl jsem se taky napsat pár řádků a letošním MS v Itálii,které se konalo na krásném kanálu u města Ostellato.
liga Dvory PK

Rozhodl jsem se taky napsat pár řádků a letošním MS v Itálii,které se konalo na krásném kanálu u města Ostellato.

Kanál- je mnoho kilometrů dlouhý, asi 100m široký a na závodním úseku byla všude hloubka kolem 1,6-2m. Dno je černé-tvrdé, hloubka padá hned od břehu a asi 2-4m od břehu je již stejná hloubka jako na 13m děličku. Na tomto kanálu se ročně odehrává mnoho závodů(údajně každý čtvrtek,sobota a neděle) a tomu je přizpůsobený celý areál s veškerým možným komfortem(příjezdová cesta na každé místo, vysekaná trať bez porostu,restaurace..)
Ubytování- bylo asi nejlepší za posledních několik let, co se těchto reprezentačních akcí účastním. Lucca zařídil pokoje asi 200m od tratě, 10m od restaurace, 10m od místa kde bylo vyhlášení výsledků. Na tomto ubytování jsme bydleli společně s Ukrajinci. Ostatní týmy musely dojíždět vzhledem k malým ubytovacím kapacitám v okolí dosti daleko a například Poláci to měli přes 60km..
Informace o trati jsme měli od Luccy a jeho informace se téměř do puntíku vyplnily. Tyto informace určitě byly velkým přínosem a ušetřily nám hodně zkoušení během tréninkového týdne.
Tréninkový plán- již před odjezdem jsme se dohodli, že nebudeme tentokrát nikoho kopírovat a že se pokusíme si najít vlastní český styl lovu. Vždy se snažíme kopírovat styl(většinou anglický), ale podle mě kopírujeme jen ty věci, co břehaři vidí a jsou patrné(jaké mají krmení, kolik hlíny, kolik a jak krmí,jakou používají živou). Nevíme však,některé další důležité věci,které nejdou vidět(jak krmení pracuje na dně, jak pracuje hlína, kdy se hlína s živou rozpadá...),ale hlavně nechápeme proč jim to tak funguje(nerozumíme podstatě)!! Téměř vždy, když jejich taktiku okopírujeme, tak nám to funguje naprosto odlišně!! Naše myšlení(tím nemyslím jen české,ale i 80% ostatních států) a anglické, je v rybařině naprosto jiné a pouhé okopírování toho co dělají oni-nestačí. Je třeba pochopit, proč ryby reagují tak či onak a to po týdenním tréninku! Tehdy ryby reagují jinak, než například o víkendovém závodu na Labi či Mušově,kdy ryby mají hlad a vrhají se hladově téměř po čemkoliv ve vodě.. Angličani jsou si toho dobře vědomi a proto většinou při tréninku nic netají a neskrývají. Další zbraní například anglického týmu, je naprosto dokonalá technika lovu. Je na nich opravdu vidět, že sedí u vody dosti často?. Jsem si,ale jistý že jejich znalosti a schopnosti vyhodnotit trénink tvoří 80% úspěchu a technika 20%(spíše by jsem řekl 90/10).
Tyto zkušenosti lze získat jen cíleným, dlouhodobým objížděním velkých Evropských závodů. Závody konané v ČR, reprezentantům bohužel příliš nepomohou..
Tréninkový týden- po prvních dnech jsme se ujistili v tom, že tady opravdu světlé krmení nefunguje a vyřadili jsme ho(toto avizoval Lucca již předem,ale bylo potřeba se v tomto ujistit). Jedinci chytající na světlé krmení dosahovali vždy podprůměrných vah a v úlovcích převládal spíše menší cejnek 50-100g. Ryby,které bylo potřeba lovit 300-1kg do světlého krmení najížděly spíše sporadicky.
Hned od začátku týdne největších vah při tréninku dosahoval Láďa, který chytal odlišnou metodou od ostatních závodníků. Jeho chytání spočívalo v opravdu intenzivním kalíškování a hodně přehloubené udici, kterou držel bez pohybu na místě a jen sem tam za ní trošku potáhnul. Všichni se snažili chytat na patentky a Laďa úspěšně chytal na 3 červy a tím selektoval i větší ryby. Zkoušeli jsme během týdne, několik jiných technik dokrmování,ale s žádnou technikou jsme nebyli schopni dosáhnout těch výsledků, jako Láďa se svou metodou.. Proto jsme se rozhodli po středečním tréninku, že budeme všichni intenzivně kalíškovat a doladíme intenzitu v návaznosti na výsledky dvou posledních tréninků. Během tréninkového týdne jsme 3x zkoušeli krmit jen velkou patentkou a toto se ukázalo jako zcela neúčinné! Do teď nechápu proč tomu tak bylo, ale když se krmilo jen velkou patentkou, tak najížděly spíše menší ryby a to ještě v menších počtech, než při použití malé patentky.. Nejlépe nám fungovalo v tréninku kalíškování mixu hlíny/krmení/bentonitu společně s malou patentkou, troškou mrtvých červů,kukel a pár velkých patentek do každého kalíšku. Bylo lepší kalíškovat mix krmení a hlíny, protože do čisté hlíny najížděla více menší ryba a do hlíny také ryba hůře najížděla(trvalo déle než ryba přijela). Všechno krmení i hlína musela být černé barvy. To bylo dáno zřejmě černým dnem, kdy toto černé krmení splynulo s okolím a ryby se nebály do takového krmení najet.. Každý tréninkový den se potvrdilo to, že pokud měl závodník černé krmení a intenzivně kalíškoval mix hlíny/krmení s malou patentkou tak mu dříve nebo později ryba masivně najela. V praxi to znamenalo třeba to, že závodník i 2-3h kalíškoval, odchytil jen pár ryb a ryba mu masivně najela v poslední hodině a závodník za tuto hodinu nachytal 80-90% své celkové váhy. Z důvodu velkého množství vyvezených kalíšků a množství živé složky na dně, asi fungovalo i nastražení 3 červů. Ryba to spíše na dně našla než 2-3 patentky na háčku.. Možná to bylo také tím, že při Italských závodech je na tomto kanálu v 80% zakázaná patentka a cejni se zde chytají na červy a jsou na ně zvyklí. Důležitou věcí, bylo také to, že jsme během tréninkového týdne vyloučili chytání na odhoz. Z odhozu se ryby chytaly nepravidelně a ani v závodě jsem neviděl nikoho na odhoz chytat.

V pátek večer jsme na poradě stanovili jasnou taktiku, která byla naše česká a nikoho nekopírovala. Spočívala v tom, že se na začátek hodí cca 15 koulí na 13m, v základním krmení bylo jen asi 0,1l malé patentky a pár mrtvých červů, dále jsme dávali 6 koulí mixu krmení/hlíny ve kterých bylo hodně malé patentky, mrtvých červů,kukel a sekaných žížal. Na krátkou děličku(5-6 dílů) jsme dávali 6 kouli s živou+mrtvé červy na volno. Na dlouhou děličku budeme chytat na 3 červy a budeme se snažit intenzivně kalíškovat a nalákat ryby na naše místo, obrnit se trpělivostí a věřit, že ryby masivně přijedou(jako v tréninku každý den viz.výše). Na krátkou děličku sem tam dohodit pár červů a zkusit na tomto místě chytat po 2-3h, někdy šla u břehu chytit bonusová ryba ve formě velkého cejna či kapra. Taktika krátké děličky,byla ale spíše okrajová.

Důležitou věcí pro mě, byla důvěra v tuto taktiku. Opravdu jsme věřili, že to bude fungovat v závodě. Byli jsme dokonce přesvědčeni, že nám to bude fungovat ještě lépe než v tréninku, protože v tréninku jsme seděli vedle sebe a ryby jsme si přetahovali mezi sebou. Nikdo jiný nekrmil tak intenzivně jako my a mysleli jsme si, že si ryby stáhneme i z okolních boxů.. Za posledních pár let jsem se zúčastnil 18x MS či ME ať jako závodník či člen realizačního týmu a mohu zodpovědně říct, že jsem nikdy nebyl tak přesvědčený o správnosti taktiky, tak jako letos!! V tomto názoru mě také utvrzovaly váhy,kterých jsme při použití správné taktiky v tréninku dosahovali. Tyto váhy byly vždy nadprůměrné a na sektoru E(box 32 z 36 tzn. 250m od forhondu) jsme chytili ten den jedny z největších vah na celé trati.

Závod- tento popíši jen ze svého pohledu, nedovolím si hodnotit či popisovat výkon někoho jiného(na to jsou jiní odborníci). Sobota- měl jsem vylosováno místo E1 což byl forhond,když mezi E1 a D36 bylo vynecháno zhruba 50m. Hlavní zakrmení jsem provedl dle našeho týmového plánu a po začátku závodu jsem odchytával ryby, intenzivně dokrmoval a po první hodině jsem podle informací ze břehu vedl sektor. Bylo mi trošku divné to, že vedle mě dva závodníci vpravo nechytají nic(za první hodinu měli 1-2 malé cejnky o celkové váze 100g-jak mi po závodě oba řekli, tak se jim první hodinu na místě zvedaly bubliny od sumců). Ryby mi dobře reagovaly a odchytával jsem je na 3 červy. Sem tam se za mnou přišel podívat břehař konkurenčního týmu,aby se podíval,jak ryby chytám(jakou metodou a na co). Za první hodinu jsem chytil podle mě 4kg. Po první hodině(myslím,že to bylo přesně po 52min) mi záběry z ničeho nic úplně ustaly a nemohl jsem nic chytit! Po asi 20min bez jakéhokoliv záběru jsem zasekl zřejmě sumce, který mi to samozřejmě utrhnul. Byl jsem celkem rád, že jsem sumce dostal z krmného místa, dokrmil jsem a.. začaly se mi intenzivně zvedat bubliny přímo pod děličkou. A takto to bylo až do konce závodu.. 20-40 min bubliny pod děličkou, poté zaseknutí(podseknutí) sumce, utrhnutí sestavy, dokrmení a zase bubliny atd. Jsem zpětně rád, že tyto bubliny vidělo několik závodníků z ČR,kteří se přijeli podívat a nebudu nařčen z toho, že se vymlouvám(na lodě,obrácené dnem vzhůru jsou jiní specialisti?). Bubliny byly opravdu intenzivní a myslím si, že se nejednalo o jednoho,ale o více menších sumců. Za celý závod jsem utrhnul 6 sumců. Samozřejmě,když jsem na místě měl sumce, tak mi žádné jiné ryby nebraly! Až asi 40min před koncem jsem ze zoufalství šel chytat asi 1m nade dno a tam jsem chytil pár 50g cejnků a těsně před koncem 300g cejna. Celková dosažená váha 4800g- 8 místo v sektoru, jsem si vědom toho, že se mi v první hodině vypnuly 3-4 ryby,kdybych je vytáhnul mohl jsem dělat cca 6-tku. Co více šlo za dané situace dělat nevím(na krátkou děličku jsem to samozřejmě 3x zkoušel a neměl jsem tam ani záběr). Byl jsem z tohoto výsledku hodně zklamaný, protože jsem cítil po první hodině, že mám na vítězství v sektoru..
Neděle- seděl jsem na místě C32, na začátek jsem nakrmil dle naší týmové dohody(změnili jsme jen to, že jsme dali do základních koulí více živé) a nakrmil jsem na krátkou děličku. Za prvních 40min závodu jsem chytil 6 cejnů 300-500g a podle informací ze břehu jsem opět v tuto chvíli vedl sektor. Z ničeho nic mi to opět přestalo brát(i přes intenzivní dokrmování) a nemohl jsem nic chytit. Situace v celém sektoru, byla ale stejná a jen sem tam někdo chytil menšího cejnka 50-100g a sporadicky se chytil cejn 300-500g. Z tohoto se vymykal jedině maďar,který celý závod chytal ryby a suverénně vyhrál sektor(celkově byl druhý v jednotlivcích). Celému sektoru po 90min již jasně dominoval lov malých cejnků,kterých téměř všichni chytali 8-15ks za hodinu a sem tam jim zabral i cejn větší. Já jsem zkoušel chytat malé cejnky,ale nebyl jsem schopen je samozřejmě odchytávat v požadovaném počtu(vzhledem k velkému množství živé na dně) a tak jsem přešel na číhání na velkou rybu (na 3 červy+5 patentek). Velkou rybou jsem chtěl závod zlomit. Věděl jsem že mám cca 2kg a podle informací břehu bylo potřeba chytit na dobré umístění přes 4kg(což se potvrdilo). Po asi 20min čekání jsem vytáhnul cejna kolem 1,2kg a věděl jsem, že potřebuji ještě aspoň jednoho. Opět jsem dokrmil a čekal jsem, již po 5min jsem měl další krásný zvedák,kdy mi ihned po záseku ryba spadla. Poté jsem již do konce závodu chytil na velkou nástrahu jen 3-4 malé cejnky. Na krátkou děličku opět nic(jakož i všichni ostatní v mém sektoru). Výsledná váha 3400g a 10 místo v sektoru. Na váhu 4400g se dělala tuším čtyřka v sektoru.. Kdybych šel chytat znovu nedělní závod, tak by jsem ho odchytal jinak. Za prvních 30 min jsem měl chytit 6 cejnů co jsem chytil(stejnou taktikou jako jsme si jako tým řekli) a poté jsem neměl již dokrmovat koule plné živé,ale jen malé kuličky hlíny s patentkou a na těch odchytávat malé cejnky, na udici s minimálním přehloubením a na háček 1-2 patentky. Myslím si, že by jsem touto metodou byl schopen dosáhnout váhy kolem 5kg. Jedná se,ale jen o mou smyšlenku,kterou navíc vím až po závodě a samozřejmě nemusí být správná!! Do závodu jsem šel s jinou týmovou taktikou, tu jsem dodržel a více jsem neuměl udělat. Je mi jasné, že jsou tací(spíše jeden) co teď všechno ví a rozhlašují na potkání jak to ten Klásek posral. Já mám však svědomí naprosto čisté a pro výsledek jsem udělal maximum možného. Nemohu si opět odpustit ,,po bitvě každý generálem".

Zhodnocení- 17 místo družstva z 36 států beru jako jednoznačné zklamání(hlavně umocněné tím, že jsem opravdu věřil po trénincích v dobrý výsledek). Svůj součet 8+10 z 18 lidí v sektoru beru také jako neúspěch,protože jsem reálně mohl dělat dvě šestky při troše štěstí(každý den o jednu spadenou rybu méně).. S dvěmi šestkami by jsem byl za současné situace spokojený.
Příčina neúspěchu- toto je jen můj názor, nikomu ho nevnucuji, nevím zda je správný,ale je to názor můj. Myslím si, že byli na trati během závodu 2 druhy sektoru.
Jeden typ sektoru byl ten, ve kterých se chytlo více ryb(na první trojku bylo potřeba chytit kolem 15kg), v těchto sektorech se ryba(velké hejno ryb) většinou objevila na nějaký časový úsek, v tomto časovém úseku se nachytalo hodně ryb a poté ryba odjela nebo skončil závod. Na těchto sektorech fungovala naše taktika intenzivního krmení, protože hejno ryb najelo na naši hromadu krmení spíše než na 2 kuličky hlíny okolních závodníků. Pokud ryby najely, tak se intenzivním krmením daly udržet na místě a odchytávat na 3 červy, popřípadě na jakékoliv jiné větší sousto,které ryba rychle na dně rozpoznala.
Druhý typ sektoru byl ten, ve kterých se chytlo na první trojku cca 6-10kg. Do těchto sektorů během závodu nenajelo velké hejno cejnů,ale ryby zde byly jednotlivě a to po celý závod. Tím, že zde bylo ryb méně a nebyly v hejnu(kde působí syndrom soutěživosti o potravu) se musely chytat jiným způsobem a to tím, že se krmilo málo tzv. na jednu rybu a po ulovení této ryby se opět nakrmilo malým množství hlíny s patentku a čekalo se na další jednotlivou rybu. Jelikož my jsme na těchto sektorech krmili velice intenzivně, tak se jednotlivé ryby bály přijet na naši velkou hromadu krmení a proto jsme na těchto sektorech nezachytali. Střídmé krmení a čekání na jednotlivou rybu nebylo,ale naší taktikou a tato taktika nejde začít praktikovat například po 2h lovu, kdy je na dně již hromada živé.

Při tréninku jsme podle mě měli jen štěstí(spíše smůlu), že jsme seděli vždy v boxu, kde se zrovna pohybovalo nebo bylo poblíž velké hejno cejnů,které jsme si stáhli intenzivním krmením. Z tohoto důvodu podle mě nezachytal Láďa,který naprosto suverénně chytal během tréninkového týdne a tipoval jsem ho na velkého favorita na úspěch mezi jednotlivci. Také ostatní špatné výsledky jsou podle mého důvodu tímto hodně ovlivněné..

Toto samozřejmě vím až teď s odstupem času, po skončení závodu a po rozhovorech s několika závodníky s Anglie či Maďarska..

Na místě samém jsem byl po tréninkovém týdnu přesvědčený- stejně jako všichni ostatní závodníci a břehaři, že naše taktika je správná.

Až po návratu domů je jeden nejchytřejší a ten všechno ví, jak se mělo dělat, kde byly chyby, kdo je nadprůměrný závodník a kdo neumí chytat, má plno nápadů na zlepšení atd. Připojuji se k názoru Ricciho z diskuze na těchto stránkách, proč tento člověk něco(cokoliv) neřekl na místě samém a říká to až teď??

Nechávám na každém, ať zhodnotí vše co jsem napsal sám. V případě konstruktivních dotazů jsem ochoten v diskuzi odpovědět..

Petr Klásek

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.