Základní složky krmení

Zpět na Krmení
30. 7. 2012 - Dobrá volba jednotlivých složek krmení je základním předpokladem jeho požadované struktury, lepivosti, barvy a především lákavosti pro zvolený druh ryb. I když se v současné době krmiva kupují připravená, je možné jejich atraktivnost zvýšit upravením pro konkrétní situaci. K tomu je potřeba porozumět jednotlivým jeho složkám.

Krmení se skládá ze čtyř základních částí. Hlavní složka vytváří strukturu a základní objem krmiva. Složka pachová přitahuje zvolený druh ryb na naše loviště. Složka chuťová udržuje ryby na nakrmeném místě. Nezapomínejme na složku zatěžovací, která musí dopravit krmení ke dnu, pokud tam chceme lovit.


Hlavní složkou bývají různé druhy strouhanek, šrotů a mouček. Samotné nejsou pro ryby příliš přitažlivé. Jejich úkolem je zajistit odpovídající strukturu, barvu a lepivost krmení. Tato složka je nosná pro ty ostatní. Volí se podle druhu a velikosti ryb a podle typu vody. Pro ryby drobnější se volí struktura jemnější a tmavší. Pro ryby větší se volí částečky velké a světlé. Na vodách stojatých se používá složka rozpadavá, na vodách tekoucích naopak lepivá. Existuje i řada přísad, které dotvářejí požadované vlastnosti krmiva jako například PV1, která dodává lepivost, barviva pro přibarvení na požadovaný odstín nebo Cocobelge, které snižuje vydatnost (ryba se pomaleji nasytí).


Pachová složka je velmi důležitá pro rychlé přilákání konkrétního druhu ryb. Protože každý druh přitahují charakteristické vůně, prodávají se voňavé přísady právě podle druhů ryb. Touto složkou se dá v krmení nejvíce pokazit, proto se s ní musí zacházet opatrně. V době, kdy je voda hodně studená a ryby jsou málo aktivní, stejně jako za letních vysokých teplot, postačí malé množství. Do kupovaných směsí už není třeba tuto složku přidávat. Když jsou ryby hodně aktivní, vyplatí se krmení navonět posilovači a vybrat si přesně ty ryby, které chceme lovit.


Chuťová složka má za úkol přilákané ryby udržet na zakrmeném místě. Jsou to moučky ze sušenek, piškotů, perníku, semínek, arašídů a jiných rybích dobrot. Vybírají se podle druhu ryb, které chceme chytat, protože každému chutná trochu něco jiného. Touto složkou se mnoho pokazit nedá. Opatrně je potřeba postupovat na revírech s malým výskytem ryb, aby se ty přilákané nepřesytily. Některé složky také mění lepivost, strukturu a barvu krmení, proto musí být v rovnováze s hlavní složkou.


Kupované směsi mívají vhodně zastoupeny jednotlivé složky krmení podle zvoleného druhu ryb nebo pro zvolenou vodu. Rybáři si proto v této době krmení častěji kupují než sami připravují. V některých situacích je potřeba koupené krmení doladit. Toho jsou si výrobci také vědomi a prodávají řady komponent a posilovačů. Kupovanému krmení však vždy něco chybí.


V prodávaném krmení není obsažena zatěžkávací složka. Tou je nejčastěji hlína nebo v extrémních případech kamínky. Hlínu si můžete obstarat přímo na břehu, ale je potřeba jejímu výběru věnovat stejnou pozornost jako ostatním složkám. Hlíny mají různou lepivost, hmotnost, barvu a strukturu, proto mohou práci celého krmení pěkně pokazit. Z tohoto důvodu se také hlíny prodávají. Na tekoucích vodách se používají hlíny těžké a hodně lepivé. Mohou tvořit až polovinu objemu krmení. Na vodách stojatých se volí hlíny málo lepivé a lehčí, v krmení tvoří jenom malou část. Jako výjimku zmíním povrchová krmiva pro lov ouklejí, kde se hlína nepoužívá.

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.