V tomto dílu putování po rybářských lokalitách bych se chtěl věnovat Tovačovským jezerům, kde sami trávíme ročně poměrně dost času. Valná většina rybářů, ne-li všichni, znají jezera díky Tovačovskému maratonu, nebo chcete-li extrémnímu závodu v lovu kaprů. Ten proslavil či zviditelnil jezera nejen díky on-line přenosu snad nejvíc. Nemálo vyznavačů kapradiny sledovalo tento závod nejen u monitoru počítač, ale i při osobní návštěvě. Ač se mnou možná někteří nebudou souhlasit, je podle mého názoru velká škoda, že se tento, troufám si říci ve své době určitě nejlepší kaprařský závod v republice, stal minulostí. I díky publicitě, které se mu dostalo i ve sdělovacích prostředcích, byla i „nerybářská“ veřejnost informována o myšlence „ chyť a pusť“ a tím i o tom, že rybařina jako taková není jen o ponechaném úlovku, o mase, ale, a to především, o pobytu v přírodě. Dnes břehy jezer hostí jedno z kol Carp ligy a jarní závod pro širokou rybářskou veřejnost, který je pořádán jako lov z odhozu.
Podle pana Jaromíra Žáčka a jím zpracovaných zápisů z kroniky MO ČRS Tovačov vznikla Tovačovská jezera jako taková v padesátých letech minulého století jako zatopené prostory po průmyslové těžbě štěrku, kdy zpočátku zde mohli lovit pouze zaměstnanci štěrkoven Tovačov a členové rybářského spolku v Tovačově se snažili, aby na této vodě mohli lovit také. Podle zákona z roku 1953 mohli vody obhospodařovat jen členové rybářských sdružení, a proto pracovníci štěrkoven přešli pod rybářský spolek Tovačov a v té době se vžil název Donbas. Nejprve byla rozhodnutím tehdejšího ONV Kojetín přičleněna k revíru Morava 15 a dostalo se jim označení Morava 15A. Opětovná změna názvu proběhla od roku 1976, kdy byla organizace začleněna do krajského hospodaření a revír dostal název Morava 17A. V prvopočátcích měl revír kolem 20ha a zarybňování bylo poměrně skromné. Spolu s postupným zvětšováním vodní plochy se zvětšoval i počet vysazovaných ryb. První sumci zde byli vysazeni počátkem šedesátých let a dále se mimo kapra vysazoval candát, štika, lín, bílá ryby a úhoří monté.
Jezera byla zasažena povodní v roce 1997, kdy se spojila po protržení hráze v jeden revír a hlavně sumci se tak dostali do všech částí jezer. Pravděpodobně při povodni se do lokality dostala i slávička mnohotvárná, která v současnosti pokrývá nejrůznější předměty na dně, jako kořeny stromů, lana, ale vyskytuje se i na podvodní vegetaci. K přichycení na podklad využívá vlákna podobná chitinu, přičemž vytváří různě veliké shluky. Filtrováním vody zvyšuje její čistotu.
Pod souhrnný název Tovačovská jezera patří lokalita II. – troubecká pískovna u obce Troubky, lokalita III. – Annín a lokalita IV. - Jih. Jezero „Sever“ zůstalo jako jediné v hospodaření Českého rybářského svazu, MO Tovačov. Na lokalitách II., III. A IV. od roku 2005 hospodaří vlastník, Českomoravský štěrk, a.s. Celková výměra jezer je kolem 330ha a stále se zvětšuje. Rozloha lokality III. je zhruba 105ha s průměrnou hloubkou kolem 6ti metrů. Počátky hospodaření vlastníka provázel rozruch v řadách rybářské veřejnosti a kolovalo plno „zaručených“ zpráv o budoucnosti jezer, pravidlech lovu a cenách povolenek. Čas naštěstí tyto zprávy nepotvrdil a dnes vypadají jezera velmi dobře. Vládne tu taková „ domácí“ pohoda, se spoustou rybářů se zde potkáváme opakovaně a je o čem povídat. V době prázdnin a dovolených tu bývá plno a rybářský tlak dostupuje vrcholu. Co se rybí obsádky týče, tak na své si přijdou jak příznivci kaprařiny ve stylu „chyť a pusť“, tak i rybáři lovící zvyklí odnést si od vody rybu. Jsou zde i krásní dravci, mimo již zmiňovaných sumců i štiky, candáti, okouni. Úctyhodných rozměrů zde díky dostatku přirozené potravy dorůstají i amuři. Revír je každoročně zarybňován K3 (kapr tříletý), Š1 (štika jednoletá),Ca2 (candát dvouletý) a Br (bílá ryba) a to ve třech cyklech – jarním, letním a podzimním. Vysazován je zde i úhoř. Osobně si myslím, že jezera jsou dnes velmi dobrou ukázkou toho, jak se dá na revíru hospodařit. Je škoda, že podmínky zde nastavené nefungují bohužel na svazových vodách a spousta rybářů raději jezdí za hranice republiky. To je ale téma na samostatný článek.
Na jezerech jsou vydávány dva druhy povolenek – modré, nebo-li základní a zelené, nebo-li speciál. Rozdíl mezi oběma druhy povolenek spočívá v tom, že držiteli modré povolenky není dovoleno s motorovým vozidlem parkovat v místě lovu (parkování na vyhrazených parkovacích místech) a není mu dovoleno vyvážet návnady a nástrahy. Držitel povolenky speciál může u vody setrvávat 24hod denně, k čemuž je povolen jak bivak, tak i karavan a dále může zavážet návnady a nástrahy. Co se doby platnosti povolenek týče, tak se zde vydávají denní, třídenní (víkendové), týdenní, čtrnáctidenní a roční. Záleží na každém, jakou povolenku si vybere. Další možností je pořídit si základní, modrou, povolenku např. roční a na požadovanou dobu přikoupit tzv. „ zelenou kartu“, čímž se dostane držiteli stejných oprávnění, jako má držitel povolenky speciál. Za poplatek lze lovit dravce ze zakotvené lodi či sumce za pomocí vábničky a to za podmínek uvedených v místním rybářském řádu.
Povolenku lze zakoupit v buňce u sídla MO ČRS Tovačov ve vyhrazených časech a v prodejně rybářských potřeb u zámku v Tovačově. Doporučuji každému lovícímu pečlivě prostudovat místní rybářský řád a zabránit tak případným nedorozuměním. Zdůrazním jen označování míst, ke kterému je povolena pouze tyčová bójka, H-bójka jen pro dočasné označení! Dále platí zákaz rozdělávání ohně mimo nadzemní zařízení (grily) a těch je dovoleno použít pouze dřevěné uhlí nebo brikety. Důvod je prostý – zabránit postupnému ničení příbřežních porostů. Velký důraz je kladen i na čistotu na lovném místě vzhledem k pásmu hygienické ochrany vodního zdroje a na zacházení s ulovenou rybou – je povinností rybu nevyháčenou ve vodě položit na podložku, o rozměrech min 60x100cm, předem politou. Po celém jezeře jsou vybudována WC, takže je stačí používat. Okolí nemusí nést charakteristické znaky přítomnosti neukázněných rybářů.
Dno lokality III., Anínského jezera, je po těžbě štěrkopísku velmi členité, v hloubkách místy až 20metrů, což poskytuje nepřeberné množství možností kam umístit své nástrahy. V minulých letech zde lov na většině míst komplikovala poměrně bujná podvodní vegetace, lidově řečeno „ tráva“. Ta pokrývala a stále pokrývá dno do hloubek kolem sedmi metrů, ve větších hloubkách se už příliš nevyskytuje. Vzhledem k tomuto je při vyvážce ke zdolání povinnost používat loď, v které musí být uzavíratelná podložka a podběrák o délce ramen alespoň 80cm. Jak jsem už předeslal, každoročně je pro Tovačovská jezera vydáván rybářský řád, kde jsou uvedeny jak podmínky lovu, jednotlivé druhy povolenek a povolená množství ponechaných úlovků a jejich evidence. Lovící je povinen se s tímto seznámit a stvrdit podpisem. Součástí rybářského řádu, který obdrží lovící při zakoupení povolenky, je i mapka jezer s vyznačením míst se zákazem vjezdu a zákazem rybolovu. V této souvislosti chci ještě dodat, že dodržování stanovených pravidel kontroluje místní rybářská stráž. Jsou to správní chlapi na svých místech, neboť s rybářem, který vše dodržuje a chová se u vody slušně, bez problémů prohodí pár slov a případně i poradí, sami mají natočeno dost prutohodin, ale současně dokážou nekompromisně sjednat pořádek v případech, kdy je to třeba. Případnému hříšníkovi je odebrána povolenka a žádná další už vystavena nikdy být nemusí. A tak to má být, protože bez kontroly a případné represe by tato lokalita nebyla na takové úrovni, na jaké je a má obrovský potenciál do budoucna jak pro místní rybí obsádku, tak pro nás rybáře. A za to vše patří vlastníkovi revíru a místní rybářské stráži velký dík!!
Na závěr přidávám pár užitečných rad a tipů z praxe:
- vzhledem k vázkám, podvodní vegetaci a populaci slávičky je vhodné na koncové části udice použít několik metrů silnějšího monofilu aby nedocházelo k odřezávání montáží
- použitím odpadávací zátěže (olovo, kámen) si usnadníte zdolávání a zabráníte příp. poškození ryb
- pro dosažením pěkných úlovků není nutná daleká vyvážka
- při lovu i vnadění používejte jen řádně uvařený partikl, zdraví ryb je prvořadé!
- vzhledem k rozloze a hloubkám při nepříznivých klimatických podmínkách zvažte použití záchranné plovací vesty
- mějte prosím na paměti, že rybu, kterou od vody odvezete, už nikdy nechytíte!!
David Lužný