Moderní lov kapra - rady a tipy pro začátečníky

Zpět na Tipy a triky
2. 2. 2015 - Problematika lovu kaprů může připadat začínajícímu kaprařovi složitá a technicky velmi náročná, což může vést až k odrazení. Ovšem ve skutečnosti je opak pravdou. Proto se pokusím vás alespoň trochu seznámit se základy lovu kaprů tak, abych vám byl v začátcích nápomocen. Je tomu přibližně čtyřicet let, co se v Evropě stal lov kaprů populárním, později se stal sportem.
10168743_10200673480118751_1563587071_o-2.jpg

Problematika lovu kaprů může připadat začínajícímu kaprařovi složitá a technicky velmi náročná, což může vést až k odrazení. Ovšem ve skutečnosti je opak pravdou. Proto se pokusím vás alespoň trochu seznámit se základy lovu kaprů tak, abych vám byl v začátcích nápomocen. Je tomu přibližně čtyřicet let, co se v Evropě stal lov kaprů populárním, později se stal sportem.

Mnoho rybářů prahne po ulovení kapitální ryby. Kapr je velmi inteligentní druh a stále se přizpůsobuje různým trikům a přelstění ze strany rybářů. V opačném případě pak tím, že je kapr jednou z nejvyhledávanějších a nejvíce lovenou rybou, přitahuje na sebe pozornost z řad „odborníků“, kteří se zdokonalují, a tím tedy přicházejí s lepšími postupy lovu, nástrahami a celkově novinkami. Pro začátek by bylo vhodné vyzkoušet si lov, spíše čekání na kapra, abyste si potvrdili, že tato technika lovu je pro vás dělaná. Jde o to, že na lov kaprů je třeba vynaložit určité finanční prostředky a spoustu času na učení se novým věcem a praktikám. Podle zapálení pak nastane vyčerpávající vzdělávání. Pokud vás lov kaprů nadchnul, tak jako je tomu v mém případě, a chcete se mu naplno věnovat, můžete využít nespočet odborných zdrojů (internet, různé časopisy či odborná literatura). Dále je na místě zmínit i fakt, že cesta za větší rybou je složitá. Je to hlavně o poznávání a zkušenostech.

dsc_2972.jpg

Co se týče vybavení pro lov kaprů, tak z vlastní zkušenosti bych se vyhnul alespoň ze začátku většího utrácení. Není pravidlem mít top výbavu. Kapra ostatně můžete ulovit, aniž byste byli kompletně vybavení na tuhle techniku lovu. Mějte na paměti fakt, že existuje nepřeberné množství doplňků, z nichž některé jsou naprosto zbytečné. Důležité je mít spoleh na své pruty. Ze začátku bych doporučil chytat na pruty levnější, s nimi se dokonale naučit pracovat a později po získání zkušeností se poohlédnout po něčem lepším. V dnešní době je nabídka velmi bohatá, tudíž nemohu zdůraznit určitý model. Je třeba si všímat při koupi i takzvané testovací křivky, ta se udává v librách. Říkám to proto, že si musíte uvědomit, jak chcete kapry lovit. 2-3 lb pruty jsou vhodné k lovu na blízkou vzdálenost, zatímco pruty 3 a více lb na větší vzdálenost. Co nesmím opomenout, je bezpodmínečně naviják. Pamatuji si, že jsem jako dítě chytával na dva střední navijáky úplně všechny druhy ryb a šlo to. Zdůrazňuji, to co jsem již zmiňoval na začátku, není nutné mít velký a zbytečně drahý naviják za několik tisíc korun, stačí běžná velikost. Pokud se ovšem pohlédnete po novém navijáku, bylo by na místě kouknout se po nějaké ověřené značce, popřípadě nechat si poradit od odborníků. Na ty ze supermarketů bych moc nespoléhal. Navijáky se dělí podle funkčnosti do dvou skupin, a to na navijáky s jednou brzdou a s takzvanou „volnoběžkou“, to znamená s dvěma brzdovými systémy. Navijáky s volnoběžkou jsou mezi kapráři velmi oblíbené, kvůli své jednoduché obsluze. Pokud máte záběr, stačí zatočit s kličkou a přepne se vám záběrová brzda, na brzdu určenou ke zdolávání. Jak brzda záběrová, tak i brzda zdolávací se dá nezávazně na sobě nastavit. Po náhozu nastavíme záběrovou brzdu tak, aby mi ryba nevzala prut s sebou do vody, ovšem musíme nechat mírnou vůli. Při záběru a následném zatočení kličky, je nutné mít zdolávací brzdu nastavenou tak, aby mi ryba nevjela do míst, kam nechceme (do vázek).

img_5708.jpg
img_5722.jpg
img_5740.jpg

Na místě je i otázka vlasce. Na trhu je nepřeberné množství vlasců, takže není dost možné všechny vyzkoušet. Trvalo mi delší dobu, než jsem si „našel“ ty své, které mi vyhovovaly a než jsem přišel na to, kde a jaký průměr mi funguje a vyhovuje. Ovšem pozor, na trhu se dají koupit i falzifikáty, které se vyznačují špatnou kvalitou. Co je pak horší, než přijít o rybu na kterou jste tak dlouho čekali. Proto uvažujte stejně jako u navijáků. Vybírejte značkové a kvalitní vlasce. Když mluvím o vlascích, tak jen odskočím k pleteným šňůrám. Ty jsou určené k chytání na opravdu extrémní vzdálenosti, jelikož nepruží tak jako vlasec. Jsou také velmi odolné proti oděru, například při lovu ve vodách se zvýšeným počtem škebliček, nebo kamením na dně a podobně. Navíc jsou pevnější a to ve stejném průměru. Ovšem je to podstatně nákladné a řekl bych, že prozatím zbytečné. Dále pak trh nabízí spoustu šňůrek a vlasců v různých průměrech, ty jsou zase určeny k výrobě návazců. Ovšem spousta firem nabízí k prodeji již připravené návazce, a je jich celá škála, takže si osobně myslím, že si každý vybere tu, kterou zrovna potřebuje. Alespoň pro začátek, než si natrénujete a vyrobíte svůj první návazec.

Pevně věřím, že tento článek čte rybář, proto není třeba psát, že je potřebný podběrák. Ovšem není na škodu říci, že čím větší podběrák, tím lepší jak pro rybu, tak i pro rybáře. Co by ale bylo pro běžný lov kaprů nutné mít, je podložka pod rybu. Ryba by při pobytu na břehu neměla přijít do kontaktu s tvrdým podkladem. Viděl jsem i podložky vyrobeny po domácku, které byly funkční a dá se říct, skoro zdarma. Je k tomu jen potřeba molitan, nebo nějaký podobný materiál a plachta, celé pak sešít a je hotovo. Dá se ovšem pořídit za velmi příznivou cenu a vím, že kapr za to bude velmi vděčný. U vody si pomalu všímám, že podložku začíná používat více rybářů, a to se mi líbí. V zahraničí jsou revíry, kde by vás ani bez podložky nenechali chytat. Nejlepší je mít vždy u podložky nachystaný kbelík s vodou, a při zdolání ryby do podběráku podložku polít, nikdy nepokládejte rybu na suchou podložku.

img_5747.jpg
img_5748.jpg
img_5834.jpg

Co se týče tzv. bižuterie, tak je nutné mít určitou zásobu olov, obratlíků, háčků a dalších drobností pro lov kaprů. Tvar a váha olova záleží na vzdálenosti hodu, popřípadě při lovu na řece na proudu. Já preferuji váhu 60-100g a tvar kapky. Na řeku pak používám tvar „kulaté placaté“ s výstupky a gramáž vybíráme až podle proudu. Háčků je na trhu spousta druhů z různých materiálů. Ovšem platí to samé co u vlasců. Na trhu jsou háčky levné, ovšem vyrobené ze slabého drátu bez jakékoliv úpravy. Tyto háčky korodují a při delší době zdolávání větší ryby, se může takový háček i narovnat. Doporučuji používat háčky potažené teflonem. Mým nejčastěji používaným typem háčku s očkem, je tzv. banánek. Jedná se o háček s velmi dlouhým, zakřiveným ramínkem.

Dalším tématem tohoto článku je nástraha. Tak jako většina kaprovitých ryb, je i kapr ryba žijící v početných hejnech. Nejčastěji se zdržuje u dna a tam i získává potravu. Proto je kapr nejčastěji loven ze dna (na položenou). Kapr je všežravec a každý si musí najít to správné tajemství, na které ho bude chytat. Velmi oblíbenou nástrahou je kukuřice. Stačí obyčejná kukuřice v plechovce, nebo se dá koupit i v rybářském obchodě kukuřičná zrna ve sklenici, a to v různých příchutích. Ovšem v posledních letech jsou velmi úspěšnou nástrahou zázračné kuličky, neboli BOILIES. To se na návazec dostane pomocí jehly, která je k tomu přímo určená. Jakmile je boilies na svém místě, tzn. na přívěsu pod háčkem, dáme zarážku, aby nám boilie nesjelo dolů. Boilie se prodává v různých průměrech a příchutích stejně jako plovoucí boilies (pop up). Výhodou plovoucího boilie je, že se vznáší nade dnem. Je vhodné například na zabahněné revíry, nebo tam, kde je velký výskyt rostlin a řas. Je možné ho zkombinovat s boiliesem a vytvořit nástrahu tzv. na panáčka. Pro zatraktivnění, nejen boilie, je možné použít dip, stačí do něj pouze kuličku namočit. Doporučuji boilies nechat namočené i pár hodin. Dip je velkým pomocníkem na kratší vycházky, popřípadě při lovu na revírech s výskytem bahna na dně. Díky dipu tak boilies neabsorbuje zápach bahna. Dipy se vyrábí v různých příchutích, většinou ve stejných, jako je samotné boilies. Dalším pomocníkem jsou obalovací pasty. Pasta má mnoho výhod. Díky pastě můžete svoji nástrahu zvětšit, a tím vyselektovat menší ryby a další velkou výhodou pasty je, že ihned po dopadu na dno se začne pomalu omývat a tím uvolňovat silné aroma do okolí nástrahy. Velké zalíbení u rybářů našly i chytací pelety. Pelety se stejně jako boilie, dají koupit v různých průměrech. Nevýhodou pelet však je, že jejich rozpad je daleko rychlejší, než u boilie. Výhodou ovšem je jejich účinnost. Ve většině případů přelstí i ty nejopatrnější ryby na hodně prochytávaných revírech. Používají se především na kratší lov nebo na zakrmení lovného místa. Opět k dostání v různých příchutích.

10156389_10200673536600163_1821154450_o-2.jpg

Co ovšem zvýší vaši šanci na úlovek, jsou výrobky z materiálů, které se při kontaktu s vodou úplně rozloží (PVA). Vyrábí se z nich sáčky, šňůrky a punčochy. Výhodou těchto výrobků je, že předem připravenou směs, jako například nakrájené nebo nadrcené boilie, mini peletky, nebo co nyní spoustu firem nabízí, PVA mix určený právě do již zmiňované punčochy nebo sáčku. Tuto zavěsíte na háček k nástraze, těsně před nahozením. Po dopadu na dno se PVA materiál rozpadne a obsah se vysype do okolí nástrahy. Zvýší se tím šance, že ryba nástrahu lépe najde. Jelikož dipy neobsahují vodu, je možné si předem punčochu naplněnou směsí polít právě dipem. Zvýší se tím atraktivita pro rybu. PVA šňůrky se potom používají k navléknutí boilie. a opět následnému připevnění na háček.

Doufám a věřím, že článkem jsem vám byl alespoň trochu nápomocen. Mnoho úlovků a krásných chvil u vody přeje

Za mivardi team Kuba Ullmann

10168743_10200673480118751_1563587071_o-2.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.