Mezi rybářské nástrahy už několik let patří pelety. Stali se nedílnou součástí snad každého rybáře. Ročně se touto metodou lovu na pelety uloví spousty kaprů a i ostatních druhů ryb. Chytání na pelety je pro mnoho rybářů naprosto bezkonkurenční. Hlavní rolí je hlavně příznivá cena prodávajících pelet, kdy se dá pořídit velice kvalitní a dostupné krmení za přijatelné peníze.
Další výhodou je velice atraktivní nástraha, která ve vodě působí prakticky okamžitě a je vhodná jak na krátkodobé, tak i na dlouhodobé chytání a s peletami snad nikdy nemůžeme udělat chybu. Rychlé rozpadání pelet je skvělou volbou zvláště v jarních a podzimních výpravách, kdy klesající teplota vody působí velice na naše nástrahy a pelety jsou jasnou volbou. Při správné prezentaci a zakrmení dokážeme připravit pro kapra neodolatelnou past a přinutit i opatrného kapra zajímat se o naše lovné místo a to ve velice krátkém čase.
Co, kde a jak použít
Jelikož mnoho z nás používá pelety jak k samotnému lovu a umisťuje pelety pod háček, tak mnoho z nás vytváří pomocí pelet i zakrmované místo, na kterém hodlá chytat. Je však potřeba se zamyslet před samotným lovem, jakou rybu chceme přilákat a na jaké ryby se chceme zaměřit. Některé pelety účinkují velice rychle a jejich rozpad přiláká nejdříve bílou rybu a menší kapry. Větší kapři se většinou místům, kde se nahromadí hodně bílých ryb a menších kaprů, vyhýbají, případně čekají opodál, co na ně zbyde. Kolikrát jsem se přesvědčil, že po rozkrmení lovného místa jsem zprvu dostával záběry od menších kaprů nebo i bílé ryby a až později, když se bílé ryby a menší kapři dosyta nažraly, přišly i záběry od větších ryb. Tuto situaci můžeme praktikovat při krátkodobém lovu, kdy chceme udělat alespoň nějaké záběry, případně na rybářských závodech. Jelikož se pelety velice rychle rozpadávají a jsou ve velkém atakováni bílou rybou a menšími kapry, je proto potřeba více krmit peletami než např. kuličkami boilie. Hodně z nás praktikuje i taktiku, kdy smíchá mix pelet a boilie a po rozjetí místa, kdy se bílá ryba a menší kapři nasytí, zůstanou na našem lovném místě jen kuličky boilie, které pro ně nejsou už zajímavé a připlouvají větší kapři, kteří se začnou zajímat o tyto kuličky. Tato strategie je také velice úspěšná, ale ne každý z nás si může dovolit jak z finančního, tak časového hlediska krmit velkým množstvím pelet a hlavně kuličkami boilie a trávit u vody mnoho dní a čekat na záběr někdy i mnoho hodin. Většina z nás jezdí na ryby na krátkou chvíli, na jednodenní chytání, někdy i jen na několik hodin po práci a u mě tomu není jinak. Nechtěl jsem proto házet do vody při těchto vycházkách množství pelet a krmit malé ryby a několik kuliček boilie okolo s pocitem, že snad přijde nějaká slušná ryba. Proto jsem hledal alternativní náhradu a místo používání boilie s peletami, jsem začal používat zajímavý výrobek z řady krmení Rapid a to kuličkové pelety.
Kuličkové pelety - hodně zajímavý a jedinečný výrobek
Kuličkové pelety řady krmení Rapid je unikátní výrobek, který nenajdete snad u žádného jiného výrobce. Tyto kuličkové pelety jsem si naprosto oblíbil a není snad výprava, kdy bych je nepoužil. Tyto pelety mají neskutečně moc výhod a je to skvělá věc, která funguje snad na každé vodě. První nespornou výhodou je jejich kulatý tvar a tvrdost shodná s boilies. Z hlediska složení a chování ve vodě se jedná o vysoce účinné pelety. Díky unikátní technologii výroby začínají tyto kuličkové pelety velmi rychle po vhození do vody pracovat. Nechovají se ve vodě ale jako klasické pelety, které se během několika minut začnou rozpadat a jejich trvanlivost je v závislosti na teplotě vody a průměru pelety v řádu pár hodin. Tyto kuličkové pelety mají dokonalou tvrdost a po vhození do vody se postupně omývají a ve vodě vydrží mnohem déle. Samozřejmě zaleží při rozpadu na teplotě vody, ataku bílé ryby, proudění vody a dalších aspektech, které ovlivňují rozpad. Kuličkové pelety se prodávají v průměrech 18 a 24 mm a mám osobně vyzkoušeno, že oproti klasické peletě stejného průměru, je rozpad ve vodě třikrát pomalejší než u klasické pelety, což přináší mnoho výhod při chytání.
Výhody kuličkových pelet
V první řade je to již zmíněný rozpad a ataky menších ryb při vnadění peletami. Díky tvrdosti, které tyto kuličky mají, jejich pomalý rozpad odradí menší druhy ryb, jako je tomu například u kuliček boilie a dávají nám šanci, že se menší ryby budou vyhýbat těmto kuličkám a nebudou pro ně tak atraktivní a máme tak šanci k ulovení větších ryb, pro které tyto nastartované kuličky budou velice zajímavé. Skvělou volbou je používání těchto kuličkových pelet zvláště v zabahněných revírech. Já osobně je ještě přelévám Aminoliquidem, případně i dipem několik dní před výpravou. Tím nejen zvýšíte atraktivitu nástrahy pomocí tohoto tekutého traktoru, ale i o něco zpomalíte dobu rozpadu těchto kuliček ve vodě. Další výhodou těchto pelet je jejich kulatý tvar a jejich tvrdost, která bez problému umožní vrhání a krmení kobrou i na opravdu extrémní vzdálenost bez strachu, že se kulička při letu rozlomí jako je tomu u některých kuliček boilie. Další výhodou tohoto produktu je, že ryby tyto kuličky přijímají rychleji a ochotněji než třeba kuličky boilie a není ani zapotřebí silného vnadění. Bez problému můžeme i tyto kuličky nastražit pod háček takzvanou vlasovou metodou, stejně jako jsme tomu zvyklí při chytání s kuličkami boilie. Pro ještě větší atraktivitu obaluji peletu pod háčkem do pasty, která nejen láká svým uvolňováním, ale také prodlouží dobu rozpadu pelety i o několik hodin. Samozřejmostí je, že kuličku pelety můžeme kombinovat i s plovoucí pop up boilie, nebo jen jako samotnou kuličku.
Malý typ
Před samotným nastražováním doporučuji malým vrtáčkem si kuličku dopředu předvrtat, jelikož tvrdost těchto pelet je opravdu veliká. Doporučuji si takto pelety připravit i do zásoby. Já osobně si pár kuliček dopředu předvrtám malým vrtáčkem, které pak umístím do malé krabičky a dipem zalévám těchto pár kuliček určených pod háček. Dírka, kterou mají pelety v sobě udělanou, perfektně umožní nasáknout dip ještě více do sebe a tato kulička je stoprocentně zatraktivněná v celém svém obvodu a máme ji připravenou ihned k použití. Takto si kuličky připravuji pokaždé, a zvláště pak v zimních měsících, případně v hodně zabahněných revírech je to perfektní volba.
Pár dobrých rad
S kuličkovými peletami chytám už nějaký ten měsíc svých rybářských výprav a intenzivně jsem je používal hlavně na podzim loňského roku, kdy se voda rychle ochladila a při mých výpravách, kdy ryby neměly při mých jednodenních výpravách o kuličky boilie žádný zájem, přišly na řadu tyto pelety a zachránily mi nejednu výpravu. Většinou si rozkrmuji, pokud to jde, dvě lovná místa. Na jeden prut dávám kuličky boilie a stejnými kuličkami zakrmuji a na druhý kuličkovou peletu a zakrmím okolo pouze těmito peletami. Již při čtvrté podzimní vycházce jsem se přesvědčil o účinnosti této nástrahy a z 90% jsem udělal záběry na tyto pelety a to i bez většího masivního zakrmení, postačilo pár kuliček a úspěch se dostavil. V jarních a podzimních výpravách doporučuji spíše menší 18 mm průměry a při velice nízké teplotě vody v tomto ročním období doporučuji si tyto pelety předmočit ještě před příjezdem k vodě. Stačí je v potřebném množství nasypat do kyblíku a potopit do vlažné vody cca na půl hodinu a poté vodu slít. Dostaneme tak perfektně nastartované kuličky, které po vhození do studené vody začnou ihned pracovat.
Co říct závěrem
Tyto kuličkové pelety je jedinečná nástraha, kterou nemají kapři ještě tak „okoukanou“ a i v silně pochytávaných revírech vás nenechá na pochybách o tom, že opravdu funguje. Nabízí se ve dvou průměrech a v mnoha příchutích. Moje nejoblíbenější kořeněná příchuť Kapří guláš, na který mám úspěchy po celý rok. Tato nástraha je velice zajímavá a je skvělou alternativou pro všechny rybáře, kdy se dá pořídit opravdu kvalitní krmení za velice přijatelnou cenu. Kuličková peleta vás nenechá na holičkách snad na žádné vodě a dá se bez problému používat po celý rok našich výprav.
Za Mivardi Team Lukáš Nedělka