Začátek léta na řece

Zpět na Reportáže
26. 6. 2014 - Z Novomlýnských jezer, na kterých jsem absolvoval dvě vydařené výpravy, jsem se tentokrát přesunul na dvě noci na svoji oblíbenou svazovou řeku. Vzhledem k tomu, že již téměř měsíc nepršelo, aktivita ryb nebyla největší, proto jsem se rozhodl navštívit právě řeku, v které voda aspoň trochu cirkuluje a proudí. Průtok oproti normálu, který je zhruba v tomto období 20 – 25 kubíků, byl asi 10 kubíků, což nebylo vůbec dobré, ale na druhou stranu jsem si řekl, že zkusím, jak budou ryby v takových podmínkách aktivní.
dscn0911-1-.jpg

Z Novomlýnských jezer, na kterých jsem absolvoval dvě vydařené výpravy, jsem se tentokrát přesunul na dvě noci na svoji oblíbenou svazovou řeku. Vzhledem k tomu, že již téměř měsíc nepršelo, aktivita ryb nebyla největší, proto jsem se rozhodl navštívit právě řeku, v které voda aspoň trochu cirkuluje a proudí. Průtok oproti normálu, který je zhruba v tomto období 20 – 25 kubíků, byl asi 10 kubíků, což nebylo vůbec dobré, ale na druhou stranu jsem si řekl, že zkusím, jak budou ryby v takových podmínkách aktivní.

  S sebou jsem měl tentokrát připraveno menší množství hotovek Vyzutý Tonda a Devil Squid, vše ve velikosti 23 mm. Za situace, jaká panovala na řece, bylo jasné, že ryby se budou držet převážně v prostorech kolem vázek a přímo v nich.   Proto jsem si pomocí nového přírůstku do mé výbavy – člunu M-Boat ve velikosti 230 cm velice důkladně zmapoval sonarem prostor kolem vázek a v jejich blízkém okolí, abych mohl s co největší přesností umisťovat montáže do jejich naprosté blízkosti. Našel jsem si hlubší část řeky s hloubkou kolem 4 m, kam jsem nahazoval montáže, kdy ke každé jsem ještě pohodil cca 10 kuliček boilie. Více návnady nebylo potřeba, neboť ryby se držely ve vázkách a nebylo nutné je koncentrovat na lovné místo pomocí většího množství krmení, ale spíše je zaujmout atraktivnější nástrahou.  Boilie Vyzutý Tonda mě již několikráte přesvědčilo o svých kvalitách, proto jsem neváhal s jeho nastražením. Na druhou montáž jsem umístil boilie Devil Squid, od kterého jsem si sliboval, že by mohlo kapry rovněž zaujmout.

dscn0929-1-.jpg
dscn0914-1-.jpg
dscn0932-1-.jpg

   První den příjezdu byly montáže v pravé poledne na svém místě a mohl jsem v klidu relaxovat. První záběr přišel zhruba po třech hodinách na Vyzutého Tondu z bezprostřední blízkosti vázky. Následoval záseka po záseku si to kapr namířil do středu řeky na koryto, což mne potěšilo a mohl jsem si v klidu vychutnat souboj s kaprem 90 cm s váhou necelých 15 kg. No to byl začátek jako hrom, říkal jsem si  v tzv. „mrtvé“ době po obědě, kdy jsem se dočkal ve 30 stupňových vedrech nádherného kapra. Po nafocení jsem kapra co nejdříve pustil zpět do jeho živlu a nahodil montáž do stejného místa. Ale jak se říká „první vyhrání z kapsy vyhání“, tak se i stalo. Během dalších dvou dnů jsem dostal 15 záběrů, což bylo fantastické, ale na břeh se mi podařili zdolat pouze 4 kapři do velikosti 70 cm. O další kapry jsem buď přišel díky silovému zdolávání, nebo mi zajeli do blízkých vázek. Když jsem montáž nahodil o několik metrů bokem od vázky, záběr prostě nepřiše,l i kdybych se na hlavu postavil. Ryby byly letargické, a když už se rozhodly nástrahu přijmout, tak jen v nejbližší blízkosti vázek, z kterých téměř nevyjížděly.  Ale i tak jsem s výsledkem velice spokojený, na řece široko daleko nebyl žádný „nadšenec“  jako já, proto jsem si užil i nádherného klidu v přírodě.

 

dscn0923-1-.jpg
dscn0926-1-.jpg
dscn0935-1-.jpg

Za Mivardi team

Radim Hanák

dscn0906-1-.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.