Vítr je náš kamarád

Zpět na Reportáže
13. 8. 2013 - Po dokončení pracovních povinností, kterých nebylo málo, jsem si vyprosil alespoň 4 dny dovolené. Konečně si můžu vzít kousek volna a prožít ho „zamyšákovaný“ v bivaku u vody. Přítelkyně Týna, která se stala mým nerozlučným parťákem na výpravách, se také moc těší, že si odpočine od klasického shonu této doby. Výběr místa padl na pískovnu nedaleko našeho bydliště. Ta nebyla zasažena velkou vodou, jako většina okolních řek a rybníků.
img_2753.jpg

Po dokončení pracovních povinností, kterých nebylo málo, jsem si vyprosil alespoň 4 dny dovolené. Konečně si můžu vzít kousek volna a prožít ho „zamyšákovaný“ v bivaku u vody. Přítelkyně Týna, která se stala mým nerozlučným parťákem na výpravách, se také moc těší, že si odpočine od klasického shonu této doby. Výběr místa padl na pískovnu nedaleko našeho bydliště. Ta nebyla zasažena velkou vodou, jako většina okolních řek a rybníků.

Po příjezdu sedáme do pramice a za pomocí olovničky si hledáme lovné místo, kam usadíme tyčovou bójku. Vím, kde mám hledat. Nalezení hrany netrvalo dlouho. Tyčovka stojí a já kolem ní rozházel cca 10 kg partyklu. Složené z kukuřice, pšenice, pražené řepky, pelet Rapid (o velikosti 4-16 mm) a půlených boilies, v domnění, že si ryby najdou rychle mou návnadu a začnou se vyloženě „futrovat“. Toto místo se mi zdálo jako nejvhodnější. Počasí bylo super. Foukal silný vítr, který za pomocí vln dostává kyslík do vody. Ten je v těchto letních měsících velice důležitý. Protože je kyslíku ve vodě málo a ryby se zdržují v úsecích s okysličenou vodou. Štěstí, že mi počasí hraje do karet. Voda je okysličená, ryby budou hledat krmení všude. Tak uvidíme.

Pelety s liquidem - výborná kombinace pro plošný zákrm

Pelety s liquidem - výborná kombinace pro plošný zákrm

Pořádně nakobrovat

Pořádně nakobrovat

Přesný nához je základ úspěchu

Přesný nához je základ úspěchu

Dipovačka v liquidu

Dipovačka v liquidu

Tomova top kombinace

Top kombinace

Na první prut jsem zvolil příchuť Sea. Tuto příchuť testuji poprvé. Na druhý prut jsem zvolil sladkou příchuť Cherry. Ta již ukázala, co v ní je při jarních výpravách. Pruty jsou na místě a já se mohu začít věnovat stavění věcí, které budeme potřebovat k našemu pohodlí. Ne na dlouho, záběr na boilies Sea, a další a další. Díky tomu, se mi stavění protáhlo, ale už vše stojí tam, kde má. V podvečer při nastražování montáží na noc, jsem se rozhodl příchuť Cherry, na kterou jsem neudělal ani jednu jízdu, vyměnit za boilies Vyzutého Tondu a zkusit smrad. Vyplatilo se. V noci mě začaly budit oba tóny hlásičů.

Ráno po snídani rozebíráme s přítelkyní předchozí den. Jsme překvapeni, kolik se nám podařilo chytit krásných ryb. Málokdy se mohu pochlubit rybou přes 10 kg, hned po první noci. Teď mám jednu, které chyběla šupina do této hranice a druhou, která o šupinu tuto hranici překročila. No prostě nádhera. Sladké příchutě se neosvědčily, a tak putovaly zpět do tašky. S tím, že se zaměřím na boilies s rybí, kořeněnou a játrovou příchutí. Sea mě nenechala vyspat a tím, že jsem se nepřijel rekreovat, ale chytat, tak zůstává. Vyzutého Tondu budu střídat s Olihní.

Bojovný soupeř
Už bude doma
Pojď ke mně

Ryby byly stále při chuti a mé pruty jezdily na všechny tři druhy boilies. Zakrmuji ve větších dávkách 4x denně po cca 10 kg partyklu, již výše popsaném. Dopoledne mi přišel na moji oblíbenou kombinaci (půl plovky pasty a ořezané kuličky ve stejné příchuti - oliheň) nádherný šupináč 13,25 kg a 90 cm. S kterým jsem se při loučení i proplul pod vodní hladinou.

Fotku a šup zpět

Fotku a šup zpět

Večerní šupík

Večerní šupík

13,2 kg na Oliheň

13,2 kg na Oliheň

Týna a její největší kapr

Týna a její největší kapr

Sedím na židličce, příjemně naladěn, s pocitem dobře odvedené práce. Týna tahá rybu. A stěžuje si, že je těžká. „To musíš sama, já už jsem si chytil,“ řekl jsem jí. Po deseti minutách krásné přetahované, podebírám kapra, který je určitě její největší a váha se zastavuje na 9,20 kg s krásnými 78 cm. Byl jsem překvapen. Paráda. Příjemný závěr s touto rybou viděl i Týny strejda. Ten se za námi přijel podívat a bude chytat jen přes noc a pak pojede zpět do práce. Příjezd jsem očekával, a proto jsem mu předkrmil místo asi 30 m od mé tyčovky, ať si taky pořádně zachytá. Jen škoda, že si Luboš s sebou přivezl také bezvětří a o 5 stupňů vyšší teplotu. Jako mávnutím čarovného proutku se ryby staly k našim nástrahám apatické. Po pěti hodinách bez závěru jsem si vyslechl opět narážky, že jezdím pro ryby do Makra a tady je fotím a pouštím. Samozřejmě s úsměvnými gesty.

Luboš začal experimentovat s návazcem před setměním. Konečně první záběr Sice to byl kapří junior, ale správnému rybáři udělá radost každá ryba. Ráno při loučení s Lubošem, jsem se dozvěděl, že chytil ještě dva kapry okolo 5 kg. Já nic. Jdu dospat a až k poledním hodinám nás vyžene z bivaku dusno a velké horko. Okamžitě jsme naskákali do vody. Já plavu až k tyčové bójce, kde se potápím a na dně nalézám ještě zbytek partyku, kterým jsem vnadil na noc. Je to jasné, ryby nežerou. Rozhodl jsem se zbytek výpravy nevnadit. Montáže jsem kompletně předělal a začal chytat ve vodním sloupci. Očekával jsem, že touto metodou přelstím ještě nějaké ryby. Ale o tom až příště.

Tomáš Kos

SEA - letošní jednička

SEA - letošní jednička

Kulička + plovka + pasta

Kulička + plovka + pasta

Varianty nástrah

Varianty nástrah

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.