Nadarmo pranostika neříká „březen za kamna vlezem a duben ještě tam budem“. Duben je prostě aprílové počasí a indiáni mu říkali měsíc bláznů. Každý z nás určitě na rybách poznal rozmary měsíce dubna. A proč se asi říká rybářům tiší blázni? Po letošní zimě, oproti loňsku, kdy jsme si konečně užili sněhu na horách i zamrzlých jezer a rybníků, se už v dubnu probouzí příroda do plné síly a krásy rozmarných barev. Každý kaprář má již naladěno a první zářezy na svých „milenkách“ prutech. Podobně je to i u nás s parťákem, se kterým jsme vyrazili na víkendový lov kaprů a smočily své vlasce ve studené jarní vodě, která se probouzí k životu, a doufali jsme v aktivitu ryb, které si budou plnit svá bříška po zimním půstu. Voda měla cca 8 – 10 ᵒC a rozhodnutí na krmení i nástrahu padla na voňavé, sladké, dalo by se říci omamné příchutě boilies řady Rapid Easy Catch od Mivardi s příchutí Česnek + Chilli a Rapid Excellent s příchutí Cherry. Kamarád zvolil osvědčené boilies Ananas + N.BA. Tyto boilies velice dobře fungují ve studené vodě. U Rapidu Easy Catch a Excellent je super, že uvedená boilies se dají pořídit v akčních balíčcích, kde v řadě Rapid Easy Catch najdeme plovoucí boilies Pop Up o průměru 14+18mm a krabičku obalovací pasty stejné příchutě, a v řadě Rapid Excellent navíc Aminoliquid rapid, který je složený z tekutých potrav pro zvýšení atraktivity pelet nebo boilies před vnaděním nebo jejich nastražením. Rád dopředu tímto Aminoliquidem zatraktivním nástrahu, na kterou budu chytat, nebo s ní zalévám drcené boilies s mikropelety stejné příchutě. Škoda, že pelety stejných příchutí nejsou součástí těchto akčních balíčků.
Brzy z jara nejsem zastáncem velkých krmných kampaní a spíše hraji na kvalitu krmení a atraktivní nástrahu pod háčkem. Rád chytám na háčky bez protihrotu, protože pokud je montáž dobře udělána, sedí háček dobře ve spodním pysku kapra a neporaní tlamku tolik jako háček s protihrotem. Velice se mi osvědčily háčky od Kordy velikosti č.6 a 8. Háček jsem navázal na šňůrku stealth skinline 25 lb, která má ztužený potah, a svlečením tohoto potahu si můžu upravit návazec vlastním potřebám. Háček jsem upravil vlasovým rovnátkem. Na šňůrku jsem navlékl malé olůvko a na druhý návazec pružnou zátěž na koncovou montáž s wolframovou příměsí, se kterou se velice dobře pracuje a sedí na svém místě. Tato zátěž se dá použít i jako zarážka proti posunutí olůvka a dá se posouvat vzdálenost dle potřeby. Na konec montáže jsem navlékl tuhý převlek na obratlích, udělal klasickou smyčku a zavlékl do quck change obratlíku vel.4 zaraženého do inline olova 65g, průběžné montáže.
Druhý prut jsem osadil o podobné montáži, akorát s tím, že místo inline olova jsem použil závěsku bez kolíčku, kde můžu použít olovo nebo kámen na gumičku, který po záběru odpadne a ryba se lépe zdolává a je i menší šance, že se ryba vyřízne. Jako šokovku používám již druhým rokem transparentní vlasec o průměru 40 – 50mm.
Abych maximálně zatraktivnil místo nástrahy a nabídnul kapříkům „řízeček“ mezi „paštikou“, používám nadrcené boilies pomocí drtičky boilies se směsí pelet do PVA punčošky, která se spolehlivě rozpustí ve studené vodě. Délku rozpadu můžeme prodloužit použitím Aminoliquidu, který PVA nerozpustí a zpomalí cca o polovinu rozpad punčošky ve vodě, a tím zajistí spolehlivě rovnoměrné rozložení atraktivního krmení kolem nástrahy a jejího uvolnění do vodního sloupce.
Po výběru lovného místa a „očuchání“ dna pomocí olova nahazuji jeden prut s Česnekem a Chilli na panáčka do vzdálenosti cca 50 - 60m od břehu (ono se s tím PVA moc daleko dohodit nedá J) a dokobruji do místa cca 15 – 20 kuliček stejné příchuti. Druhý prut nahazuji na stejnou vzdálenost, ale opačnou stranu od prvního s příchutí cherry stejně na panáčka s cca 10 – 15 kuličkami nakobrovaného boilies dopředu nadopovaného v Aminoliquidu. Kamarád také jeden prut nahazuje s Ananasem a druhý pokládá s kamenem cca 4m od břehu a 20m od lovného místa, kde je zlom z cca 1,5m na 3,5m. Věří tomu, že ryba na této hraně bude vyhledávat potravu a bude najíždět do mělčiny za teplejší vodou. U břehu prohodí pár půlených kuliček stejné příchutě a dvě lopatky kukuřičných pelet a upozorňuje mě, ať nedupám a jsme v klidu, že tady to půjde J A ono to šlo cca po hodině a půl dostává z tohoto místa první jízdu a hned šupík 67cm, ani ho nevážíme a pouštíme do jeho domoviny. Do stejného místa pokládá kámen s montáží znovu a dokrmuje hrstí půleného boilies a lopatkou kukuřičných pelet.
Děláme si kávu a říkám si, jestli i já budu úspěšný. A v tom na levém prutu s cherry se začne dopínat vlasec a pomalu odvíjet vlasec z cívky navijáku za zvuku M1500. Jemně přisekávám a cítím odpor, jak jde ryba do tahu, po chvilce za svitu čelovky se u břehu ukazuje krásně stavěný lysec. Háček sedí jak má ve spodním pysku, měříme mu 84cm s vahou 12,5kg. Prut už nenahazuji a chystám se stáhnout i druhý, když v tom se ozve „brutální“ jízda na česnek + chilli a po cca 20 minutách mám na podložce bojovného šupíka 78cm s vahou 9,5kg. Než ulehnu do spacáku, tak do tmy po paměti dokobruji na každou stranu pár kuliček a jdu si lehnout. Ráno nahazujeme přibližně na stejná místa a dokrmujeme zase po pár kuličkách. Kamarádovi se daří zdolat pár kapříků do 60cm na Ananas + N.BA. Od hrany mu záběry chodí vcelku pravidelně, ale nic většího. Před obědem, kdy začínáme balit a chystat se domů, mi přichází na prut s cherry razantní jízda a po 15 minutách mám na podložce kapra 76cm o váze 9kg s neskutečnou ocasní ploutví, taková zlatá rybka na závěr J. Tak nám ta víkendová akcička končí a s parťákem Ráďou si říkáme, jak nám ta rybářská sezóna pěkně začala. Už si plánujeme 5-denní výpravu a doufáme, že bude taky povedená a těch pomyslných zářezů na našich „milenkách“ bude více.
Všem slušným rybářům přejeme úspěšný začátek rybářské sezóny, příjemné chvíle u vody a překonání osobních i světových rekordů.
Za CT R&R Radomír Šolc