Tři teplé noci na pískovně

Zpět na Reportáže
5. 8. 2013 - Po návratu ze 14 denní výpravy z Francie jsem měl ještě týden dovolenou, tak jsem se rozhodl navštívit jednu krásnou svazovou německou pískovnu se dvěma ostrovy, o které mi vyprávěl můj rybářský kolega Tino, ale nebylo opravdu jednoduché se na pískovnu dostat. Proto jsem rád, že mi můj kolega Tino se pomohl k povolence na tuto pískovnu dostat v tak krátké době. O pískovně se říká, že je to velice těžká voda na chycení kapra, a proto mě hodně lákalo se tam dostat a alespoň na tři noci. Průměrná hloubka pískovny je 3,5 metru a rozloha vodní plochy bez ostrovů 29 hektarů.
Lín s váhou okolo 4kg

Po návratu ze 14 denní výpravy z Francie jsem měl ještě týden dovolenou, tak jsem se rozhodl navštívit jednu krásnou svazovou německou pískovnu se dvěma ostrovy, o které mi vyprávěl můj rybářský kolega Tino, ale nebylo opravdu jednoduché se na pískovnu dostat. Proto jsem rád, že mi můj kolega Tino se pomohl k povolence na tuto pískovnu dostat v tak krátké době. O pískovně se říká, že je to velice těžká voda na chycení kapra, a proto mě hodně lákalo se tam dostat a alespoň na tři noci. Průměrná hloubka pískovny je 3,5 metru a rozloha vodní plochy bez ostrovů 29 hektarů.

Bylo velmi teplé počasí a teploty přes den dosahovaly až 37 stupňů, v noci 20 stupňů a nebyl žádný vítr, což mi dost snížilo šanci na chycení pěkného kapra a i přes to jsem nepřestával věřit v úlovek. Po příjezdu na pískovnu jsem hledal příhodné místo k tomuto teplému počasí a nebylo to jednoduché, protože většina míst byla obsazena. Přece jenom jsem našel místo v rákosí ze kterého se dostanu ke špici ostrova , kde jsem viděl převislé vrby. Kapři v takovémto teplém počasí vyhledávají stín , kde je voda chladnější a je s vyšším obsahem kyslíku. Nejraději mají přítoky, ale tato pískovna přítok nemá, tak pod stínem z převislých vrb, kde byla hloubka asi 2 m jsem předpokládal, že se budou kapři zdržovat.

Krásné prostředí

Vše jsem připravil a vyjel jsem na člunu prohlédnout místo z blízka a vyzkoušet, jaké je tam dno a jestli tam nejsou vázky. Místo jsem protahoval olovničkou a bylo nad očekávání čisté s tvrdým dnem a bez vázek. Vrátil jsem se na břeh a začal připravovat montáže.

Připravil jsem si klasické inline montáže se 70 centimetrů dlouhou 45lb olověnou šňůrkou (Mivardi lead core v provedení chameleon) s  25 centimetrů dlouhým 15lb ztuženým návazcem (Mivardi stealth skinline  v provedení kamou) háček velikosti 8 (gripper hook)  a jako zátěž jsem použil 100g potažené olovo ( X6 ). Tyto komponenty k přípravě montáže jsem si velice oblíbil , protože se na dně chovají nenápadně, přirozeně a kapří i přes svou opatrnost nástrahu vezmou.

Pohled na ostrov od břehu
Moje místo

Nyní nastal moment se rozhodnout pro nástrahu, a také jakým způsobem jí kaprům předložit. Rozhodl jsem se pro první noc na jednu montáž jednu 18 mm kuličku boilie Platinum Vyzutý Tonda a na druhou montáž 18 mm kuličku Platinum Sea . Ke každé kouli jsem připravil PVA punčošku s nadrceným boilie stejné příchutě , kterou jsem navlékl jehlou na návazec a posunul tak, až jsem punčoškou schoval háček. První montáž s Vyzutým Tondou jsem vyvezl ke špici ostrova pod vrby a po položení jsem nakrmil pouze zhruba 15 kuličkami boilie a to tak, že 5 kuliček jsem rozhodil těsně kolem montáže a ostatní jsem rozhazoval tak daleko od montáže, abych udělal na dně jakousi cestičku k montáži a to do vzdálenosti asi 5 m od montáže ve třech směrech doleva a doprava podél břehu ostrova a třetí směr byl na volnou vodu od montáže. Tuto metodu jsem již zkoušel víckrát a zvýšila se mi úspěšnost, protože kapr ne vždy projíždí těsně kolem montáže, a když natrefí na vzdálené kuličky, začne hledat a sbírat, a kuličky ho přivedou až k montáži. Nemusí to být pravidlem na všech vodách, ale na vodách, kde není dobré moc krmit kvuli nájezdu menších kaprů a ostatních rušivých ryb se mi to mockrát vyplatilo. Chytal jsem jen větší ryby,  když jsem používal tuto metodu krmení i na úkor měně záběrů. Druhou montáž jsem položil asi 7 metrů od břehu vpravo od místa a do hloubky zhruba tří metrů a nakrmil jsem stejným způsobem jako u první montáže, poté už zbývalo jen čekat na záběr. Na prutech používám vždy když je to možné předšpičkové olova, které mi vlasec položí na dno, který tím nepůsobí jako rušivý element a při větších vlnách se na něj ve sloupci nechytají plovoucí řasy, rostliny a nebo spadané větývky.

První krátkou velmi teplou noc záběr nepřišel a čekal mě parný dlouhý den, kdy jsem se už musel před sluníčkem doslova schovávat. Den jsem přečkal v klidu a s návštěvami  sousedních rybářů a poté se již blížil se večer a já začal chystat pruty na druhou noc.

Obě montáže jsem položil na stejné místa akorát s malou změnou k ostrovu jsem přidal ke kuličce boilie 12mm  neutrální plovku a na montáž u břehu jsem dal velmi příjemně vonící boilie Champion 007 + robin red bez plovoucí kuličky. Zavezl jsem a čekal trpělivě na záběr, a tento večer jsem nekrmil. Po deváté večer přijel za mnou můj brácha a přivezl grilování a studené pivk, což bylo skvělé. Ještě se k nám přidal rybář sedící pár kroků od mého místa a po večeři jsme usedli a začali si vyprávět zážitky od vody a najednou pár minut před 23 hodinou se mi rozječel hlásič na prutu zavezeném k ostrovu a nastala obrovská jízda. Srdce mi začalo bušit radostí zvedl jsem prut, jemně přiseknul a najednou jsem cítil takový odpor, že jsem okamžitě skočil do člunu a přitahoval se k rybě, která uháněla za ostrov, měl jsem strach, že jí ztratím, protože ostrov byl vzdálen přes 200 metrů od břehu, takže jsem měl co dělat. Když jsem se konečně přitáhl k rybě za ostrov, viděl jsem že vlasec je chycený v roští rostoucího ze břehu. V tu chvíli jsem se modlil, aby to šlo vyháknout. Jen co jsem dojel k vázce vlasec se sám uvolnil a já mohl pokračovat ve zdolávání ryby.  Měl jsem to k rybě zhruba 20 metrů a zjistil jsem, že ryba se nechová jako kapr. Měl jsem pravdu, byl to krásný sumec, který mě dobrých 40 minut držel na vodě. Po návratu na břeh jsem sumce změřil, měl krásných 172 centimetrů a nádherné zbarvení. Udělal jsem foto a pustil rychle zpět a přes to, že to nebyl kapr jsem měl krásný zážitek ze zdolávání a radost z toho, že to byl zatím můj největší sumec, co se mi podařil chytit v Německu. Zavezl jsem montáž na stejné místo a čekal na další záběr.

Krásný sumec na Vyzutého Tondu

Ráno v půl šesté mě budí příposlech a tentokrát záběr na druhý prut . Chopil jsem prut a cítil jsem , že ryba nebude velká , ale po zdolání jsem podebíral krásného velkého lína, který měl po zvážení bez mála 4 kila, což už je macek, co se jen tak nevidí a tím se mi potvrdila pověst o velkých rybách na této pískovně.

Lín s váhou okolo 4kg

Pouštění lína

Třetí noc už záběr nepřišel a i přes to, že se mi nepodařilo chytit kapra jsem prožil krásný zážitek od vody, na který určitě nezapomenu a vím, že na tuto vodu se v brzké době zase vrátím a zkusím docílit záběru od nějakého krásného kapra. Přeji všem rybářům spoustu takových krásných zážitků od vody a spoustu krásných ryb.  


Roman Zeman

 

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.