Přináším vám recenzi letošní novinky, Přístřešku Premium XL, který jsem otestoval v plné parádě čili spolu s předním panelem. Přichází první dubnový týden, vyrážíme na pětidenní výpravu, čekají nás Nové Mlýny, konkrétně Dyje 5. Moji dva kolegové z našeho M Carp Team Matoha si berou pro ubytování už klasicky dlouho sloužící Bivaky Executive, já neváhám a vím, že je to ta správná příležitost, kde jinde otestovat jeho pevnost a stabilitu, než právě na Novomlýnských nádržích, kde má vítr ten správný říz.
Mnoho z vás se ptá jak se přístřešek staví, a že by rádi dostali instruktážní video, ale můžu vás ujistit, že pokud ho dostanete do ruky, žádné video ani rady nebudou potřeba, začnu ale pěkně od začátku.
Hodně mě zaujal už jako složený ve svém originálním přenosném obalu, složený je totiž velice malý a také skladný. Hodí se tak na krátké výpravy, kdy s sebou nebereme k vodě moc věcí a chceme, abychom byli co nejméně zatížení váhou rybářského vybavení, což je v dnešní době docela problém, zvláště, když je dnes toho tolik, co k vodě s sebou potřebujeme. Tady se dostáváme k dalšímu faktu a to je váha samotného přístřešku. Fakt, že váží pouhá 4,5 kila je opravdu skutečný a pro mnohé může být i zarážející. Může se zdát, že váha byla docílená tím, že výrobce šetřil na materiálu a při větším větru by to přístřešek nemusel vydržet a mohl by se “rozlámat“. Tady vás určitě vyvedu z omylu, protože trubky, které tvoří konstrukci, jsou opravdu masivní a všechny jsou svedené do pevného středového kloubu, který je umístěn ve stropě přístřešku a i při plně napnutém plášti se při velkém větru přístřešek pohybuje v tomto masivním kloubu, který zaručuje dobrou stabilitu a ochranu před namáháním trubek.
Plášť je tvořen z velmi pevného a nepromokavého materiálu 210D s vodním sloupcem 5000 mm, který zaručuje, že budete před deštěm 100% krytí. Můžu jenom potvrdit to, co výrobce uvádí. Při naší výpravě dva dny opravdu vydatně pršelo, napadlo přibližně 25mm srážek, které doprovázel opravdu silný vítr, který v nárazech dosahoval až 60km/h a každý z vás si asi umí představit, jak je takové jarní počasí na tak otevřeném prostoru nepříjemné. Musím se přiznat, že když jsem si přístřešek balil na naší výpravu, měl jsem obavy, aby stačilo a nemusel jsem se jít schovat k některému z mých kolegů. Teď už ale vím, že vydrží i velmi nepříznivé počasí a příště po něm sáhnu určitě znova. Tímto bych chtěl zdůraznit hlavně to, že se nemusíte bát vzít si ho s sebou i na delší výpravy, hlavně tedy pokud nemáte přehnané nároky na vnitřní prostor. Přeci jenom se bavíme o přístřešku.
Jeden z dalších důležitých faktů je ten, že přístřešek opravdu rychle postavíte a složíte. Není na tom nic těžkého a nic k vysvětlování. Konstrukci tvoří čtyři dlouhé a dvě krátké trubky. Dlouhé jsou rozpojené a krátké jsou vcelku. Pro jeho postavení stačí zasunout do sebe všechny dlouhé trubky, roztáhnout přístřešek a dvě krátké trubky vsunout do připravených oček, tak získáte potřebný tvar přístřešku. Ve spodní části dlouhých trubek jsou přezky, které je zapotřebí před stavbou i balením rozpojit. Jimi poté můžete povolit, a nebo naopak, přitáhnou dle potřeby. Podle terénu zavrtáte nebo zabijete zavrtávací kolíky, které jsou součástí přístřešku, a pomocí zipu připnete přední panel, který je také vybaven moskytiérou. Ta může být buď otevřená, nebo zavřená pomocí suchého zipu. To vše maximálně do 5 minut. Na přední části pláště jsou už dnes nezbytné dvě poutka pro přichycení prutu na suchý zip.
Určitě tento přístřešek doporučji a velice se povedl.
Za CTM Matoha Hanys