Překonání „osobáku“ a náš první tripl

Zpět na Reportáže
29. 10. 2014 - Na začátku září jsme se opět vydali na týdenní výpravu na Dělouš. Výprava se skládala opět ze dvou týmů, a to já s přítelkyní Týnou a táta s kamarádem Martinem. Tentokrát jsme obsadili lovná místa č. 14 a č. 15. Výběr lovných míst byl zvolen z důvodu členitého dna a větší hloubkou, na což jsme spoléhali v tomto ročním období. Předem mi bylo jasné, že s Týnou obsadíme lovné místo č. 15.
img_1267.jpg

Na začátku září jsme se opět vydali na týdenní výpravu na Dělouš. Výprava se skládala opět ze dvou týmů, a to já s přítelkyní Týnou a táta s kamarádem Martinem. Tentokrát jsme obsadili lovná místa č. 14 a č. 15. Výběr lovných míst byl zvolen z důvodu členitého dna a větší hloubkou, na což jsme spoléhali v tomto ročním období. Předem mi bylo jasné, že s Týnou obsadíme lovné místo č. 15.

Bohužel nám Týny povinnosti zabránili včasným příjezdem. Proto jsme přijeli až pár hodin před setměním. Vybalili jsme naštěstí všechny věci, ještě než se setmělo. Byl jsem jak na trní rychle všechno než se setmí. Hlavně nahodit! Táta s Martinem se nám trochu vysmívali, ale i když chytali o pár hodin déle a měli zakrmeno, nic nám neuteklo, zatím žádnou rybu neobelstili. Mě nezbyl čas na detailní prozkoumání dna ani na zakrmení. Proto jsem nahodil pouze s PVA a čekal na nahodilý záběr.

img_1182.jpg

První dva dny bylo krásné počasí. Záběry nebyly tak četné, ale váha ryb nám to zcela vynahradila. Hned první kapr překonal mého dosavadního „osobáka“ a to s mírou 98 cm a váhou 17 kg. Boj to byl neskutečný, a už v průběhu zdolávání mi bylo jasné, že se nejedná o žádného dorostence. Radost jsem měl obrovskou a díky boiliesu  řady Rapid Platinum – Vyzutý Tonda si mohu udělat další zářez do pažby od takového krasavce. Odpoledne přišla další jízda na tutéž nástrahu, tentokrát od poznání menšího kapra, ale také mě potěšil. Druhý den se kapři často ukazovali na hladině a já si převázal jeden prut. Chtěl jsem zkusit lov ve vodním sloupci tzv. ZIG-RIG. Vyplatilo se! První ulovený kapr touto metodou vážil úctyhodných 13,60 kg. „SUPER“!

img_0921.jpg
img_0959.jpg
img_1103.jpg

Technika ZIG-RIG mně přímo nadchla. Je to velmi zajímavá a aktivní technika lovu, která je v poslední době dost propagována, a to zaslouženě. Jedná se o již výše zmiňovaný lov ve vodním sloupci. Nástraha musí být plovoucí, do sloupce ji dostanete za pomoci dlouhého návazce a to i několik metrů. Korkové POP-UP mi výborně fungoval i s 5m návazci. K delším návazcům jsem přidával nadipovaný kousek plovoucí pěny nebo kuličku určenou přímo na tento lov, abych zajistil opravdu dostatečný vztlak. To už se ale bavíme o návazcích 12 metrů a víc. Jako návazec jsem používal slabý fluocarbon nebo čirý vlasec. Olovo jsem připevnil na závěsku a montáž byla hotová.

img_1374-1.jpg
img_1410.jpg
img_1377.jpg

Zatímco jsem se vracel z procházky, která byla zaměřena na „pokec“ s rybářskými sousedy. Týna táhla kapra. Když jsem došel, zapípal prut na ZIG-RIG a pomalu se začala odvíjet cívka na navijáku. Jen co Týna dala svého kapra do podběráku, rozjel se i třetí prut. Nakonec se nám v postýlce objevilo krásné trio kaprů, všichni s váhu nad 12 kg a mi byly jako v pohádce.

img_0918.jpg
img_1038.jpg
img_1267.jpg

V dalších dnech začal foukat studený vítr s občasnými přeháňkami, ryby na změnu počasí reagovali snížením své aktivity a mi se museli o každý záběr přímo prát. Zaměřili jsme se na co největší zatraktivněním našich nástrah a snažili něco vymyslet. Další záběr přišel a já nebyl u prutů. Mohl jsem se zase pouze koukat na to, jak si Týna kapříka krásně vodí. Potěšením pro mě bylo to, že si vzal nastraženého „ Ďábelského sněhuláka“ – seřízlá 18mm POP-UP, dvě kuličky kuličkových pelet 18mm a to celé obaleno v práškovém traktoru, s kterým jsem si opravdu vyhrál.

img_1125.jpg

Martinovi s tátou se od začátku výpravy tolik nedařilo, ale postupem času si každý našel to svoje. Martin si zde také pokořil svůj osobní rekord 18kg kaprem. A nám vydržela dobrá nálada po dobu celého týdne, díky prvním dnům sluníčka, koupání a hlavně skvělé kaprařiny. J


Tomáš Kos

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.