Druhý červencový týden jsem uskutečnil kratší výpravu za kapry na jak jinak než svazovou vodu Jižní Moravy, kdy tři dny plného rybolovu jsem strávil společně s členem Mivardi teamu Karlem. Vzhledem k povodním, které se přes naše území přehnaly zhruba před deseti dny před naší plánovanou výpravou, jsme neustále sledovali průtok na svazové řece, abychom tak předešli případnému zklamání z velkého průtoku a museli hledat provizorní místa k lovu na jiných revírech.
Po natipování vhodných míst jsme se zabivakovali a nachystali vše potřebné k lovu. Vzhledem k menšímu průtoku jsme zvolili místa v bezprostřední blízkosti potopeného stromu, kde se kapři s oblibou zdržují. Já jsem prováděl lov z levé strany, kdy parťák si vyhlédl místo kousek nad padlým stromem z jeho pravé strany.
K lovu jsem si připravil boilie průměrů 18 mm a 24 mm, které jsem si naroloval ze směsí Rapid Vyzutý Tonda a Kapří guláš. Boilie jsem řádně před lovem vysušil téměř na kámen cca jeden týden, kdy při jeho výrobě jsem použil mimo jiné i 7 vajec na 1 kg mixu, aby bylo boilie nadstandardně vytvrzené a to vzhledem k velké aktivitě bílé ryby v revíru, zejména všudy přítomných cejnů. Karel zvolil jinou strategii a použil atraktivní hotové boilie Rapid stejných příchutí velikostí 18 mm a 23 mm.
První den jsme začali lovit až těsně před setměním, kdy kapři o sobě nedali do půlnoci vědět. Dalšího dne se mi podařilo v dopoledních hodinách „vydolovat“ z potopeného stromu dva krásné kapry o váze 10,5 kg a 11,5 kg + jednoho menšího kolem 5 kg, což byl na první den lovu parádní výsledek. Karel pak zdolal dva „krásné“ cejny v délkách přes 50 cm, což nebylo zrovna to pravé. Následujícího dne jsem „ udělal“ dvě krásné jízdy, ale tentokrát byli kapři nad moje síly a montáží se zbavili přeříznutím návazcových šňůrek o škebličky, které byly přichyceny v potopených větvích padlého stromu.
Parťák po dalším zdolání cejna změnil strategii a pod háček umístil vysušenou „ kouli“ Kapřího guláše velikosti 24 mm, na kterou pak následně dostal nádhernou jízdu a po brutálním zdolávání kapra z pod větví padlého stromu mu byl odměnou nádherný šupináč s váhou 13 kg.
Posledního dne jsem se záběru nedočkal, iniciativu převzal Karel, který zdolal další dva kapry menší váhové kategorie opět na vysušené boilie s příchutí Kapří guláš a o jednoho zřejmě slušného přišel díky škebličkám na větvích. Boilie z mixu kapří guláš fungovalo při této výpravě nejlépe, kdy jeho následné vysušení po uvaření a jeho vytvrzení eliminovalo „útoky“ cejnů, kterých je v tomto revíru nadbytek.
Vzhledem k tomu, že v širokém okolí se nenacházel žádný lovící rybář, zřejmě vlivem přemnožení obtížného hmyzu – komára, který byl všude a téměř v každou denní dobu našim společníkem, byla tato výprava pravým relaxem. Přeji všem krásnou a pohodovou „ chytačku“ v prázdninových měsících.
Radim Hanák