Tomáš Lyčka - Nezapomenutelná výprava

Zpět na Praxe
7. 2. 2018 - Zdravím všechny poctivé rybáře se svým dalším článkem z velmi podařené výpravy na konci loňského srpna. Tentokrát jsem se vydal s mým kamarádem Standou na delší výpravu, kterou jednou ročně spolu podnikáme. Měsíc před odjezdem jsme se setkali a probírali jsme, na jakou lokalitu bychom jeli. Chtěli jsme určitě zavítat na svazovou vodu s možností vyvážení.
lycka_cln0118_020.jpg

Zdravím všechny poctivé rybáře se svým dalším článkem z velmi podařené výpravy na konci loňského srpna. Tentokrát jsem se vydal s mým kamarádem Standou na delší výpravu, kterou jednou ročně spolu podnikáme. Měsíc před odjezdem jsme se setkali a probírali jsme, na jakou lokalitu bychom jeli. Chtěli jsme určitě zavítat na svazovou vodu s možností vyvážení.

Nakonec to dopadlo tak, že jsme se rozhodli pro jezero, na kterém jsme měli být týden již na jaře, ale kvůli záplavám, které v tu dobu v těchto místech panovaly, nám to nevyšlo. Na těchto čtrnáct dní jsem se poctivě připravoval několik dní před odjezdem, abych nic nepodcenil. Před samotným odjezdem jsem si v hlavě promýšlel, jaké lovné místo bude v tuto dobu dobré. Vždycky jsem si přál chytat před ostrovy, které jsou jediné na této vodě. Tyto místa jsou však vždy obsazena jinými rybáři, a tak jsem ani nepočítal s tím, že bych na těchto místech mohl sedět.

Přišel den odjezdu. V osm hodin ráno jsme vyjeli směrem k Opavě. Opět nás při cestě zastihnul silný déšť, nakonec jsme vše zvládli a přijíždíme k jezeru. S kamarádem se modlíme, aby bylo alespoň nějaké místo volné. První loviště se nachází přímo před ostrovy, tam, kde jsem chtěl vždycky být. Přijíždíme k lovnému místu a ono bylo volné. Nad ničím nepřemýšlíme a rychle místa obsazujeme – prostě TOP fleky na celém jezeře. Co víc si přát!

lycka_cln0118_014.jpg
lycka_cln0118_016.jpg
lycka_cln0118_027.jpg

Je asi dvanáct hodin dopoledne, rozkládáme bivaky a stěhujeme vše dovnitř. Chtěli bychom dnes alespoň jen nahodit své montáže z odhozu a zjistit, zda jsou kapři i blíže od břehu. Se vším jsme byli hotovy dřív, než jsme původně mysleli, a tak nakonec nafukujeme člun a jedeme se podívat na vodu, jak to vypadá pod hladinou jezera. Voda měla dvacet tři stupňů a kapři se ukazovali téměř až u ostrova, takže nemělo cenu to zkoušet na odhoz. Kolem dvou ostrovů, které tady na této vodě jsou, jsme našli plno lavic. Jednu na pravém rohu ostrova, kde se hloubka pohybovala od 2,5 metru a pomalu se svažovala do 4 metrů. Další zajímavá hrana byla dál mezi ostrovy a tam rychle padala z 2 metrů na 3,5 metru. Nakonec jsem tedy oba svoje pruty vyvezl na zmiňované lavice, kde se v těchto místech kapři doslova motali. Kamarádovi Standovi to nedalo a jednu udici zkoušel z nadhozu a do půlnoci vytáhl pouze jednoho malého dorostence.

Další den ráno vyvážíme své pruty k tyčovkám. Netrvalo ani deset minut a byl tady první záběr na boilies Rapid Sea s popkou. Byl to první „lyseček“ a tak jsem si ho musel zdokumentovat. Pouštím ho zpět a jedu znovu na vodu. K montáži přihazuji pouze dvě plné lopatky mixu velkých pelet s boiliesem, které jsem zalil tekutou potravou Liver. Bohužel, celý den byl bez záběru.

lycka_cln0118_024.jpg
lycka_cln0118_007.jpg
lycka_cln0118_021.jpg

Přichází další ráno a my v dobré náladě vyrážíme na vodu s montážemi. Už jsme netrpěliví a čekáme na kontakt s rybou. Asi dvě hodinky od vyvezení montáží mně na pravý prut z 300 metrů přichází brutální jízda opět na Sea s plovkou. Vyrážíme rychle pro rybu. Někde během zdolávání se zamotala do vázky, ale naštěstí vyjela a přichází neskutečný boj s vysokým šupináčem. Vše dopadlo na výbornou a telátko vezeme ke břehu. Po zvážení měl tento kapr 12,1 kg a 72 cm délky, prostě nádhera. Během dne přišlo ještě pár dorostenců a Standovi neuvěřitelná ryba, kdy si myslel, že má na prutu velkého kapra, ale nakonec se z toho vyklubal sumec 130 cm, 16,5 kg.

Se zákrmovým krmením jsem si doslova vyhrál. Použil jsem mix 30 kilo halibut pelet o průměrech 20 a 27 mm, ke kterému jsem přidal 15 kg boilies o průměrech 18 a 24 mm. Nakonec jsem si připravil na rozjetí místa 7,5 kg kuličkových pelet Crazy Liver v 24 mm provedení. To vše jsem postupně po dávkách zalil tekutou potravou Liver a aminoliquidem Sea. K montáži poté přihazuji 2-3 plné lopatky této směsi.

lycka_cln0118_033.jpg
lycka_cln0118_001.jpg
lycka_cln0118_008.jpg
 

Jako každý další den musím ráno vyvézt své pruty asi 350 metrů od břehu k tyčovým bójkám. Jelikož se nesmí na této vodě chytat nonstop, tak musíme respektovat pravidla jako každý jiný správný rybář. Při rozednívání mi přichází první záběr dne. Byl to kapřík kolem 9 kg. Jen jsem vyvezl prut, na který byla jízda a než jsem položil prut do stojanu, rozjel se mi druhý. Tentokrát byl první kontakt s rybou na kraji ostrova, kde je hlouběji. Jedu na vodu a užívám si krásné zdolávání se šupíkem, který byl nakonec mou největší rybou za těchto 14 dní. Jako každá ryba odtud, nedá ani metr zadarmo. Podebírám tento kousek o hmotnosti 12,70 kg a jedu s úsměvem na tváři zpět na místo. Takto probíhal celý den, s kamarádem jsme chytili plno krásných netknutých kaprů kolem 9 kg.

Dny ubíhaly jako voda a ryby s námi spolupracovali luxusně. Nemohli jsme si na nic stěžovat. Vždycky jsem si přál chytit nějakého kulatého „bombarďáka“. Jeden den se mi to konečně podařilo. I když tento kapr nebyl až takových rozměrů, tak určitě svou vahou překonal i některé kapry 70+. Když jsem pro toto selátko jel, tak jsem si myslel, že to bude nějaký pěkný kousek, ale opak byl pravdou. Svým vysokým tělem dělal ve vodě velký odpor a poté co se vynořil na hladinu, tak vypadal jako nafouknutý balón. Této rybě jsem dal jméno Budha. Snad ho ještě někdy potkám, měl pouhých 55 cm, ale úctyhodných 7,5 kg. Ještě během dne přišlo pár jedinců od 5 do 10 kg, jak jinak než na Sea s popkou. O půlnoci jsme nuceni stáhnout své pruty a na chvíli si jít zdřímnout.

 

lycka_cln0118_004.jpg
lycka_cln0118_010.jpg
lycka_cln0118_011.jpg

Další dny jsou pořád stejné. Záběry přichází pouze ráno a trvají do oběda, poté se to rozjezdí zase až k večeru. Na kontě mám spoustu malých dorostenců, které se nedají nijak selektovat, když nasají klidně i dvě koule 24 mm pod sebou. Ale mezi nimi se podaří i nějaký ten do 10 kg, který zvedne náladu.

Abych napsal také něco k samotné montáži. Používám na tuto vyvážku kmenový vlasec o průměru 0,38 mm z důvodu, že nemám moc rád pletené šňůry, které plavou i když dám zadní olovo. Na kmenový vlasec dávám šokový vlasec o průměru 0,45 mm a délce cca 15 metrů. Dále navazuji na konec „šokovky“ 1,5 metru nové olověné šňůry z Mivardi sortimentu bižuterie, a to Lead Core SuperSoft - Stealth 45 lb. Na olověnku připevňuji závěsku na olovo, kterou zajišťuji kolíčkem, aby při záběru zátěž odpadla a já měl ihned kontakt s rybou. Návazec dělám jednoduchý z náhrady za návazcový fluorocarbon a to ze šokového vlasce z čistého fluorocarbonu do těžkých podmínek. Drží skvěle, je to Shock&Shield o průměru 0,42 mm. Můžu jej s oblibou doporučit místo normálního návazcového fluorocarbonu. Háčky dávám standardní tvar, který dobře sedí v tlamce kapra a to M-Point CS - 6, ke kterému přidávám ještě rovnátko velikosti L, aby háček na sto procent v tlamce seděl. Celý návazec zakončuji anti-tanglem pro rychlou výměnu návazce na lodi. Návazec jsem používal asi 80 cm dlouhý. Vše zakončuji napíchnutím nástrahy na vlasový přívěs, a to jednou kuličkou Sea 24 mm a plovoucím boiliesem 18 mm stejné příchutě. Tohle byla jediná nástraha, která na této vodě fungovala po celých čtrnáct dní.

 

lycka_cln0118_002.jpg
lycka_cln0118_023.jpg
lycka_cln0118_006.jpg

Tato výprava se pomaličku blížila ke svému konci, ryby začaly čím dál více žrát a nechtělo se nám odjíždět. Na druhou stranu dva týdny jsou dva týdny a my se již těšili domů. Během posledních čtyř dnů jsme nachytali hodně krásných kaprů, mezi nimiž se objevil i opětovně i jeden lyseček, kterého jsem chytil hned druhý den po příjezdu. Bylo to neskutečné, že se mi opět stala tato věc, ze které jsem byl docela potěšen. Během těchto posledních dní mě to nedalo a zkoušel jsem si rozkrmit na odhoz jedno místo cca 100 metrů od břehu. Vždy jsem na večer jeden prut z vyvážky stáhl a nahodil ho na zakrmené místo. První dva dny nebyl na tomto místě kontakt s rybou, a tak jsem mu dával poslední šanci třetí den. Jako by mě kapři vyslyšeli a během dvou hodinek jsem vytáhl dva krásné, oba tak kolem 10 kg.

Měli jsme v plánu odjíždět v sobotu dopoledne, ale předpověď nám nedělala moc radost. Den před odjezdem mělo silně pršet, a to se také stalo. Rybám to ale zřejmě nevadilo a vytáhly nás několikrát z bivaku do silného deště. Kdyby nebylo rybářského kompletu MCW Hardcore, tak bych to nejspíše odležel v posteli. Ani kapička vody se nedostala pod tento oblek a jsem s ním maximálně spokojen. Můžu ho jen a jen doporučit. Během těchto posledních hodin se podařil i nějaký ten pěknější kapřík, kvůli kterému stálo za to vylézt. Bohužel tento den byl první, kdy se krátila denní doba lovu a museli jsme stahovat pruty už v deset hodin večer.

 

lycka_cln0118_013.jpg
lycka_cln0118_025.jpg
lycka_cln0118_017.jpg

Přichází poslední ráno odjezdu a my rychle v šest hodin zavážíme udice, než sbalíme věci a naložíme je do auta. Byla pěkná mlha po včerejším dešti, ale i přesto se mi rozjely oba pruty a na každém z nich byli šupíci okolo 9 kg. Je 11 hodin dopoledne a my odjíždíme domů. Příští rok se tady chceme ukázat alespoň třikrát. Tak se s vámi loučím a zase někdy u nějakého článku od vody.

Za Mivardi tým Tomáš „Lyčud“ Lyčka

lycka_cln0118_020.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.