Tajuplné břehy menších stojatých vod

Zpět na Praxe
16. 12. 2015 - Již v minulých letech jsem si oblíbil při svých výpravách k vodě lov u břehů, které tvoří nejrozsáhlejší části vodních ploch, rád bych se s Vámi podělil o úspěšnosti lovu v těchto místech. V tomto článku bych rád popsal svoje poznatky o lovu kaprů v blízkosti břehů, které ovšem nejsou stoprocentním návodem na to, jak uspět. Největší část vodních ploch představují břehy, kde můžeme předpokládat i největší výskyt ryb. Většinou se každý zkušenější rybář snaží vyhledávat místa s výskytem ryb pomocí různých metod či dnes již mnoha dostupných technických prostředků, které nám lokalizaci ryb usnadní. Někdy se nám podaří najít ryby velmi rychle a jindy můžeme pozorovat vodní hladinu a její okolí nespočet hodin bez známek jakékoliv aktivity ryb. Pokud se chystám lovit kapry v blízkosti břehů, vyhledávám nejraději zátoky či místa nedaleko přítoků, kde je možnost si vytipovat dvě nebo tři místa, kde můžu předpokládat výskyt kaprů. V mém případě na těchto místech sehrávají důležitou roli břehy s bohatou vegetací, potopené kmeny či různé vodní porosty.
dsc_0066-2.jpg

Již v minulých letech jsem si oblíbil při svých výpravách k vodě lov u břehů, které tvoří nejrozsáhlejší části vodních ploch, rád bych se s Vámi podělil o úspěšnosti lovu v těchto místech. V tomto článku bych rád popsal svoje poznatky o lovu kaprů v blízkosti břehů, které ovšem nejsou stoprocentním návodem na to, jak uspět. Největší část vodních ploch představují břehy, kde můžeme předpokládat i největší výskyt ryb. Většinou se každý zkušenější rybář snaží vyhledávat místa s výskytem ryb pomocí různých metod či dnes již mnoha dostupných technických prostředků, které nám lokalizaci ryb usnadní. Někdy se nám podaří najít ryby velmi rychle a jindy můžeme pozorovat vodní hladinu a její okolí nespočet hodin bez známek jakékoliv aktivity ryb. Pokud se chystám lovit kapry v blízkosti břehů, vyhledávám nejraději zátoky či místa nedaleko přítoků, kde je možnost si vytipovat dvě nebo tři místa, kde můžu předpokládat výskyt kaprů. V mém případě na těchto místech sehrávají důležitou roli břehy s bohatou vegetací, potopené kmeny či různé vodní porosty.

Kapři jsou ryby teplomilné a vyhledávají prosluněná místa u břehů s různými výmoly mezi kořeny keřů a potopenými větvemi, kde jsou zároveň v bezpečí. Při několika pozorováních vodní hladiny jsem vždy zvýšený výskyt kaprů zaznamenal v příbřežní části vodní plochy, ať se jednalo o vodní plochu s bahnitým dnem nebo pískovnu, vždy byla v těchto částech revíru mnohonásobně vyšší aktivita než na jiných místech celé vodní plochy. V místech, kde jsem lovil, různé aspekty ovlivňovaly podmínky lovu. Vodní plochy měly rozdílné hloubky, reliéf dna nebo bahnité či písečné dno. Jedno však tato místa měla společné a to, že se jednalo o zátoku, kde se na jejím jihozápadním břehu vyskytovalo velké množství ryb nehledě na roční období. Několikrát jsem lovil v daných místech od jara až do podzimu a vždy byla tato místa nejproduktivnější z celého revíru. Čím jsou tato místa lepší?

dsc_0033.jpg

Ve většině případů se o břehy rozrážely vlny poháněné větrem a čeřily sedimenty usazené na dně. Zároveň byla tato místa velmi dobře prohřátá sluncem, které sem upínalo své paprsky téměř po celý den. Dokonce ani při zvětšené oblačnosti tato místa kapři neopouštěli. Co je na těchto místech tak zvláštní? Neustále jsem si tuto otázku kladl při každé výpravě, kdy jsem lovil v příbřežních partiích vodní plochy. Proto bych rád pospal místa, na různých revírech, která mají jedno společné a to jednoznačně zvýšený výskyt ryb. První místo se nacházelo na revíru, který měl podél břehů velmi bohatý porost stromů, keřů a vodních rostlin. Větve stromů a keřů převislé do vody ve spojení s rákosinami a vodními trávami zde byly pro kapry přímo nedobytným hradem. Zakrmením tří míst podél břehu se mi podařilo lokalizovat kapry v blízkosti těchto větví a nezbývalo, než jim předložit nástrahu, která by je přiměla k záběru. V pokročilém jarním období velmi dobře kapři reagovali na boilie se sladkou příchutí a na boilie s příchutí česneku. Použité nástrahy takových příchutí pracovaly perfektně již po krátké době. Lovil jsem u protějšího břehu zátoky těsně pod větvemi, kde jsem spatřil pohyb krmících se ryb a záběry na sebe nenechaly dlouho čekat. Hloubka se v těchto místech pohybovala do 70 cm a na okraji břehu bylo smíšené dno s písečným okrajem. Dno se postupně měnilo a zhruba ve vzdálenosti metr od břehu bylo dno pokryté sedimentem z listí převislých keřů a stromů nad vodní hladinou. Někde na tomto přechodu kapři vyhledávali potravu a místo bylo po celou dobu lovu velmi aktivní a za dva dny se mi podařilo přelstít několik ryb kolem deseti kilogramů. Při další výpravě jsem opět zvolil to samé místo a opět se mi potvrdilo, že jsem na správné cestě k úspěchu.

dsc_0083-4.jpg
dsc_0004-1.jpg
dsc_0089-2.jpg

Nastala pouze změna v nástraze, kdy jsem vsadil na pelety s kořeněným aromatem a ty zde velmi dobře zapůsobily i bez většího zakrmení. Jen já jsem zvolil špatnou taktiku a díky vlastní nepozornosti a podcenění situace jsem doplatil na špatně seřízené navijáky a ztratil ve větvích pod vodou několik ryb zřejmě hodně přes deset kilo. Byl jsem nucen brzdy navijáků přitáhnout a seřídit pouze na lehké odtočení vlasce z cívky a nedat rybě při záběru ani půl metru vlasce. Změna taktiky přinesla své ovoce v podobě několika nádherných ryb, což byl pro mne nádherný zážitek spojený s velkým štěstím, protože se ryby udržely v zakrmeném místě. U těchto břehů se mi podařilo ulovit i několik krásných štik, které ovšem nebyly cílenou rybou, ale opět mne víc tato místa utvrzují o jejich velké produktivitě. Po několika uplynulých týdnech jsem stál na břehu pro mne zcela neznámé vody a pozoroval vodní hladinu.

dsc_0178-4.jpg

Výskyt kaprů jsem zaznamenal u protilehlého břehu zátoky, kde jsem se chystal lovit. Jelikož se jednalo o pískovnu, kde se průměrná hloubka pohybovala kolem 6- 8 metrů a jinde od 2 do 4 metrů, prostě ráj podvodních písečných lavic podél břehu pískovny, Nebylo téměř možné bez pomoci echolotu a lodě najít vhodná místa k umístění nástrah. Při průzkumu dna jsem našel na protilehlém břehu zátoky několik písečných lavic s hloubkou od jednoho metru až do hloubky tří metrů. Poté ostrá hrana písečné lavice směřovala téměř do osmi metrů. Rozhodl jsem se tedy zkusit štěstí na této písečné lavici, ale nebylo pouhým odhozem jednoduché se na vzdálenost téměř 90 metrů trefit přímo na zvolené místo. Po nějaké chvíli, kdy už jsem měl nahozeno, se ozval hlásič a první kapří dorostenec byl na břehu. Během dvou hodin se nám podařilo z tohoto místa u břehu ulovit několik menších kaprů a pak toto místo zcela utichlo.

dsc_0180-3.jpg
dsc_0306-1.jpg
dsc_0207-1.jpg

Druhého dne začal vát východní vítr, který vodu odrážel o jihozápadní břeh zátoky a já začal dumat nad změnou taktiky a místa lovu. Našel jsem si pomocí echolotu v zátoce postupnou hranu v těsně blízkosti břehu, kde hloubka dosahovala maximálně 2,5 - 3 metry. Prokrmil jsem toto místo několika koulemi method mixu Rapid Excellent, do kterého jsem přimíchal několik kilogramů mikro Halibut pelet Rapid Classic. Zakrmené místo těsně u břehu začalo být prudce aktivní a během několika hodin jsem odtud měl více než dvacet záběrů a přes 10 zdolaných ryb. Všechny ryby velmi dobře reagovaly na nástrahu v podobě Halibut pelet. Ovšem důležité bylo, že se mi opět potvrdila má dobře zvolená taktika, kterou je lov v příbřežních částech vodních ploch. Připadá mi, že v těchto místech je aktivita ryb mnohonásobně vyšší než v jakékoliv jiné části revíru. Samozřejmostí je také dodržení několika zásad, které mohou zvýšit úspěch.

dsc_0073-1.jpg

Základem úspěchu je absolutní klid na lovném místě, pokud se rozhodneme lovit přímo v blízkosti břehu nebo snad rovnou takzvaně pod nohama. Další zásadou je zbytečně nepřehazovat své pruty a maximální ostražitost při lovu ve vázkách nebo na kamenných lavicích. Záběry ryb mohou být někdy velmi razantní a je jednoduché o rybu přijít. Rozhodně jsem při lovu v těchto částech vodních ploch nechystal žádné krmné kampaně, snad jen pár koulí method mixu a nástrahy byly doplněné o PVA síťku s lákavou směsí pelet a drceného boilie. Samozřejmostí bylo dokrmení po každé zdolané rybě, ale pouze peletami či boiliem. Pokud se jedná o montáže, používal jsem stejné montáže sestavené ze závěsného klipu s kamennou nebo olověnou  45 - 65 g zátěží. Tyto montáže byly zcela průběžné a od závěsky doplněné silikonovou hadičkou na kmenovém vlasci o délce cca 30 cm, která slouží proti zamotání návazce. Tuto montáž zakončoval návazec o délce 20 - 30 cm z 20 lb fluorocarbonu nebo z pletenky s háčkem velikosti 6 typu „banánek“ a vlasovým přívěsem o délce 3 cm. Tento vlasový přívěs na háčku překrývalo vlasové rovnátko nebo jsem použil návazec z jemné pletenky s klasickým boiliem háčkem bez vlasového rovnátka. Rok s rokem se opět sešel a já znovu stál na břehu malé stojaté vody. Můj první pohled směřoval na místa v blízkosti břehů. Přestože počasí sehrává velikou roli při lovu kaprů, ti větší kapři se opět pohybovali pod našima nohama a objížděli břehy se sotva metrovou hloubkou i za sněhového počasí při teplotě kolem nuly. Nástrahy však musely být menších průměrů a v mnoha případech nadnášeny pomocí pop-up boilie. Atraktivita nástrah byla jednoznačně na prvním místě společně se zakrmením několika kilogramy partiklu a peletami namíchanými s method mixem. Po této výpravě za sněhového počasí jsem se znovu ujistil o lovu v blízkosti břehů, kde je velmi velká pravděpodobnost docílení úspěchu.

 

dsc_0299.jpg

Lov u břehů je v některých případech i adrenalinovým zážitkem, pokud se navíc rozhodneme lovit v blízkosti vázek, ale neměli bychom zapomínat na bezpečí ryb a své chyby téměř eliminovat. I já jsem se ponaučil z vlastních chyb.  Někdy si jen tak zajděte k vodě a pozorujte vodní hladinu. Pokud Vám to čas dovolí, dělejte to pravidelně, voda Vám mnohdy napoví.

Pro Mivardi Jakub Svoboda

dsc_0796.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.