Radim Hanák - Cílený lov amurů 1. díl

Zpět na Praxe
10. 2. 2017 - Amur bílý mě fascinoval odjakživa. Je to nádherně stavěná ryba, jejíž domovem byl původně Dálný východ, zejména střední a dolní tok řeky Amuru. Jeho hlavní význam v rybníkářství spočívá v tom, že se živí rostlinnou stravou a vodními řasami, zvyšuje proto produkci rybářských revírů. Amur se velmi rychle stal oblíbenou rybou nás sportovních rybářů pro svoji urputnou bojovnost a nevypočitatelnost. V minulosti se soustavně vysazoval do rybářských revírů, kde se hojně vyskytoval. V dnešní době se však jeho stavy prudce snižují, neboť jeho vysazování již na některých revírech zcela ustalo, nebo se vysazuje jen v omezeném množství, neboť se nejedná o původní druh ryby.
hanak_cln01_16.jpg

Amur bílý mě fascinoval odjakživa. Je to nádherně stavěná ryba, jejíž domovem byl původně Dálný východ, zejména střední a dolní tok řeky Amuru. Jeho hlavní význam v rybníkářství spočívá v tom, že se živí rostlinnou stravou a vodními řasami, zvyšuje proto produkci rybářských revírů. Amur se velmi rychle stal oblíbenou rybou nás sportovních rybářů pro svoji urputnou bojovnost a nevypočitatelnost. V minulosti se soustavně vysazoval do rybářských revírů, kde se hojně vyskytoval. V dnešní době se však jeho stavy prudce snižují, neboť jeho vysazování již na některých revírech zcela ustalo, nebo se vysazuje jen v omezeném množství, neboť se nejedná o původní druh ryby.

Amur je hejnová ryba, velice často lze pod hladinou pozorovat celá hejna těchto majestátných ryb, jak pomalu proplouvají bez zájmu o cokoli. Amur ve své domovině může dosáhnout délky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. V českých podmínkách je to však méně. Největší jedinci v evropských vodách dorůstají délky kolem 100 cm a hmotnosti 15–25 kg. Dožívá se věku až 15-20 let.

Výběr vhodného místa

 Tuto rybu hledáme jak v tekoucích, tak zejména stojatých vodách. Je to ryba vyskytující se ve společnosti dalších jedinců. Amur se zdržuje zejména v mělčích partiích revíru, zejména v okolí vodních rostlin, trav nebo přímo v nich, častokrát jsem viděl kusy stojící přímo v leknínových polích. Rovněž je důležité se zaměřit na partie s potopenými stromy, větvemi, kde se cítí bezpečně stejně jako kapr a další obdobné ryby. Jeho výskyt je rovněž v pobřežních partiích pod převislými větvemi, kde mu jejich stín poskytuje klid.

hanak_cln01_2.jpg
hanak_cln01_8.jpg
hanak_cln01_3.jpg

 Nejlépe je k pozorování těchto ryb vhodná denní doba, kdy za slunného dne můžeme pozorovat celá hejna těchto kusů stojících nebo pomalu proplouvajících pod hladinou. Nejdůležitější částí celého lovu je výběr vhodného revíru, a to z hlediska osádky amura. Je velice důležitě si zjistit, zda se amur v dané lokalitě vyskytuje a pokud možno v jakém množství. Pak nám nezbude nic jiného, než trpělivě zmapovat daný revír zejména v denní době. Zaměříme se na proplouvající kusy pod hladinou, sledujeme jejich pohyb a mapujeme jejich „stezky“ kudy proplouvají a kde se v průběhu dne zdržují, zejména pak odkud vyplouvají a v jakých místech se začínají pod hladinou objevovat. Amur je velice opatrná a plachá ryba, jejich výskyt pod hladinou nám mohou prozradit i např. přistávající kačeny na hladinu, kdy jejich pohyb a stín nad hladinou amury často vyplaší. Výskyt amura pod hladinou v daném revíru ještě neznamená, že v těchto místech jej můžeme i lovit, je důležité pozorovat, jak se v průběhu dne chovají, zda přijímají potravu a jakou a zejména v jakých oblastech.  Nejlépe je pozorovat amury několik dní, třeba například při výpravě na kapry, kdy v průběhu lovu jsem nesčetněkrát během dne strávil několik hodin denně jejich pozorováním.

Vybavení k lovu

 Amur je velice bojovná, ale i opatrná ryba. K těmto aspektům musíme přihlížet při volbě vybavení k jejich lovu.  Co se týká prutu, zvolíme prut s pevnou páteří a parabolickou akcí, aby mohl následně v celé délce tlumit výpady prchajícího amura, optimální se mi k tomuto způsobu lovu jeví pruty v libráži 2,75 lb – 3 lb. Naviják zvolíme s velmi precizně pracující brzdou, neboť výpady amura jsou velmi razantní a rychlé a brzda navijáku musí stoprocentně reagovat na rychlé úniky zdolávané ryby. Vlasec volíme podle daného revíru a způsobu prezentace nástrahy. Na volné vodě, kde je dostatek prostoru pro zdolávání, volím vlasec 0,28 mm, v případě lovu u překážek pak minimálně 0,35 mm.

hanak_cln01_7.jpg
hanak_cln01_4.jpg
hanak_cln01_9.jpg

Koncová část udice – montáž

Jelikož lov amurů je odlišný od lovu kapra, používám i odlišné montáže a prezentaci nástrahy. Amur při sběru potravy tuto nejprve uchopí do úst, zejména se jedná o rákos a jiné traviny, kdy pak následně couvá, aby tyto rostliny utrhl. Rovněž má amur i tvrdší tlamu než kapr. Z toho způsobu přijímání potravy musí vycházet i naše montáž. Při lovu této ryby používám výhradně průběžnou montáž. V počátcích jsem zkoušel klasickou montáž s pevným olovem, ale měl jsem spoustu neproměněných záběrů tzv. „padáků“ a většina těchto záběrů šla po záseku do prázdna. Experimentoval jsem pak s délkou návazce, s háčky, ale stále nic. Po výměně olova za průběžné jsem začal zdolávat první amury. Proto jsem začal používat průběžné montáže. Délku návazců volím delší, neboť jsem přesvědčen, že způsobem, jakým běžné amur sbírá potravu, přijímá i naše nástrahy. Proto délku návazce volím kolem 45 cm, někdy i podstatně delší, aby měl amur možnost nástrahu uchopit do tlamy a nasát ji hlouběji. Jako návazcový materiál používám neztuženou šňůrku Hookling Fast Sinking 25 lb, nebo šňůrku Semi Stif Skinline 25 lb a pro extrémně opatrné jedince a při lovu ve volném prostoru volím kombinovanou montáž z flourocarbonu a šňůrky Silky Core Skinline 15 lb. Vzhledem k tomu, že amur má obzvláště tvrdá ústa, volím velice ostré háčky. V poslední době používám háčky MTC Gripper nebo v případě silovějšího zdolávání MTC Anti-snag velikosti 4-6, podle předkládané nástrahy vybavené vlasovým rovnátkem v případě lovu s použitím nástrahy mimo háček. V případě používání např. ovoce, které nastražuji přímo na háček, volím háček bez vlasového rovnátka. Při lovu samotném nastavuji swinger s co nejmenším zatížením a dávám větší průvěs. Háčky před samotným náhozem neustále kontroluji, aby nedošlo k jejich otupení. Takovýto háček by pak byl neúčinný a neplnil by pak v sestavě svoji hlavní funkci. Větší délka návazce s sebou přináší i větší možnost zamotání naší montáže, proto se při náhozu snažím co nejvíce sledovat letící montáž a těsně před dopadem ji lehce přibrzdit, aby tak došlo k narovnání návazce a zamezil jsem tak její zamotání.

hanak_cln01_6.jpg
hanak_cln01_10.jpg
hanak_cln01_12.jpg

Návnady a nástrahy

Za jednoznačně nejpoužívanější a velice účinnou nástrahu a návnadu patří kukuřice. Amuři ji přijímají s důvěrou a ve velkém množství. Já používám s úspěchem kvašenou „fermentovanou“ kukuřici, kdy její vůně amury přitahuje jako magnet. Příprava samotná není náročná. Kukuřici zaliji v nádobě vřelou vodou a přidám potřebné množství cukru, zhruba l kg cukru na 5-7 kg kukuřice. Pak už ji nechám několik týdnů v klidu kvasit a jen kontroluji, aby byla kukuřice neustále ponořená. S takto připravenou kukuřicí pak krmím a zároveň ji nastražuji i pod háček. Velmi často míchám kukuřici společně s dalším partiklem, a to pšenicí nebo řepkou. Při krmení lovného místa pak jeho dno doslova zasypu takto přichystaným partiklem, kdy na jeden prut pak nastražuji fermentovanou kukuřici, na druhý prut pak umisťuji boilie ovocné příchutě doplněné o plovoucí boilie v sestavě tzv. „na panáčka“, nebo pak přímo plovoucí boilie, které nastražuji několik cm nade dno. S úspěchem používám boilie Rapid Easy Catch Ananas + N.B.A, nebo Easy Catch Anglická jahoda doplněné plovoucím boilím Rapid pod UP stejných příchutí. Jako další úspěšnou nástrahu na amury lze použít střídku chleba nebo jiného pečiva, které nastražujeme zejména na hladinu a snažíme se tak přelstít kusy projíždějící pod hladinou.

hanak_cln01_13.jpg
hanak_cln01_14.jpg
hanak_cln01_15.jpg

V době dozrávání různého ovoce, jako jsou třešně, mirabelky, meruňky s oblibou nastražuji tyto plody na háček. Z vlastní zkušenosti jsem zjistil, že je časově náročnější amury na tento druh potravy tzv. „naučit“, zejména na revírech, kde se v okolí uvedené ovoce nevyskytuje. O to více pak ale s důvěrou reagují na tuto potravu.

Množství a druh krmení praktikuji s ohledem na daný druh revíru, jeho rozlohu a početnost výskytu amurů. Vzhledem k tomu, že amur je schopen v optimálních podmínkách přijmout denně tolik potravy, kolik sám váží, nemusíte se obávat, že v revíru, kde se amur hojně vyskytuje, byste je „překrmili“. Jednorázová krmná dávka 30–50 kg partiklu není ničím neobvyklým.

hanak_cln01_11.jpg
hanak_cln01_1.jpg
hanak_cln01_5.jpg

Tímto Vám přeji hodně úspěchů při lovu této nádherné bojovné ryby a nezapomenutelné zážitky se souboji s těmito krasavci. V dalším díle lovu amurů se zaměřím na konkrétní místa lovu a různou taktiku, jak přelstít i velmi opatrné kusy.

Za Mivardi team

hanak_cln01_16.jpg

Radim Hanák

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.