Nyní máme vše potřebné vybavení, které budeme potřebovat k efektivnímu a bezpečnému zakrmování. Dalším krokem je zajistit, aby naše raketa lítala pořád do stejného místa a vytvořili si tak silné prokrmené místo, kam budeme nahazovat později naše montáže. Toto přesné místo bude vytvářet velmi silně prokrmovanou část, kterou budou kapři s důvěrou navštěvovat. Nechceme přece docílit toho, že budeme házet raketou pokaždé do jiné vzdálenosti, a tak mít krmení všude ve velkém prostoru. Místo toho je důležité soustředit krmení na jedno místo a to způsobí mezi rybami zdravý konkurenční boj o potravu. Jakmile kapr začne bojovat o potravu a vidí silně nahromaděné krmení na jednom místě je jeho chycení mnohem jednodušší.
Krmící se kapři na jednom místě lákají další kapry k našemu místu. Jelikož je kapr zvědavý a uvidí kapry krmící se na našem místě, najíždí do těchto míst s důvěrou a jeho ulovení je pak o dost jednodušší. Poté co jsme si našli námi vybrané místo pomocí markeru, zaklipuji si toto místo na cívce navijáku. Poté prut stáhnu a přichází důležitá věc a tím je odměřování vzdálenosti. Speciálně určené vidličky Marker Sticks jsou k těmto účelům nejvhodnější, ale naprosto stačí mít po ruce dvě obyčejné vidličky, zapíchnuté 4 metry od sebe.
Položím marker s olovem k první vidličce a začnu dělat oviny kolem vidliček, dokud nedojedu s vlascem ke klipu na navijáku. Přesně vím, kolik jsem napočítal ovinů, mohu si tak bez problému spočítat i vzdálenost, na které chytám a hlavně mám přesně změřenou vzdálenost, kterou pak stejným způsobem změřím na prutech, na které se chystám lovit. Odměřím požadovaný počet ovinů a zaklipuji vlasec do cívky. Tím zajistím, že klip navijáku zabrzdí montáž vždy ve stejné vzdálenosti a olovo s montáží dopadne přesně tam, kam padá i raketa s krmením.
Pokud však přeci jen na krmení spodovým prutem používáte pletenou šňůru, nezapomeňte, že pletená šňůra nemá žádnou průtažnost, a tak pokud odměříme vzdálenost na prutech, kde máme umístěný vlasec a své montáže je dobré s touto průtažností počítat. Záleží samozřejmě na průměru vlasce a s jak těžkými olovy házíme. Při použití vlasce 0,29 mm a olovem 110 gramů zkracuji počet odměření o jednu délku (4 metry), abych měl jistotu, že mé montáže díky průtažnosti silonu nejsou za hranicí mého krmného místa je dobré s touto věcí počítat. Důležité je si ještě vybrat navigační bod na druhé straně břehu, který jsme schopný identifikovat i v noci a nahazovat tak vždy správným směrem. Můžeme použít i čtvrtý prut, kde máme navázaný marker, který nám vyplave přesně na místě, kam přesně házíme rakety s krmením nebo své montáže a po zakrmení můžeme tento prut stáhnout, abychom se vyvarovali nepříjemnému zamotání při zdolávání našeho úlovku. Něco, co byste měli v tomto případě mít u sebe je barevná škála markerovacích splávků. S měnícím se světlem je někdy lepší žlutý než oranžový a obráceně. Není nic protivnějšího než se snažit najít na vodě vlastní splávek při každém náhozu.
Znejte svoje možnosti.
Tuto techniku chytání jsem si velice zamiloval. Navštěvuji hodně vod, kde je zavážení nástrah zakázáno a na spoustě zahraničních vod vám nezbude, než tímto způsobem chytat a krmit, abyste docílili vytouženého úlovku. Tato technika lovu vyžaduje chvilku trpělivosti a hlavně soustředění a zvládnutou techniku nahazování, která je nejvíce důležitá. Pro rybáře, kteří moc nenahazují, bych rozhodně doporučoval hnát se ihned za stometrovou hranici. Již několikrát jsem se setkal na různých vodách s tím, že ryby se držely daleko od břehu a největší úspěch měl ten, kdo dokázal dopravit své krmení a hlavně montáže, co nejdále od břehu a přiblížit se tak k ukazujícím se rybám, takzvaně na dostřel. Hlavní chyba při tomto lovu začátečníků je, že podcení své schopnosti.
Raketou plnou krmení dokážou bez problémů házet daleko za sto metrovou hranici, ale nedokážou pak své montáže do těchto míst dohodit a to je veliký problém. Případně i při dlouhodobém krmení, kdy jsme u vody i několik dní a musíme dopravit do vody pár kilogramů krmení, není lehká práce a únava si pak vybírá svoji daň. Rozhodně je zapotřebí si toto uvědomit a radši své hody o deset, patnáct metrů zkrátit a vědět, že dokážeme do tohoto místa přesně a pravidelně i několik dní nahazovat nejen rakety s krmením, ale také své montáže. I v závislosti na změně počasí, kdy se může otočit vítr a své náhozy pak nejsme schopni dopravit přesně tam, kam bychom chtěli.
Ryba nestojí na místě a potravu pravidelně vyhledává. Pokud narazí na dně na potravu ve velikém množství a na jednou místě vrací se na toto místo pravidelně. Nemá zapotřebí odjíždět několik set metrů jinam, a pokud má na dně kvalitní krmení a naše montáže budou na dně nenápadné a krmící se ryby nebudou plašit, úspěch se brzy dostaví. Obecně jsem se přesvědčil, že tímto způsobem se chytají ty největší ryby. Někdo říká, že největší ryby jsou opatrné a berou daleko od zakrmeného místa. Já jsem se ale letos přesvědčil, že tomu tak není. Své největší úlovky z letošní sezony mám přímo z prostředku zakrmené plochy.
Velcí kapři jsou možná opatrní, ale nahromaděné krmení v jednom místě kapra asi láká a možnost, že narazí zrovna na tu vaší nastraženou kuličku, která leží mezi několika ostatními, je velice malá. Navíc kapr je zvědavý tvor, a pokud jeden kapr najede do hromady krmení a začne se živit, vytváří svým pohybem kal v zakrmeném místě a to ostatní kapry láká a začíná mezi nimi konkurenční boj o potravu, pak už je jen otázkou času, kdy narazí na vaši nastraženou kuličku a vy si vychutnáváte zasloužený výsledek v podobě krásného souboje a pěkné ryby ve svém podběráku.
Přeji mnoho krásných úlovků Lukáš Nedělka.