Kapři ze slepého ramene

Zpět na Praxe
7. 7. 2013 - Stejně tak jako já i spousta dalších rybářů přemýšlela v období zimních měsíců o nadcházející rybářské sezoně, vymýšlela svoje plány a tajně doufala v uskutečnění toho či jiného svého snu, kam se na ryby vydat, případně jakého úlovky by ten či onen „ kaprařský nadšenec“ chtěl dosáhnout. Ani já nejsem výjimkou. Během zimních večerů jsem pročetl spoustu kaprařských časopisů, znova a znova jsem si pročítal knihy anglických specialistů na lov kaprů, sledoval dění na rybářských serverech. V této mé úvaze se pokusím nastínit několik možností lovu v brzkých jarních měsících z pohledu, z kterého tento lov vnímám já, podělím se s Vámi o některé mé zkušenosti při lovu kaprů v tomto období.
Kapr z ramene

Stejně tak jako já i spousta dalších rybářů přemýšlela v období zimních měsíců o nadcházející rybářské sezoně, vymýšlela svoje plány a tajně doufala v uskutečnění toho či jiného svého snu, kam se na ryby vydat, případně jakého úlovky by ten či onen „ kaprařský nadšenec“ chtěl dosáhnout. Ani já nejsem výjimkou. Během zimních večerů jsem pročetl spoustu kaprařských časopisů, znova a znova jsem si pročítal knihy anglických specialistů na lov kaprů, sledoval dění na rybářských serverech. V této mé úvaze se pokusím nastínit několik možností lovu v brzkých jarních měsících z pohledu, z kterého tento lov vnímám já, podělím se s Vámi o některé mé zkušenosti při lovu kaprů v tomto období.

Výběr lokality

 Správným výběrem lokality můžete celý lov výrazně zefektivnit, v opačném případě se můžete dočkat toho, že si na kontakt s kaprem počkáte na další svoji výpravu. Dříve ustálené pravidlo, že kapři nepřijímají v zimních měsících potravu je již dávno vyvráceno, důkazem toho je mnoho krásných kaprů v kondici nachytaných v zimních nebo brzkých jarních měsících. Výběr místa pro jarní lov volím především podle toho, kde voda roztála nejdříve a dále ty, které nejméně ovlivňuje tající sněhová voda. Největším aspektem je teplota vody, kdy se tato v brzkém jaře pohybuje okolo 2 – 5 st. Celsia.

Při velkém průtoku je řeka pasé

Těsně po rozmrznutí jsou ryby ještě letargické. Proto jejich lov není lehký. Rybu musíme správně lokalizovat, to je jedna z nejdůležitějších věcí. Proto velice často navštěvuji vytipované revíry pro jarní lov hned po roztání ledu, kde se snažím z poznatků nabytých z předešlých sezon o zvyklostech ryb , jejich útočištích vytipovat to správné místo pro konkrétní lov. Lov v jarních měsících provádím zejména na slepých ramenech  Jižní Moravy a v neposlední řadě i na řekách samotných. Na slepých ramenech se zaměřují na místa, kde se voda nejrychleji ohřívá. Toto neplatí v případě řek v jarních měsících, kdy v korytech v jarních měsících bývá zvýšený průtok vody, který i za slunečných dnů vodu v řece neustále promíchává, tudíž najít místo z teplejší vodou je nereálné. Řeky nebo hluboké údolní nádrže sice nejsou pro jarní lovy zrovna ideální, přesto zejména na řekách dosahuji v jarních měsících velice dobrých výsledků a to zejména co se týká velikosti ulovených kaprů.

  Při lovu ve slepých ramenech se snažím hledat klidné mělčí příbřežní partie zarostlé trávou nebo rákosím, zlomy z mělké vody do hlubších partií,  které se dají označit za ideální místo, kde by se mohli na jaře zdržovat kapři.  Velmi dobrá místa jsou i v krytých zátokách ramen a místa, kde se co nejvíce a po nejdelší dobu opírají sluneční paprsky. Samozřejmě také počasí bude hrát hodně důležitou roli. Pokud budou slunné dny a mělčiny se začnou prohřívat, je velká pravděpodobnost, že je i kapři budou navštěvovat. Vůbec není na škodu vyrazit k vodě, i když je na části vody ještě led. Takovéto první návštěvy mohou být velmi úspěšné, neboť kapři se začínají rozjíždět a pátrají po prvních chutných soustech. Je jen na nás jak dokážeme využít znalost prostředí, znalost krmných návyků kaprů a další specifika dané vody.

Na ramenech vyhledávám dále místa s potopenými stromy a zaplavenými keři podél břehů, které jsou útočištěm ryb a tyto je velmi často vyhledávají. Rozdíl o proti letnímu nebo spíše podzimnímu lovu u vázek je v tom, že v jarních měsících se snažím své montáže umísťovat do blízkosti vázek, které jsou však v podstatně menší hloubce, než při podzimním lovu. Při umísťování svých montáží je však nutné zohledňovat velikost lovených kaprů, použité vybavení na jejich lov a z toho pak plynoucí vzdálenost umisťovaných montáží od vázek. Zde musím apelovat na všechny kapraře, aby tyto faktory při lovu zvážily a nesnažili se při „honbě“ za záběry umisťovat montáže  tzv. „ na krev“, tedy téměř do vázek samotných. Není nic horšího než pomalu umírající kapr „ oběšený“ ve vázce. Občas na internetových rybářských serverech čtu diskuze „kaprařů“ o tom, jak svoje montáže nahazují přímo do vázek, kde je samozřejmě počet záběrů nesrovnatelně větší než v jejich blízkém okolí, ale skóre 10 záběrů na jednoho až dva zdolané kapry je hrozné. Ale to už jsem odbočil k jinému tématu.

U vody je krásně
Ideální místo na velké kapry
Připraveno k nahození

Na ramenech své montáže s oblibou umísťuji až těsně podél břehů, ať již na straně, na které lovím nebo na protější. Většinou se mi osvědčilo nahazovat montáže podél břehu, na kterém lovím do boku minimálně 15 metrů od samotného místa lovu a to vzhledem k možnému hluku při lovu samotném. Ne vždy je však takovéto umístění montáží možné  a to vzhledem k velkému počtu lovících rybářů v jarních měsících nebo pro povahu daného revíru.

Při jarním lovu na řekách, kde je většinou zvýšený průtok vlivem tajícího sněhu vyhledávám místa podél břehu, zejména nejklidnější úseky řeky z větší hloubkou. Kapr vlivem jarního tání sněhu je v řekách v neustálém pohybu, kdy se většinou shromažďuje v klidnější úsecích řeky, kde mu nečiní takové potíže udržet se na požadovaném místě bez většího výdeje energie. Zde umisťuji své montáže tvz. „ pod nohy“, tedy tyto pokládám podél  břehu třeba i do vzdálenosti pouze 1 metr od břehu. Při tomto způsobu lovu je velice nutné zachovat na lovném místě absolutní klid a k prutům přistupovat co nejméně a s co největší opatrností, abych nerušil ostražité kapry pohybující se v mém lovném místě.

Nástrahy a návnady

Musím konstatovat, že opravdu hodně, někdy nekonečných diskusí se točí kolem nástrah a návnad. Při prvních jarních lovech se rozhodně nesnažím kapra nalákat na nějakou krmnou kampaň, ale spíše ho zaujmout atraktivní nástrahou doplněnou malým množstvím krmení, i když né vždy je toto dogma. Stává se mi, že jsou případy, kdy je zapotřebí krmit více, jindy zase málo. Nedržím se žádných měřítek nebo pravidel. Soustředím se především na reakci od ryb a své zkušenosti. Z nich se pak snažím vyjít, jestli je zapotřebí krmit hodně, nebo jen střídmě. Jestli mám dokrmit nebo ne, protože bych si tím vše pokazil. Někdy je opravdu těžké toto odhadnout.

Kapr z ramene

Jako nástrahu v jarních měsících používám převážně hotové boilies Rapid Champion -007+Robin red, nebo Rapid Excelent – s příchutí Cherry nebo Brusinka. Průměr boilie volím podle situace, většinou 18 mm, někdy toto okrajuji až na průměr 10 mm. Při menší aktivitě kaprů nastražuji pod háček pelety Rapid – s příchutí Cherry, případně Kapří guláš, vždy velikosti 16 mm, které dipuji v Aminoliquidu stejné příchutě. Pelety nebo boilie ještě  někdy kombinuji v sestavě tzv. „ na panáčka“ s plovoucím boiliem Rapid Pop-Up s příchutěmi Brusinka, Cherry. Dále používám tzv. „ obalovačku“ , kdy boilie obaluji tenkou vrstvou Obalovací pasty Rapid. Další možností jak účinně zvyšovat atraktivitu předkládané nástrahy, je  použití Gelového atraktoru Rapid, který na povrchu namočené nástrahy, obalené v tomto atraktoru vytvoří gelovou vrstvu. Tato se po nahození velmi pomalu rozpouští a vytváří chuťovou stopu.

Menší, ale potěšil
Pochoutky
Raptor Stealth

Jako návnadu používám drcené nebo půlené boilie sladkých příchutí Cherry a Brusinka v kombinaci s peletami Rapid velikostí 4 mm a 16 mm, které umisťuji do PVA punčochy Hexa, případně půlky boilies navlékám na PVA šnůrku. Lovné místo pak prohazuji střídmě půleným boiliem, případě peletami. Rovněž se mi osvědčilo při malé aktivitě kaprů použití kořeněného Method mixu Rapid, z kterého tvaruji koule o průměru tenisového míčku a s těmito pak prohazuji lovné místo.

Montáže

 Nejsem zastáncem „přetechnizovaných“ montáží, používám s úspěchem základní jednoduché montáže. Mezi mé nejoblíbenější montáže v jarním období patří kombinace šňůrky Stealth Skinline 15 lb v kombinaci s háčkem MTC Classic boilie velikosti 6,4 opatřeného vlasovým rovnátkem, který znesnadňuje kaprovi vyplivnout nasátou nástrahu. Při způsobu lovu v blízkosti vázek používám s úspěchem kombinaci šňůrky Abrasion Resistant 25 lb a háčku MTC Anti-Snag velikosti 6,4 opatřeného opět vlasovým rovnátkem.

PVA k nástraze
Moje zbraně
Bižuterka

Ještě se vrátím ke koncové montáži. Velmi dobrou zkušenost mám se šňůrkami s olověným jádrem, kdy používám zhruba 60 – 90 cm dlouhé nástavce, na které pak napojuji kmenový vlasec. Celá montáž pak pěkně splývá na dně a  je pro kapra mnohem méně zpozorovatelná. Zátěž používám nejraději boční s obratlíkem. Velikost zátěže volím podle toho, na jakou vzdálenost nahazuji, jaká je síla proudu a také zdali chytám s pevným nebo průběžným systémem. Osobně více preferuji pevnou montáž s fixovanou zátěží minimálně 70 g. Často se setkávám s hořekováním rybářů, kteří si stěžují, že často vyhakují ryby, v horším případě rybu při záběru ani neseknou. Většinou se od nich dozvím, že používají lehké pevné montáže, okolo 30 – 40 g. Takové montáže jsou velice špatně funkční a při nadzvednutí olůvka kaprem nemůže dojít k efektivnímu zaseknutí háčku. V takovém případě je vhodnější použít průběžnou montáž, aktivně sledovat své signalizátory záběru a na záběr neprodleně reagovat zásekem. Návazce používám na jaře spíš kratší, mezi 10 – 20 cm.

Tak tedy, jaro je tady a já přeji všem sportovním rybářům klid, pohodu a bohaté úlovky. Snažme se chovat k uloveným rybám tak, aby tato vzájemná setkání nebyla ta definitivně poslední.

Hanák Radim

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.