Za jarními kapry s Pepou a Davidem

Zpět na Praxe
5. 5. 2014 - Letošní zima byla k nám rybářům mimořádně nakloněna a v podstatě od začátku roku se na internetu na nejrůznějších stránkách začaly objevovat pěkné úlovky, což se asi jen tak opakovat nebude. Podstatné ale bylo a je to, že jsme neměli tak dlouhý „ absťák“ jako v předchozích letech. Sezonu jsme s parťákem zahájili několika krátkými vycházkami a první delší, téměř třídenní výpravu, jsme si skvěle užili už koncem března.
dsc_1897.jpg

Letošní zima byla k nám rybářům mimořádně nakloněna a v podstatě od začátku roku se na internetu na nejrůznějších stránkách začaly objevovat pěkné úlovky, což se asi jen tak opakovat nebude. Podstatné ale bylo a je to, že jsme neměli tak dlouhý „ absťák“ jako v předchozích letech. Sezonu jsme s parťákem zahájili několika krátkými vycházkami a první delší, téměř třídenní výpravu, jsme si skvěle užili už koncem března.

Po loňském fiasku začátkem dubna, kdy jsme na třídenní výpravě, kterou jsme otvírali naši rybářskou sezonu, byli svědky toho, jak se nám přes noc změnila vodní hladina na zimní stadion, jsme letos plánovali s větším respektem. Bohužel své výpravy musíme vzhledem k zaměstnání plánovat více než měsíc předem a to se těžko odhaduje, jak bude.. Takže jsme se na Skaličku vrátili po roce a pár dnech, v polovině dubna, vyřídit si nevyřízené účty... Počasí si s námi opět trošku zahrálo – v týdnu před odjezdem bylo krásně slunečno, jarní idylka a já už pomalu přemýšlel, jestli si přibalit do tašky s oblečením i kraťasy. Nakonec jsem je nebral, naopak jsem tak nějak pro jistotu přibral ještě jednu bundu navíc.. Předpověď slibovala ochlazení, dokonce od 600m nadmořské výšky sněžení. Průběh počasí nakonec ukázal, že počítat se musí se vším a já byl rád, že jsem si ji vzal.. V průběhu chytání jsme zažili snad vše, co se zažít dalo. Od sluníčka, přes zataženou oblohu, déšť, kroupy až po pěkně studený severák, který nás doprovázel takřka celou dobu. Pěkně se udělalo až těsně před odjezdem, to asi aby se nám líp balilo a odjíždělo od vody. Bohužel, jak říká jeden můj kamarád, ryby nás bohužel ( zatím) neživí, tak se musíme přizpůsobit a poprat se s podmínkami, které máme. Lepší strávit tři dny u vody, byť s vyhlídkou změny počasí, než zůstat doma sedět v obýváku..

K chytání jsme si zvolili mělčí, resp. nejmělčí část přehrady, pro ty co to tam znají, chytali jsme u ostrova. Jak jsem už zmiňoval, předpověď počasí nám do karet moc nehrála, ale už jsme nechtěli nic měnit a byli jsme zvědaví, jak se bude dařit.. K vodě jsme přijeli brzy ráno a práce s vybalováním a přípravou zázemí nám šla pěkně od ruky. Po krátké teamové poradě si parťák Pepa zvolil místo po mé levici s tím, že bude prochytávat okolí protějšího břehu. Na mě tedy zůstal prostor zčásti před ostrovem a pak vpravo a za ostrovem. Hned po příjezdu jsem si všiml, že v mém prostoru jsou u protějšího břehu ve vodě dva stromy, takže první místo, kam budu umisťovat své montáže, bylo jasné. Protože jsem měl v plánu prochytávat i prostor za ostrovem, měli jsme s sebou k dispozici člun. Takže jeden prut jsem pomocí vidličky umístěné na pařezu „ vytáhl“ mezi ony potopené stromy, druhým jsem prochytával prostor kolem břehu vpravo a třetí, levý prut, jsem nahazoval do blízkosti ostrova.

dsc_1882.jpg
dsc_1897.jpg

Co se nástrah týče, tak jsme měli k dispozici téměř celou řadu boilies Rapid a mohli tak případně zkoušet, co bude na zdejší kapry platit a případně porovnat výsledky jednotlivých příchutí. Pepa nastražil od počátku boilies z řady Easy Catch a první zdolaný kapr  přišel jemu na česnek chilli v podobě šupíka kolem 60cm.. Mně první záběr na panáčka z Devil Squid trošku překvapil, nečekal jsem ho tak brzy a tak soupeř využil mé chvilkové nepozornosti a montáže se zbavil ve větvích stromu. Tomuto místu jsem se rozhodl dát ještě jednu šanci s tím, že pokud se ani druhý záběr nepodaří zužitkovat, montáže budu umisťovat do větší vzdálenosti od spadlých stromů.  Snad z pověrčivosti jsem změnil nástrahu a tentokrát pod háček umístil dvě kuličky cherry o které vím, že tady skvěle funguje a do širšího okolí rozhodil asi 15 volných kuliček téže příchutě. Další záběr mne zastihl již v plné koncentraci a tak současně s přiseknutím utahuji cívku navijáku a stihnu ještě udělat pár kroků vzad a pokusit se tak kapra otočit od větví. Naštěstí se to hned zkraje daří a můžeme do člunu a na vodu. Určitě se najde někdo, kdo se bude divit, že i na této vodě jsme použili člun, ale bylo to nezbytné, protože valná většina kaprů měla eminentní snahu po záseku zamířit buď do větví a nebo za ostrov, takže zdolávání ze břehu by vedlo v lepším případě k vyřezávání ryb a nebo k trhání montáží.. Nechtěl jsem ani jedno.. Ale vraťme se k onomu záběru. Opět (pokolikáté už) jsem byl rád, že jsem si pořídil 2,5lb proutky. Brzda navijáku utažená téměř „ na krev“ a prut pracoval v plné parabole. Háček naštěstí seděl tak jak měl a neuvolnil se po celou dobu souboje. Protivník pod hladinou naprosto přesně a neomylně věděl, kam má směřovat a bylo jen na mě, jestli se mi podaří udržet jej od překážek.. Zažil jsem tak asi dosud nejtvrdší souboj, zdolávání trvalo snad 15minut a výsledkem byl nádherný, nepoškozený  šupináč, který v posledním výpadu vletěl do podběráku jak náklaďák do zdi:). Při pohledu do podběráku jsem se musel začít smát a navíc parťák to docela trefně okomentoval slovy, že jsem ho zase p….l. Tomuto krasavci jsme naměřili rovných 100cm a váha po odečtení vážící tašky ukázala 16,40kg. „ Paráda, začátek výpravy jak má být a hned takový krasavec“, říkám si v duchu a s úsměvem na rtu zvedám úlovek k pořízení několika fotek. Netrvá dlouho a kapra pouštím zpět. Stihnu ještě poškádlit Pepu, když prohlašuji „ pošli většího“.. Z prvního dne jsem se dostal nad 10kg ještě  pěkným lyscem o délce 82cm, toho si připsal panáček Devil Squid v největším krupobití.. Pepčovi první den fungoval jak ananas, tak kapří guláš i česnek chilli, když se prochytával postupně od menších ryb k sedmdesátce na kapří guláš. Za první den se na břeh podívalo 14 kaprů, což vzhledem k počasí byl výsledek, který nás velmi mile překvapil.

dsc_1876.jpg

Během druhého dne foukal silný a studený vítr, ale na záběrech se to příliš neprojevilo, ty přicházely ve zhruba hodinových intervalech. Parťák se snažil vyselektovat větší rybu, což se mu nakonec navečer i povedlo, když na kombinaci kuličkových pelet 23mm v příchuti cherry a oliheň zdolal nízkého šupináče 83cm při váze 9,4kg.  Já si na svůj účet připsal taktéž šupináče 83cm těsně pod 10kg na stejnou kombinaci kuličkových pelet  a krátce po setmění se z odpočinutého místa od stromů ozval šupináč 91cm o váze 14,20kg na kombinaci boilies cherry a devil squid. Druhý den jsme na břeh dostali celkem 12kaprů a několik cejnů, kteří si s boilies pod háčkem „ hráli“ tak dlouho, až ho omleli do průměru cca 10-12mm..

dsc_1913.jpg

Třetí den jsem zřejmě svůj díl rybářského štěstí vyčerpal a udělal jsem pouze jediný záběr, šupináče 85cm těsně pod 10kg. Pepa měl záběrů na řadu Easy Catch znatelně více, přičemž o tři pěkné ryby bohužel přišel a největší jím zdolaný kapr měl 75cm. Domnívám se, že větší počet záběrů, kterých docílil Pepa chytající na Easy Catch byl způsoben jeho větší atraktivitou, dříve pracovalo ve vodě, ale na druhou stranu díky této větší atraktivitě nevydrželo na dně ležet do doby, než se k němu dostala velká ryba. Jediným řešením v těchto situacích je smršťovací fólie, která alespoň částečně boilie před ataky bílé ryby ochrání.  Alespoň tomu tak bylo tentokrát, v danou dobu na daném místě. Uvidíme, jak bude vzájemné skóre vypadat příště.

dsc_1928.jpg
dsc_1932.jpg
dsc_1935.jpg

dsc_1924.jpg

Čas vyměřený na tuto výpravu bohužel běžel rychlostí keňského běžce a tak jsme ač neradi, museli sbalit a vrátit se do šedi všedních dní.. Někdo více a někdo méně s výsledky spokojen, ale tak to chodí. Každopádně jsme si oba výpravu maximálně užili, odpočinuli si v přírodě, u vody a už během cesty k domovům jsme spřádali základy plánů na další, tentokrát už týdenní výpravu, o jejímž průběhu budeme samozřejmě informovat v dalším článku.

Závěrem si neodpustím jednu připomínku k ostatním rybářům a jejich montážím – velmi prosím, pokud používáte pletenou šňůru jako kmenový návin na navijáku, používejte na posledních pár metrů buď silnější monofil nebo šňůru s olověným jádrem alespoň metr nad zátěží. Ačkoliv se o tom lze dočíst v dnešní době jak v rybářských časopisech, tak na internetu, stále se najdou tací, ke kterým buď tato informace nedošla nebo ji záměrně ignorují a dochází tak k zbytečnému poranění ryb,ke kterým bychom měli mít jako rybáři nějaký vztah a vracet je do jejich rodného živlu pokud možno nepoškozené zpět..

Všem slušným rybářům  přeji spoustu krásných chvil u vody a krásné úlovky!

Za Mivardi team David DejvL Lužný

dsc_2044.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.