Podzim. Nejlepší období celého roku, kdy se snažím u vody trávit veškerý volný čas, co jen mohu. Kapři jsou velice aktivní a se začínajícím ochlazením sbírají více potravy, aby si udělali dostatečné množství zásob na zimu. Každý rok je to samozřejmě jiné, ale jsou podobné roky, kdy se dají ryby nachytat ve stejném období na stejných místech. Je to vždy o znalostech daného revíru a o zkušenostech každého lovce.
Opět, jako v jakékoli roční období, bude rozhodovat výběr lokality a lovného místa, což je základ každého úspěšného lovu. Zaměřil bych se v tomto článku opětovně na dva rozdílné typy vod a to řeku a stojaté lokality. Začal bych asi na řece…
Řeka
V podzimním období se velice rád soustřeďuji na místa, která jsou v těsné blízkosti nad jezem a nachází se zde větší množství vázek, ve kterých se kapři cítí bezpečně, a taková místa vyhledávají velice rádi. Samozřejmě pokud se pro lov kaprů na takovém místě rozhodnu, musím přizpůsobit celkovou výbavu tak, abych co možná nejvíc eliminoval ztrátu ryb. Vesměs jako kmenový vlasec používám SHOCK SHX v průměru 0,45 mm, který vím, že obstojí. Většinou z totožného materiálu vážu i návazce. Háček typu M-Point AS velikosti pět je na místě z hlediska toho, že je třeba rybu kolikrát podržet a háčky menší velikosti nejsou úplně ideálním řešením. Důležitou věcí je dokonalá sondáž místa, hlavně co se zmiňovaných vázek týče a dostatečná vzdálenost montáže od nich. Rozmístění prutů při lovu na řece je také zásadní věcí, nad kterou je třeba zapřemýšlet. Kapři většinou najíždějí z jednoho směru a často se může stát, že si pruty mezi sebou konkurují a jeden bývá neproduktivní. Na každém místě můžou ryby najíždět jinak, ale většinou budou záběry chodit ze spodního prutu po proudu řeky. Proto pokud to situace dovolí, snažím se chytat oba pruty tak, že je umístím na stejně dobrá a produktivní místa.
Často se stává, že na místě kde chytám, dvě stejně dobrá místa nejsou a pak je na místě popřemýšlet nad strategií krmení. Pokud předpokládám, že krmící se ryby se budou pohybovat proti proudu, pruty rozmístím tak, že spodní prut mám umístěný pod břehem, kde začínám s krmným místem. Druhým prutem prochytávám konec krmného místa, popřípadě ho směřuji nad něj do části bez krmení. Takový prut zpravidla přináší ty nejlepší ryby. Jedním z dalších zajímavých míst k lovu bude určitě taková část řeky, kde se vyskytují mostní pilíře, popřípadě různé soutoky řek nebo vtoky do různých tůní. Zejména mosty bývají velice zajímavé a okolo pilířů kapři často vyhledávají přirozenou potravu, a pokud se takové místo nachází v dostatečné vzdálenosti od jezu, dají se zde kapři na podzim poměrně často nachytat. Pokud se rozhodnu pro takové místo, je určitě na místě dokonalé zmapování dna a hloubky. To většinou provádím tak, že si místo jednoduše proházím prutem a během pár minut si dokážu udělat obrázek o tvrdosti a struktuře dna na daném místě. Vždy se pak snažím svoje montáže umisťovat do té největší hloubky, která je v dané části k dispozici. Zpravidla ty největší ryby se mi dlouhodobě daří lovit právě z hlubších partií řeky. Další část, která může být velice produktivní, jsou soutoky s různými slepými rameny nebo tůněmi. Ryby zde kolikrát vyhledávají klidnější vodu při vyšším průtoku a několikrát jsem na takovém místě zažil velice dobrý lov. Když vsázím na takové místo, snažím se zpravidla pruty nahazovat do míst, které si myslím, že by mohly být na kapřích cestách do stojaté vody. Někdy to může být v příbřežních partiích, jindy zase v korytě, kudy ryby budou vjíždět. Je třeba se pokaždé soustředit na obě místa. To by bylo asi z říčního lovu vše a přesunul bych se tedy na stojaté lokality.
Stojaté lokality
V podzimním čase velice rád navštěvuji pískovny, které bývají na lov velkých ryb top. Dobré je čerpat ze zkušeností a poznatků, které jsem nasbíral při vycházkách na danou lokalitu v předešlých letech a od toho se částečně odrazit. Zpravidla se snažím lovit v částech, kde se pod vodou nachází terénní nerovnosti. Pokud jsem s výběrem místa spokojený, a na dně se nachází právě to, co hledám, své montáže nahazuji za lavice do větší hloubky, kde se kapři rádi zdržují. Převážně se snažím chytat na měkčím dně, kde předpokládám výskyt těch největších. Co se týče montáží, tak pokud to situace dovolí, rád používám návazce z fluorocarbonu s menším háčkem většinou velikosti osm. Jako návnady mi skoro vždy dobře poslouží boilie v průměrech 24 mm a jako samotné nástrahy poté boilie totožné příchuti, které se snažím odlišit nějakými pop up v jiných příchutích.
Co se týče volného krmení, pak boilie typu B17 a Devil Squid jsou moje volby právě pro podzimní čas. Jako pop up většinou používám Reflex pop up česnek, které se mi velice osvědčilo, a to v průběhu celého roku. Pokud jsou ryby aktivní a záběrů mám dostatek, většinou si vystačím s takto zvolenou strategií lovu. Pokud se mi však reakce ze strany kaprů zdá špatná, potom je nasnadě zapřemýšlet a ryby se pokusit nachytat trochu jinak. V takovém případě přichází na řadu lov na pop up. Nejoblíbenější nástraha při takové prezentaci je pro mě jednoznačně Pop up Reflex Devil Squid, které mám zalité esencí stejné příchuti. Většinou začínám lovit okolo tří centimetrů nade dnem a podle reakce kaprů výšku nástrahy posouvám. Jako krmení používám pouze PVA punčochu se čtyř milimetrovými peletami Spiced Protein. Takto prezentovaná nástraha mi většinou nějaký ten záběr přinese, i když se rybám zkrátka nechce. Takový způsob prezentace ale používám pouze v krajním případě, kdy ryby o nástrahy opravdu nejeví zájem. Nejraději chytám ze dna na větší nástrahy a vsázím na to, že o mojí prezentaci budou jevit zájem ty největší ryby.
Kolikrát je to velice složité a stojí to opravdu mnoho času, než se člověk dočká toho pravého vysněného kapra. Může to trvat dny nebo i týdny, záleží na výběru správné lokality a dalších a dalších věcí. Ale pokud rybář správně vyhodnotí pár zásadních věcí, o kterých jsem se ve všech čtyřech článcích zmínil, myslím, že si šance na dobrý lov zvyšuje.
Tak to bude ode mě asi tak vše, co jsem chtěl závěrem říct. Přeji všem hodně rybářského zdaru a samozřejmě i trochu toho štěstí, bez kterého se samozřejmě při kaprolovu nikdo z nás neobejde. Budu se těšit u vody nebo prostřednictvím nějakého dalšího článku.
S pozdravem Honza Prchlík