Jaro. Jednoznačně nejlepší část rybářské sezony, kdy se mi každoročně daří lovit ty nejlepší ryby za celý rok. Kapři začínají být aktivní, s blížícím se třením sbírají více potravy a snaží se doplnit co největší množství energie. Zejména když se ryby více rozjedou a začnou se pohybovat po větší části lokality, začíná ten správný čas na ulovení těch největších z nich.
Pokud lovím kapry ještě v brzkém jaru, snažím se prochytávat místa, kde se mělčí části střídají s hlubšími. Taková místa bývají v tomto období ta nejlepší. Samozřejmě v takovém období sázím na jemnější 15 lbs šňůrky a fluorocarbon v co nejtenčím možném průměru. Jako nástrahy do chladnější vody používám s oblibou kuličkové pelety doplněné o Reflex pop up a Reflex pop up samostatně. Pár poměrně slušných ryb se mi brzy z jara podařilo ulovit na již zmiňované nástrahy s příchutí Devil Squid. Nejčastěji své nástrahy doplním o PVA punčochu, do které používám 4 mm Turbo pelety spolu s peletami Spiced Protein stejného průměru. To vše ještě zalívám Liquil Food Krill.
S postupem času se většinou přesouvám do příbřežních partií, kde většinou lovím v částech, kde se vyskytují nějaké vodní rostliny popřípadě vázky. Stulíková pole zpravidla bývají jedním z nejlepších jarních míst, ať se jedná o lokalitu stojatou nebo řeku. V obou případech největší procento jarních kaprů mám z právě takových míst. Zejména měkčí dno v takových částech bývá nejproduktivnější a nachází se v něm velké množství kapří potravy. Pokud prochytávám taková místa, kladu velký důraz na co nejodolnější možnou sestavu, abych co nejvíc eliminoval možné utržení ryby. Není výjimkou, že použiji kmenový vlasec o průměru 0,45-0,50 mm s tím, že si šance na úspěšné zdolání ryby zvětšuji. Ztužená šňůrka 25 lbs je určitě na místě a často jí nechávám ztuženou i včetně vlasu. Velikost mnou používaného háčku je většinou č. 8. Jsou ale i situace, kdy sáhnu po háčku větší velikosti, zejména pokud je třeba se do ryby více opřít. V takovém případě použiji i háček velikosti čtyři.
S postupným ohřívání vody upouštím od PVA punčoch, které nahrazuji PVA páskou a na které mám vždy jednu, maximálně dvě kuličky boilies. PVA používám na montáž v průběhu celého roku už jen z hlediska minimalizování možného zamotání montáže při náhozu. Se zvyšující se aktivitou ryb postupně přecházím na větší a selektivnější nástrahy. Většinou používám boilie neutrálně vyvážené nebo na panáčka, kdy těžké boilie má většinou průměr 24 mm. Příchutě Rapid B17, Crazy Liver a Devil Squid si u mě našly místo a dosáhl jsem s nimi poměrně slušných výsledků. Volné krmení většinou používám v kombinaci 16 mm Turbo pelet a mixu boilie o průměru 16 a 24 mm. Množství použitého krmení se odvíjí od aktivity kaprů, ale většinou si vystačím se 2 kg boilie na kratší vycházku. Jsou ale i situace, zejména na řece, kdy i 5 kg krmení není dostačující a je třeba použít návnad daleko víc. To bývá většinou v části těsně před třením a po něm. To je také čas, kdy berou ty největší ryby z celého roku. A pokud se držím věcí, které jsem výše popsal většinou, každoročně se mi pár těch větších ryb v jarním období ulovit podaří.
Přeji vám všem hodně zdaru u vody v nejkrásnějším období roku a příště se rozepíši o daleko méně oblíbené části rybářské sezony pro lov trofejních ryb a tím je léto.
Jan Prchlík