CarpTeam Ani Ťuk - První letošní několikadenní výprava

Zpět na Praxe
30. 5. 2018 - Počasí se nám konečně umoudřilo a tak jsme se konečně mohli s kamarádem Michalem a našimi drahými polovičkami vydat na několikadenní vycházku k vodě. Tentokrát jsme si vybrali náročnou vodu, soukromý rybník Katlov. Ihned po příjezdu nás přivítal „jemný deštík“ (čti: déšť jako prase), takže naložení věcí do člunu, odvoz na místo, vyložení věcí a postavení „tábora“ bylo opravdu záživné. Už abychom měli pruty ve vodě, vrtalo nám všem v hlavě.
anituk_cl1805_5_a.jpg

Počasí se nám konečně umoudřilo a tak jsme se konečně mohli s kamarádem Michalem a našimi drahými polovičkami vydat na několikadenní vycházku k vodě. Tentokrát jsme si vybrali náročnou vodu, soukromý rybník Katlov. Ihned po příjezdu nás přivítal „jemný deštík“ (čti: déšť jako prase), takže naložení věcí do člunu, odvoz na místo, vyložení věcí a postavení „tábora“ bylo opravdu záživné. Už abychom měli pruty ve vodě, vrtalo nám všem v hlavě.

Nicméně přípravy byly na samém začátku - nasednout do člunu, zmapovat si část rybníka a hlavně zakrmit. Hledali jsme co největší hloubky, protože bylo těsně před třením, a tak jsme doufali, že ty největší kapři se budou schovávat ve větších hloubkách. Krmíme tedy na hloubkách od 1,9 do 2,3 metru. Krmná směs se skládala hlavně z kukuřice, řepky, konopného semínka a Mivardi V1 Kapr Extra. Toto krmení používám hlavně z důvodu, že obsahuje vetší kousky a kvůli červené barvě, která dělá okolo krmného místa zajímavý barevný oblak. Místa jsme si označili tyčovými bójkami a kolem každé naházeli cca 1 kg vnadícího boilies Rapid – které obsahuje více masových druhů.

anituk_cl1805_1.jpg
anituk_cl1805_2.jpg
anituk_cl1805_12.jpg

Jelikož jsem se letos rozhodl, že se zaměřím jen na pár příchutí boilies, hlavně tedy na masové a rybí příchutě (zkráceně: čím víc smrdí, tím líp), nemohl jsem si s sebou vzít nic jiného než známého Vyzutého Tondu ve velikostech 18 mm, 24 mm a „plovky" 14 mm a 18 mm, také nemohl chybět amino liquid v té samé „vůni" a obalovací pasta. Na dva pruty tedy vždy používám kombinaci boilies 24 mm a 18 mm plovku nebo 18 mm a 14 mm plovku, pravidelně do obalovací pasty zabalím jen plovku (nevím proč, ale dělám to tak). Na poslední třetí prut dám, kdyby náhodou, sladkou anglickou jahodu (18 mm a 14 mm plovku). Tomu na začátku moc nadějí nedávám, v minulosti jsem tu na sladké boilies moc záběrů neměl. Ke každé kombinaci boilies a pop up vždy přidám i malou PVA punčošku s peletkami Rapid Red Halibut 4 mm, drcenými boilies té samé příchutě a namočené do liquidu.

anituk_cl1805_3.jpg
anituk_cl1805_13.jpg
anituk_cl1805_4.jpg

Kamarád Michal zkouší chytat na kombinaci 24 mm a 18 mm potápivého boilies vyzutého Tondy na jednom prutu a na dvou dalších zkouší své osvědčené boilies z jiných výprav s příchutí brusinky.

Prvních dvanáct hodin jsme bez záběru, a tak ráno v 5:00 hodin vstáváme a po kávě vymýšlíme co dál. Rozhodujeme se jemně dokrmit naše místa a cca 10 minut po návratu se mi rozjel pravý prut. Jízda neskutečná, zvedám prut a jedeme s Michalem pro našeho prvního, snad velkého kapra. Při zdolávání je již zřejmé, že se bude jednat o kapra o váze cca 10 kg, jenže jak se přiblíží k lodi, začne bojovat a já si říkám, jestli to není náhodou amur, kterých je tu na rybníce taky spousta. Tak ne, v podběráku už nám leží krásný šupináč a my jedeme na břeh. Váha necelých 13 kg. Velká radost, zabral na boilies o průměru 24 mm s plovkou 18 mm, takže tuhle kombinaci zavážím znovu.

Po ranním kapříkovi bohužel za celý den přišli pouze dva líni na sladké boilies, a tak jsme se začali pomalu připravovat na noc, převezli jsme všechny pruty, opět trošku zakrmili, a nezbývalo nám nic jiného než opět čekat.

anituk_cl1805_16.jpg
anituk_cl1805_11.jpg
anituk_cl1805_15.jpg

Asi tři hodiny po převezení prutů se mi ozval opět pravý prut, bereme ho a pádíme na vodu. Ten už podle bojovnosti při zdolávání vypadá o něco líp než ten předchozí. Po krátkém boji ho máme v podběráku a jedeme na břeh. Probíhají první fotografie a já tuším, že tímto kaprem bych mohl letos překonat poprvé 15 kg hranici. Bohužel váha sice ukázala 15,90 kg, jenže jsme zapomněli nastavit váhu a odečíst vážící sak. No nevadí, 14,70 kg taky dobrý!!! Jen tak pro zajímavost, v bezvýznamném závodě s Michalem vedu 27,30 kg proti 0 kg.

Michal se ale nevzdává, věří svým nástrahám, a to se mu vyplácí. Ve dvě ráno se mu rozjel prostřední prut (brusinka), a jeli jsme zdolávat. Kapr je na břehu, váha ukazuje 12,90 kg. Sice dobrý výsledek, jenže Michal si sem přijel zvednout osobáček (17,90 kg) a tak byl mírně zklamaný. Kapřík to byl ale krásný.

A je to tady!! Je další den brzy po poledni a Michalovi se rozjel levý prut. Ještě jsme ani nedojedli oběd a razíme na vodu. Tenhle s osobákem Michala určitě nehne, velikostně je podobný tomu z dnešní noci. (Já jsem rád, nejspíš nepřijdu o prvenství v našem bezvýznamném závodě). Pár fotek a kapr jde na váhu, zase 12,90 kg – skóre je prozatím 27,30 kg proti 25,80 kg v můj prospěch.

Třetí den nám pomalu končí a máme před sebou předposlední noc. Já převážím dva pruty, jeden se sladkou anglickou jahodou dávám do mělčí vody a druhý dál od zakrmeného místa (cca 15 metrů). Michal převáží dva pruty, kde má svou oblíbenou brusinku a dává je také na mělčinu. Čeká na amura. Já si do kýblu s vodou z rybníka dávám 1 kg boilies 24 mm a 1 kg boilies 18 mm a nechám máčet do zítřejšího odpoledne. V noci moje pruty ani nepíply.

Ale... Ve 3 ráno se rozjel Michalovi prut, který měl na hloubce, kde měl dvě 24 mm koule Vyzutého Tondy. Jízda taková rozvážná, krátké potažení, pak padák a pak se to teprve rozjelo. Nasedáme do loďky a jedeme na vodu. Tentokrát to vypadá, že to bude něco většího! Michal se loučí s přítelkyní na mole se slovy „jedu si pro osobáček". Zdoláváme asi 25 minut, vůbec se mu nechce z vody. Nakonec ho do podběráku dostáváme a už při zvednutí z vody do člunu je jasné, že to bude kapr okolo 20 kg!! Se zdviženýma rukama přijíždíme na břeh. Zjišťujeme, že máme vybitý foťák (Murphyho zákony prostě fungují), takže fotíme telefonem, tohle musíme prostě zdokumentovat. „Kapřík" jde na váhu............ 21,6 kg!!!! Nový Michalův osobáček je na světě!!

anituk_cl1805_14.jpg
anituk_cl1805_17_a.jpg
anituk_cl1805_6.jpg

Obě šťastné koule, teď už o průměru tak 19 mm, opět namočí do liquidu a jedeme zavést na stejné místo. Cítíme, že z toho místa by to ještě mohlo jít!! Předběžné info o bezvýznamném závodu – Já 27,30, Michal 47,4 kg.

Bohužel, všichni jsme v klidu mohli spát až do rána, žádný z prutů se nám už nerozjel.
V poklidu snídáme, vyprávíme si o minulých dnech a přemýšlíme co vymyslet na poslední den a noc. Do odpoledne do 18:00 hodin jsme vytáhli opět jen pár línů, a tak jsme začali svoje pruty dávat dál od zakrmených míst. Já si přikrmím své dvě místa namočenými boilies a přihodím trošku řepky. Michal smíchal vnadící boilies s peletkami 4 mm Red Halibut a zalil liquidem Vyzutého Tondy.

Pruty jsou na poslední noc zavezeny a teď nám zbývá už jen čekat. Poslední den se dost výrazně ochladilo (15 stupňů), v noci má být ještě chladněji a otočil se vítr, to by mohlo být dobré znamení! Věříme v úspěšnou poslední noc.

Je těsně před půlnocí, ještě jsem nestihl pořádně zabrat a rozjel se můj prostřední prut (24 mm + 18 mm pop up Tonda). Tohle zdolání bylo rychlý, ani ne po 10 minutách je kapr na břehu. Kapřík 8 kg ošetřen dezinfekcí je puštěn zpět do revíru. Podle šrámů na tlamě je evidentní, že byl v minulých dnech minimálně jednou chycen.

anituk_cl1805_10_a.png
anituk_cl1805_7.jpg
anituk_cl1805_8.jpg

Plovku obaluji pastou, přidávám PVA a jedu rychle zavést prut a čekám na další záběr. Po hodině čekání usínám a bohužel všichni vstáváme až ráno mezi 7:00 – 8:00 hodin. Jsme docela zklamaní, věřili jsme v lepší noc. Nevadí, balíme pomalu věci a chystáme se k odjezdu.

A jak to tak někdy bývá, když už je člověk na odchodu, rozjel se mi pravý prut. Výsledek, krásný šupík 11,20 kg, s tím musím do vody! To je správné zakončení výpravy jak má být!!!

PS: A výsledek závodu? Koho by to zajímalo, vždyť to byl jen malý bezvýznamný závod mezi kamarády!!! (Já 46,5 kg – Michal 47,4 kg)

Pro Mivardi CarpTeam Ani Ťuk

anituk_cl1805_5_a.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.