Není to tak dlouho, co mi přišla zpráva od mého kamaráda Drahoše, jestli bych se nechtěl zúčastnit takového menšího srazu s kamarády na Tovačovském jezeře. Samozřejmě neváhám ani minutu a s takovým menším srazem ihned souhlasím. Přichází řada na balení, jelikož jsem na Tovačově už hodně dlouho nebyl, naposledy snad před 5ti roky, tak ani nevím co si sebou pořádně mám nabalit.
Beru si svojí oblíbené boilie Rapid Oliheň a Sea plus vnadící mix boilie a pelet přelitý Aminoliquidem Sea. Auto už mám zaplněné po střechu a nezbývá nic jiného než vyrazit. Cesta ubíhala vcelku rychle až do chvíle, kdy jsem cca 50km před tovarovém zůstal stát v kopci a nemohl jsem nastartovat a pokračovat v jízdě. Říkám si co teď. Zkusím zavolat Davidovi a Pepovi, ti už týden chytají, že by se pro mě jeden z nich otočil, ale nenapadlo mě, že už měli tradici, takže nemohou řídit. Nevadí vyzkoušíme Drahoše , ale ten byl bohužel úplně jinde než já. Nakonec volám do servisu a asi tak po hodině a půl pro mě přijíždí chlápek, který mě odtáhl a vyměnil mi AC pumpu a já mohl pokračovat v jízdě dál.
Asi o hodinu později celý natěšený přijíždím k Tovačovskému jezeru a hledám kluky, kde sedí. Po příjezdu na místo se seznamuji s Davidem a Pepou, s kterými jsem se doposud osobně neznal. Po chvíli seznamování přichází řada na rozdělání věcí přípravu montáží a krmení. Jelikož nám Drahoš domluvil, že půjčí od kamaráda karavan mám o práci míň. A hlavně při tomto větrném a občas deštivém počasí je karavan s topením a s televizí naprostá bomba.
Chytám si montáže a udice. Návazce připravuji zhruba 50cm dlouhé s ostrým háčkem Gripper velikosti 6 a nastražuji mou oblíbenou Oliheň na panáčka s ananasem a celé to obaluji do nové R-FACTOR Olihňové pasty, která na nástraze bez problému vydrží podle podmínek i 10hodin. Do PVA si připravuji svůj oblíbený mix peletek přelitý aminoliquidem sea. Beru první prut a vyrážím na člun. Ze začátku jsem velmi překvapen, jak je zde čisté dno bez trav a bez řas, když si zavzpomínám, jak jsem kdysi dávno seděl na druhé straně, kde byl problém najít čisté oko, tak to byla hrůza. Zde je nádherně čisto, takže mi jen stačí vybrat nějakou pěknou hranu nebo zlom, kde se mi to bude líbit a tam pokládám montáž.
Kluci nalevo zkouší spíše menší hloubky než mám v plánu já. Jeden prut pokládám na zhruba 12,5metrů mezi pěkný zlom, přikrmuji k tomuto místu zhruba 2 kg boiliesu a pelet. Vracím se zpět umisťuji prut do vidliček věším swinger a dávám backlead. Má to zde velikou výhodu, když někdo z nás vyrazí na člun, tak nemusí mít obavy, že najede do silonů, protože díky zadnímu olovu mám vlasec u dna a tím pádem jsem v naprostém klidu. Vyjíždím vyvést druhý prut ten pokládám do hloubky 11,2 m a přikrmuji stejnou dávku krmení jako u předešlého prutu.
Po docela náročném a hektickém dnu, který se bohužel zkomplikoval mojí cestou usedáme s kamarády do svých pohodlných křesílek, popíjíme vynikající burčák, který nám dovezl Drahoš na ochutnávku a klábosíme až do noci. Kolem půlnoci začíná pršet, tak všichni uleháme do našich postelí a těšíme se na ráno. Ale kolem 3tí hodiny mi pípne pravý prut a začíná to nejkrásnější, co může kapraře potkat. Vyjíždíme s Drahošem na vodu za kaprem v dešti a vlnách nám chvíli trvá než se dostaneme nad kapra a začne teprve ten pravý souboj. Ve svitu čelovky začínáme vidět mohutné tělo bojujícího kapra, zhruba po 15ti minutovém boji je kapr přímo u hladiny, Drahoš natahuje podběrák a kapra mi na první pokus podebírá, paráda. Rozprostírám v člunu podložku a pokládáme na ní kapra a nevěřícně se na sebe koukáme.
Super Tome, gratuluji ti, to je 20cka!!! Po cestě zpět ke břehu pokládám montáž a jde se na to. Po zvážení a odečtení je čistá váha kapra 21,10 kg s mírou 95cm, to je pro mě osobáček, prvně tomu nechci ani věřit, ale je to tak. David s Pepou mě přicházejí vyfotit, abych měl na památku pěknou fotku. Kapra po chvilce s velkou radostí pouštím. A zvolávám: "kluci, to se musí zapít", taky že ano, každý dáváme po tradici a pomale začíná nový den. Při východu slunce si dáváme ranní kávičku a je nejvyšší čas na to, převést znovu naše montáže.
Dnes to vypadá že bude celý den pěkně a bude svítit slunce. To je pro kluky, co chytají v mělčích partiích veliká výhoda, najít si místo na 6-7mi metrech, kde je dno pokryto tenkou vrstvičkou trávy, je to nejlepší, co může být, protože ryby se tlačí za teplejší vodou. Taky že ano, prut který si Drahoš vyvážel do těchto míst, a kde měl nastraženého Vyzutého Tondu obaleného taktéž v nové Olihňové pastě, nezůstával déle jak 2 hodiny bez záběru. Po každé vytažené rybě pokládáme montáž ihned, jak jsme na vodě, je důležité mít sebou ve člunu pár základních věcí, které jsou nezbytně nutné. A to je podložka, podběrák, kbelík ve kterém jsou náhradní návazce, samozřejmě už s připravenými nástrahami a navlečeným PVA a pár krásných oblázků, kdyby se vám náhodou při pokládání vypnul kámen, tak abyste nedoplatili na to, že v lodi není náhradní. Toto je vždy mít lepší vše přichystané a připravené ve člunu. Velikou výhodou při takovéto vyvážce na cca 400m je mít místo vlasců na navijáku pletenky, protože vlasec má velikou průtažnost , kdežto pletenka ne, což je obrovská výhoda při zaznamenávání záběru. S pletenkou je to o 100% lepší než se samotným vlascem, který pruží.
Kluci, co chytají na mělčí vodě, tak mají oproti mě více záběrů, než já z hloubek mezi 11ti a 12ti metry. Zanechávám klidnou hlavu, říkám si v noci to přijde. A taky že ano, sice samí menší kapříci, ale suprová chytačka. Nezbývá nic jiného, než nástrahy nemít tolik atraktivní a přestat krmit, když začínají brát ti menší. Na kámen vyschlá Oliheň většího průměru to jistí. Drahošovi přichází pěkný šupináč lehce přes 12kg, nádhera. David s Pepou mi nabízejí, jestli se nechci podívat, jak dno vypadá podvodní kamerou, neváhám ani minutu a jdu na to, určitě to má velikou výhodu.
Nádherně jde rozpoznat dno, krásně zde člověk pozná, kde se nachází slávičkové pole a podobně, kdy se kapři krmí a jak a kde sbírají potravu a kde se pohybují. Doporučuji každému, kdo má možnost se na své místo, kde loví, podívat podvodní kamerou, neváhejte a běžte do toho, je to velká výhoda. Na poslední noc převážím oba pruty a nastražuji na každý něco jiného, jeden prut je samozřejmě moje oblíbená Oliheň, která zde přelstila i nádherného šupináče s váhou přes 20kg a na druhý prut nastražuji Vyzutého Tondu s plovoucím boilie Vyzutý Tonda a celé to obaluji v pastě. Při ranním balení mi přichází na tuto kombinaci nádherný kapr přes 10kg na rozloučenou, a já můžu spokojeně vyrazit domů.
Loučím se s kamarády Davidem a Pepou, kteří zde ještě týden zůstávají a já s Drahošem musíme po nádherném víkendu stráveném s prima partií, nádhernou vodou a ještě hezčími rybami vyrazit směr domov. Děkuji za půjčení karavanu a klukům za suprově strávený víkend.
Tomáš Kablásek