Je dobojováno. Poháry jsou rozdány, známe vítězné družstvo, kterému po právu patří titul mistra ligy, známe i nejlepšího závodníka, který má právo užívat stejný titul, rovněž známe i čtyři sestupující družstva, kterým to moc nevyšlo a tak opouštějí I. ligu a čtyři, která je po vítězstvích v divizích nahradí a na mě je zhodnotit jednotlivá kola a trošku to dění „okolo“ pro nezasvěcené okomentovat.
Letos jsme poprvé přešli na klasický ligový systém, který se používá skoro ve všech sportech všude na světě. Celá I. Liga se odchytala během čtyř víkendů (dvě dvoukola na jaře, dvě na podzim)na čtyřech různých řekách v osmi samostatných bodovaných závodech. Po každém závodě se měnilo pořadí, tvořila se skupinka družstev, bojujících o titul, ale i skupinka, která to měla „nahnuté" a hrozil jim sestup. Celý seriál tak získal na dramatičnosti a o vítězi a sestupujících se rozhodovalo až v posledním dvoukole.
První ligu tvoří 20 tříčlenných družstev (klíčem bylo umístění na loňském mistrovství republiky). Každý závod trvá tři hodiny, a kdo za tuto dobu nachytá na váhu v gramech nejvíce, dostane umístění jedna, druhý dva atd. Závodníci si losují místa a loví se v šesti sektorech (v každém je po deseti lidech), označených A,B,C,D,E,F ( při pohledu na řeku je vždy sektor A nejníže po proudu). Každé tříčlenné družstvo losuje, kde bude chytat, a aby nedošlo k tomu, že budou dva vedle sebe v jednom sektoru, používá se klíč. První jde na sektory A,B, druhý z družstva na C,D a třetí na E,F a dosažené výsledky se sčítají a bodují do tabulky, kdy samozřejmě vítězí družstvo s nejnižším počtem bodů. Nejlepší jsou obě krajní místa, tedy sektory označené jako A1 a F10(říká se jim „forhondy"), o který je samozřejmě největší zájem, protože tudy najíždějí ryby do krmení, a místa k nim nejblíže. Samostatně se do tabulky bodují i dosažené výsledky jednotlivců.
V tomto roce jsme odchytali první dvoukolo na jaře na řece Berounce ve Všenorech, druhé na řece Vltavě v Týně, třetí na Labi v Mlékojedech a poslední, závěrečné opět na Labi v Mělníku.
Výsledky a stručný průběh obou závodů z prvního kola na Berounce jsou ve dvou samostatných článcích na adrese http://www.fish-pro.cz/articles.aspx?art=270, proto se zmíním jen okrajově. V jednotlivcích jsem to s dvěma jedničkami vyhrál já, na druhém místě se zadařilo Jirkovi Vitáskovi (2+1) a třetí byl Petr Azbest Hahn(2+1). Ještě bych vyzvedl excelentní výkon Víti Pavelky, který si nádherně zachytal a vyšvihl ze sektoru C10 na Berounku nezvyklých skoro dvanáct kilo! V družstvech se zadařilo Fapsákům, kteří vyhráli o půl bodu s dvaceti body před Fishing Aussie Olomoucí (20,5bodu) a třetími Normark Shimano Uničovem(22bodů). Naše Mivardi družstvo neudělalo žádnou ostudu a s 25body skončilo na krásném pátém místě. Na opačném, sestupovém konci tabulky se začala stahovat mračna nad týmy Sema(55,5bodu),Ostrá Plzeň(43bodů)a Royal Bait Bráník(43bodů).
Druhé dvoukolo se odehrálo na řece Vltavě v Týně a pořadatelsky jsme se ho ujali. Měli jsme dohodnutou domluvu s místní organizací, která nám velmi ochotně vyšla vstříc, a město nám na tři dny pronajalo louku, kde stál stánek s občerstvením. Malou čáru přes rozpočet nám udělal pan neznámý, který si postavil bez jakéhokoliv povolení v řece přistávací molo pro lodě. No a jak jinak, než přímo v plánovaných sektorech.
Museli jsme tedy improvizovat. Míra Stejskal zajel velmi obětavě do Týna a domluvil narychlo rozdělení závodní trati se starostou a předsedou MO na tři částí a opět nám bez jakýchkoliv řečí vyšli vstříc, za což jim ještě jednou děkujeme. Navíc jsme si od toho slibovali, že by se mělo nachytat daleko více ryb, protože rozdělením vzniklo vlastně šest forhondů.
Bohužel se začalo měnit počasí a obzvláště velmi silný vítr dělal problémy hlavně stánku, který jeden čas poletoval všude kolem po louce a dělal starosti i mnohým klukům v samotném závodě. Ještě v pátek o tréninku se chytalo velmi dobře a ryba brala skoro všude a na všechno, z pátku na sobotu se změnil tlak a už to nebylo ono, což se projevilo i na váze ulovených ryb a mnozí si s tím nedokázali poradit.
Nejlépe se zadařilo Láďovi Chalupovi, který se dvěma jedničkami vyhrál na Cips body před druhým Lubošem Kaslem (1+1) a třetím Petrem Fundou(2+1). Ještě bych vyzdvihl výkon v prvním závodě Petra Padrápského, který z forhondu F10 nachytal dvanáct a půl kilo, a v druhém závodě ze stejného místa Láďa Hrabal vydoloval devatenáct kilo v nádherném souboji s Janem Ouředníčkem, který seděl na F8 a nachytal šestnáct a půl kilo a mezi nimi sedícím Petrem Bromovským na F9, který pro sebe urval jen patnáct a půl kilo. Ještě Pepovi Peřinovi kluci pustili na F6 něco málo přes deset kilo, nikomu jinému se přes deset kilo dostat nepodařilo.
V družstvech vyhrálo Ostrá Plzeň s 19body před druhým Mivardi Praha s 22body a třetím Kodyjak také s 22body, zamračilo se tentokrát nad Tinca mančaftem s 52body,(nenastoupil jim třetí závodník), Sema s 48body a F-1 K.Vary s 44body.
pokračování......