Sedím tiše a nehnutě pozoruji špičku svého pickeru. Kolem mě si to šinou zástupy mravenců a z absolutní soustředěnosti mě občas vyruší skřeky volavky a kačen. Špička se jemně zachvěla… Zbystřil jsem. Najednou se začala šílenou rychlostí ohýbat a taktak, že jsem v poslední chvilce stihl prut chytit. Zásek není třeba, ryba si to uhání k protějšímu břehu do rákosin…
Co to vlastně ten method-feeder je? Tato rybolovná technika, nebo spíše mutace klasického feederu, k nám přišla odkud jinud než z mekky sportovního rybaření – Anglie. Zdejší rybáři podporovaní silnými anglickými značkami se snažili skloubit výhody rybolovu s feederem, mezi které bezesporu patří přesnost, jemnost, dokonalé předložení i té nejmenší nástrahy a obrovská variabilita, s výhodami kaprařiny. Tak vznikla nová odnož feederu – method feeder. Základem jsou speciální oválná krmítka, do kterých se pomocí formičky namáčkne menší množství krmiva i s nástrahou. Nástraha tedy leží na malé kupičce krmení a stává se doslova třešinkou na dortu pro mnohé rybí druhy.
Vybavení
Pro tuto techniku není třeba kupovat speciální pruty. Poslouží jakýkoli feederový prut s přihlédnutím k tomu, jaké ryby a hlavně kde budeme chtít lovit. Method feeder je dominanta hlavně stojatých vod, ale lze takto lovit na pomalu tekoucích řekách. Já používám 3mt dlouhé pickery s tužší páteří pro lov na menších revírech a do vzdálenosti 40mt. Pro delší hody jsou vhodné pruty 3,60 mt s akcí Medium až Heavy. Pro lov velkých kaprů, které lze takto velmi úspěšně lovit jsou výborné extra heavy pruty s délkou 3,90mt, protože je často zapotřebí dalekých náhozů a také souboje s kapry nad 5kg jsou plné adrenalinu. Navijáky používám úměrné prutu. Na kratší pruty vel. 25 s přední brzdou, protože mám rád citlivé nastavení a její precizní práci. Velmi vhodné jsou také navijáky s brzdou bojovou, protože záběry jsou téměř vždy nekompromisní a je potřeba mít brzdu povolenou, aby nám prut neodpochodoval i s rybou do vody. Na delší pruty jsou vhodné navijáky vel. 30 – 40 a svou práci skvěle zastane i menší naviják s volnoběžkou. Kmenový vlasec volím dle velikosti ryb a vzdálenosti. Pro jemnější chytání 0,16mm pro hrubější 0,22 – 0,25 pro lov kaprů.
Nyní se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu a to krmítku. Krmítko spolu s montáží je základ této techniky. Používají se speciální plochá inline i koncová krmítka s mřížkou, do kterých se pomocí formičky natlačí krmení. Dále potřebujeme kvalitní návazcový vlasec, případně i slabší šňůrku, obratlík a skvěle se hodí i kaprařské bužírky, které se převléknou přes obratlík a zabrání tak kroucení vlasce. Téměř zásadně lovím pomocí vlasové metody a používám háčky s očkem bez protihrotu, případně s mikroprotihrotem. Velikost bohatě postačí od 16 – 8 i na velké ryby. Jde nám přeci o relativně jemné chytání.
Montáže
Montáže jsou velmi jednoduché. Z 90% se používá klasická průběžná montáž, kdy kmenový vlasec prochází krmítkem, které je zablokované o obratlík, jenž se z poloviny schová do trubičky krmítka. Nejdůležitější věcí je délka návazce. Při této technice, kdy se nástraha vkládá do krmení, se používají návazce o maximální délce 15cm. Nejvíce se mi osvědčily délky okolo 8cm. Možná se vám to bude zdát velmi krátké, ale délka návazce zaručí velmi rychlou signalizaci záběru a ryba nemá šanci nástrahu vyplivnout. Velmi často se stane, že nástrahu nasaje a zasekne se sama o váhu krmítka a záběr je poté vždy velmi razantní a nekompromisní. Druhá montáž, méně častější, se použije koncové krmítko a pomocí bočního přívěsu přes obratlík návážeme návazec nad krmítko.
Krmení
Spojení Method feeder vzniklo také díky tomu, že se hojně využívá takzvaných method – mixů. Tyto speciálně vytvořené sypké směsi jsou charakteristické pro mnoho atraktantů, proteinů, aminokyselin a dalších přísad. Jsou velmi aromatické a lákají ryby z větších vzdáleností. Při lovu method feederem většinou neprovádíme žádné základní krmení, ale pouze se snažíme neustále nahazovat do stejného místa s malým množstvím směsi v krmítku. Ryby vyhledávající potravu přiláká bochánek krmení a na něm posazená naše nástraha. Mnoho firem vyrábějících krmení má již dnes v nabídce širokou paletu method mixů různých příchutí. Nabídce vévodí směsi na masové bázi, ale i sladké varianty do teplých vod nejsou k zahození. Krmení není potřeba míchat mnoho, bohatě na půldenní rybolov postačí 2kg suché směsi. Dále se do krmítka používají speciální mikropeletky o průměru 1-2mm, které se musí dopředu na několik minut namočit a poté krásně drží v krmítku.
Nástrahy
Za nástrahu lze použít téměř cokoli. V létě velmi dobře fungují různé foukačky, které se vznáší několik cm nad krmítkem, a kapři jim nikdy neodolají. Dále je výborná kukuřice, feederové peletky, boilies menších průměrů, luncheonmeat, měkčené pelety, ale i červy, kukly, žížaly, různá těsta a další. Kromě živých nástrah vše nastražuji vlasovou metodou.
Vyhlédl jsem si jeden zapadlý a rákosem zarostlý rybník, kde se největší hloubka pohybuje okolo metru. Rozdělal pouze jeden picker, rozmíchal 1kg směsi na bázi maso – mušle. Na háček jsem použil několik zrnek kukuřice. První kapřík na sebe dlouho nenechal čekat. Na krátké jemné pruty to je skvělý adrenalin.
Další záběr je velmi razantní a ryba se rozjíždí k protějšímu břehu. Prudké výpady a daleké odjezdy přes brzdu mi zvyšují tep. Konečně jsem spatřil alespoň obrys ryby. Rozklepala se mi kolena. Přeci jen s návazcem 0,14mm se může ryba kdykoli osvobodit. Ještě několik výpadů a je dobojováno. Krásný kapr odhadem 70cm a 6kg si pochutnal na jedné peletce spolu se zrnkem kukuřice. Na světě je krásná a na rybách dvojnásob!Karel Skalický