Mazalův memoriál 2016

Zpět na Závody
17. 5. 2016 - Již tradičně první závod v termínovém kalendáři v lovu ryb plavané je závod – Mazalův memoriál. Tento závod se po dvou (3 letech) opět konal na původním závodním úseku v Břeclavi na odvodňovacím kanále řeky Dyje. Na první závod sezóny se sjelo celkem 41 rybářů z celé republiky, a jak se jim vedlo, se dozvíte z následující reportáže.
foto-c.-6.jpg

Již tradičně první závod v termínovém kalendáři v lovu ryb plavané je závod – Mazalův memoriál. Tento závod se po dvou (3 letech) opět konal na původním závodním úseku v Břeclavi na odvodňovacím kanále řeky Dyje. Na první závod sezóny se sjelo celkem 41 rybářů z celé republiky, a jak se jim vedlo, se dozvíte z následující reportáže.

Poslední dva roky se vlivem stavebních úprav břehů tohoto kanálu nemohl konat Mazalův memoriál na této závodní tratě, avšak v letošním roce byly stavební práce dokončeny a tento závod se mohl uskutečnit. Odvodňovací kanál je asi 40m široký s hloubkou 3-3,5m. Břehy jsou upravené bez vyšší vegetace a závodníci mají dobrý přístup nejen na svá místa. U břehu zhruba do půl metru od kraje jsou ve vodě rostliny, které znepříjemňují závodníkům zdolávání ryb. I přes nepříznivou předpověď počasí, kdy meteorologové hlásili na celý víkend vydatný déšť, se již v pátek v dopoledních hodinách začali sjíždět závodníci na závodní trať na trénink.

foto-c.-1.jpg
foto-c.-2.jpg
foto-c.-5.jpg

Během tréninku závodníci zkoušeli především různé druhy krmení ať už tmavé či světlé popř. různé druhy hlín a jejich kombinaci s krmením. Na kanále je nejčastější lovnou technikou lov na děličku s velice jemným splávkem. Jako alternativu lze použít lov na odhoz s lehkým angličákem u druhé strany kanálu, avšak tento lov nebývá moc úspěšný. Jako záchranná technika při nebraní ryb závodníci volí lov na krátkou děličku cca 5-6 dílů, kde loví za travnatým porostem u břehu, ve kterém se zdržují malé ryby jako např. okoun, ježdík, malá plotička či perlín nebo ouklej. Nejčastější lovnou rybou jsou spíše menší ryby do 200gr váhy a to především cejni, plotice, cejnci, plotice, jelci apod. Při závodě se ovšem ulovily pěkné úlovky cejnů ale i např. kaprů a karasů.

foto-c.-3.jpg
foto-c.-4.jpg
foto-c.-6.jpg

Celý sobotní den až na několik krátkých přestávek pršelo, a tak závodníci měli zhoršené podmínky. Jelikož voda v kanále je velice čistá a ještě relativně studená, závodníci při míchání krmení volili tmavé lehké krmení v kombinaci s černou lehkou hlínou. Ideální kombinací na tuto řeku je krmení MIVARDI M1 kanál v kombinaci s MIVARDI M1 plotice černá doplněné grilovaným konopím a anglickou vločkou. Množství krmení bylo rozumně omezeno na 10 litrů včetně hlíny. Živá nástraha byla také omezena na 1,5 litru z toho bylo povoleno max. 0,75l malé patentky. Z důvodu ne příliš velkého množství ryb, většina závodníku měla jen trochu živé nástrahy, kde převládali patentky, kukly a v malé míře žížaly. Na háček byla základem kvalitní velká patentka. Losování závodních míst proběhlo krátce před 10 hodinou v nedaleké klubovně, kde závodníci našli úkryt před deštěm a mohli se i zde občerstvit. Následovala od 11 hodin příprava, kde si závodníci přichystali především děličku s velice jemnými splávky určených na lov na kanále s velice mírnou proudící vodou. Vhodným splávkem na tento způsob lovu je MIVARDI Lake 1 v gramáži od 0,3gr do 1gr. Závod, který trval 4 hodiny, začal ve 13 hodin. Atraktivita ryb byla asi největší na začátku závodu a postupem času ubývala. Sobotní závod na sektoru A vyhrál Martin Valda, který nachytal 14340gr. Sektor B vyhrál Jan Bartoš, který ulovil 10740gr ryb. Sektor C vyhrála Markéta Nováčková, která nachytala 2750gr ryb. Poslední sektor D vyhrál Petr Klásek, který nalovil 13070gr ryb. Průměrná váha na jednoho závodníka byla cca 2500gr ryb.

foto-c.-7.jpg

Nedělní ráno přivítalo závodníky zataženou oblohou avšak bez deště, což závodníci velice kvitovali, a tak ještě před losování si závodníci připravili krmení a živé nástrahy. Někteří závodníci zkusili na nedělní závod trošku změnit barvu krmení na více světlejší, ale jestli to byla účinná změna při opatrném braní ryb, to už se asi nedozvíme. Losování proběhlo velice rychle a od 8:30 začínala příprava. Během přípravy se závodníci zaměřili více i na zkoumání a vyměřování hloubky těsně za travnatým porostem ve vodě, neboť ryb, které se chytali na 13m děličky bylo poskromnu. Za travinou byla šance chytiti alespoň menší rybky. Ke konci přípravy se opět přihnaly dešťové mraky a i celý závod občas poprchávalo či mrholilo. To ale rybám nijak nevadilo a braly především v první půlce závodu. Ke konci závodu se už chytali spíše sporadicky a závodníci čekali na poslední signál, který v 14:30 ukončí jejich závod. Při nedělním závodě se v průměru nachytala stejná váha jako v sobotním závodě tj. cca 2500gr na jednoho závodníka. Sektor A vyhrál Martin Průša, který nachytal nejvyšší váhu celého víkendu a to 22050gr ryb. Sektor B vyhrál Jindřich Kotlář, který ulovil 1860gr ryb. Sektor C vyhrál Petr Kazatel, který chytil 4270gr ryb. Sektor D vyhrál Jan Mais, který ulovil 9390gr ryb.

foto-c.-8.jpg

Celkové výsledky nejlepších 5ti závodníků najdete v následující tabulce:

1. místo               Jan Mais              sou. um. 3          CIPS 15870
2. místo               Jiří Bartoš            sou. um. 4          CIPS 14170
3. místo               Jan Bartoš           sou. um. 4          CIPS 11960
4. místo               Petr Kazatel         sou. um. 5          CIPS 6490
5. místo               Petr Klásek          sou. um. 6          CIPS 13820

RSK LIPANI MIVARDI Třebechovice p. O.

foto-c.-9.jpg

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.